fbpx
Lajmet me te Klikuara

Bie Qeveria e Kryeministrit Bullgar Kiril Petkov …

Read Time:2 Minute, 29 Second

Ashtu siç pritej, është rrëzuar qeveria në Bullgari. Pas mocionit të mosbesimit të paraqitur nga ana e deptuetëve, shumica ka votuar për rrëzimin e qeverisë së udhëhequr nga kryeministri Kiril Petkov.

123 deputetë votuan pro rrëzimit të qeverisë ndërsa 116 të tjerë kundër mocionit të mosbesimit.

Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi fill pas lëvizjeve të bëra nga opozita bullgare për të hequr veton ndaj Maqedonisë së Veriut.

Rrëzimi i qeverisë në Bullgari, nuk është një lajm i mirë sa i përket procesit negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Duke ditur që tashmë janëulur mundësitë për heqjen e vetos Bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut, gjasat janë që të nesërmen të ketë sërish të njëjtën përgjigjie negative për mos-hapjen e negociatave me dy vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kryeministri bullgar Kiril Petkov ia hodhi fajin Rusisë dhe mafies së fuqishme të vendit, për rrëzimin e qeverisë së tij, e cila nuk mundi të siguronte votat e mjaftueshme për të sigurur votëbesimin në parlament.

Petkov, i cili erdhi në pushtet vetëm gjashtë muaj më parë, u votua për një premtim për të luftuar korrupsionin e shfrenuar në vend dhe e ka shtyrë Sofjen të marrë një linjë jashtëzakonisht të fortë kundër Rusisë që nga pushtimi i Ukrainës.

Në votën e mosbesimit, rreth 123 ligjvënës nga 239 në parlament votuan kundër kabinetit të tij.

“Ky votim është një hap i vogël përgjatë rrugës shumë të gjatë përpara nesh. Unë premtoj se do të vazhdojmë betejën për të rifituar vendin dhe, një ditë, do të kemi një Bullgari pa mjeshtra kukullash, pa mafia – një vend normal evropian, “tha ai në një fjalim lavdërues para asamblesë kombëtare.

Duke dhënë një listë të njerëzve që kishin atur rol kyç për rrëzimin e administratës së tij, Petkov drejtoi gishtin nga ambasadori rus në Sofje dhe akuzoi Rusinë për ushtrimin e ndikimit të saj për largimin e tij nëpërmjet ligjvënësve nga partia e ekstremit të djathtë “Rilindja”.

Rrëzimi i qeverisë së kryeministrit Petkov erdhi pas prishjes së koalicionit me partinë e “Ka një popull të tillë” të ish-prezantuesit Slavi Trifonov.

Trifonov deklaroi se patën mosmarrëveshje për buxhetin dhe akuzoi kryeministrin Petkov se po mbante një qëndrim shumë të butë për lejimin e Maqedonisë së Veriut për të filluar bisedimet e pranimit në BE.

Në ditët e kaluara, pjesa më e madhe e debatit politik u përqendrua në atë nëse Trifonov po dilte prizën nga qeveria për arsye që lidhen me mafien e fuqishme oligarkike të Bullgarisë , e cila do të humbiste në goditjen e premtuar të Petkov kundër korrupsionit.

Ky interpretim u nxit nga një grusht ligjvënësish nga partia e Trifonovit, të cilët dezertuan te Petkov pikërisht sepse thanë se partia e tyre ishte në anën e mafies. Trifonov u përgjigj se akuzat e mafias ishin absurde.

Partia e Petkovit, e ndjekur nga opozita, tani do të ketë mundësinë të përpiqet të mbledhë mbështetje për një shumicë të realizueshme. Nëse kjo dështon, vendi do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme./FaxNews/
/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!