fbpx
Lajmet me te Klikuara

Autoritetet Daneze i frikësohet një Krize me furnizimet me gaz të vendit …

Read Time:53 Second

Agjencia Daneze e Energjisë tha se situata e furnizimit me gaz të vendit mund të përkeqësohet në të ardhmen e afërt, duke u bërë thirrje qytetarëve të kursejnë energjinë.

Njoftohet nga SİA duke iu referuar njoftimit për shtyp të organizatës.

Në dokument thuhet se Danimarka po prezanton modalitetin e paralajmërimit të hershëm, që do të thotë se “mund të lindë një situatë me një përkeqësim të konsiderueshëm të furnizimit me gaz”. Nga publikimi i agjencisë rezulton se autoritetet po prezantojnë modalitetin e paralajmërimit të hershëm “për shkak të pasigurisë me furnizimet me gaz nga Rusia”.

“Në rast të mungesës së gazit, Agjencia Daneze e Energjisë ka në zbatim një plan emergjence në mënyrë që konsumatorët të mund të ngrohin shtëpitë e tyre për dimër. Plani përfshin ndër të tjera çlirimin e rezervave emergjente dhe supozon se kompanitë më të mëdha konsumuese të gazit mund të ndërpresin plotësisht ose pjesërisht furnizimin me gaz për një periudhë të caktuar kohore”, thuhet në mesazh.

Sipas agjencisë, objektet e depozitimit të gazit në Danimarkë janë aktualisht plot 75%.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!