fbpx
Lajmet me te Klikuara

Joe Biden kërkon të shpallë “Emergjencë Kombëtare të Shëndetit Publik” – Gratë të abortojnë edhe pse është e paligjshme.

Read Time:1 Minute, 35 Second

Joe Biden e konsideron shpalljen e një “emergjence kombëtare të shëndetit publik” nëse Roe v Wade anulohet nga Gjykata e Lartë e SHBA në ditët në vijim.

Ky veprim i administratës Biden do t’i ndihmonte gratë në shtetet e kuqe të abortojnë edhe pse është e paligjshme.

Mund ta imagjinoni se çfarë do të ndodhte nëse Trump do ta bënte një gjë të tillë?

Barrikadat u ngritën në Gjykatën e Lartë në maj, menjëherë pasi Politico raportoi për projektvendimin e zbuluar që rrëzonte Roe c. Wade, vendimi i vitit 1973 që legalizoi abortin në SHBA.

Rrjedhja lidhej me publikimin e dokumentarit 2000 Mules, që vërtetonte se zgjedhjet e 2020 ishin vjedhur.

Rrëfyesi i majtë nuk është kapur nga hetuesit pas shkeljes historike të besimit. Të majtët kanë protestuar përpara shtëpive të gjyqtarëve konservatorë SCOTUS.

The New York Times raporton:

Ndihmësit kryesorë të Presidentit Biden po diskutojnë nëse ai mund ose duhet të ndërmarrë një sërë veprimesh ekzekutive për të ndihmuar gratë në shtetet e kontrolluara nga republikanët të bëjnë abort nëse Gjykata e Lartë eliminon të drejtën e një gruaje për t’i dhënë fund shtatzënisë, sipas zyrtarëve të lartë të administratës.

Disa nga idetë në shqyrtim përfshijnë shpalljen e një emergjence kombëtare të shëndetit publik, përgatitjen e Departamentit të Drejtësisë për të luftuar çdo përpjekje nga shtetet për të kriminalizuar udhëtimin me qëllim të abortit dhe pohimin se rregulloret e Administratës së Ushqimit dhe Barnave që japin miratimin për medikamentet e abortit para zbrazni çdo ndalim shtetëror, thanë zyrtarët.

Meqenëse një projekt-opinion u zbulua muajin e kaluar që tregon se Gjykata e Lartë ishte e përgatitur të anulonte vendimin historik Roe kundër Wade – një veprim që do të nxiste të paktën 20 shtete të ndalonin ose kufizonin ashpër aksesin në abortin – avokatët e të drejtave të abortit kanë lobuar në Shtëpia e Bardhë që të ndërmeren hapa të jashtëzakonshëm për të zbutur efektin.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!