fbpx
Lajmet me te Klikuara

Angli – Sindikata fillon sot Grevën e Shoferëve të UBER në mbarë vendin për shkak të pagesës dhe kushteve …

Read Time:3 Minute, 41 Second

Pas protestës së organizuar më 18 qershor 2022 në londër, një tjetër reagim vjen po për protesta nga Unioni i Shoferëve dhe Korrierëve të Aplikacioneve (ADCU), sindikata për shoferët dhe korrierët me qira private, bëri thirrje për një grevë kombëtare 24-orëshe për drejtuesit e Uber-it, e cila filloi nga mesnata deri në orën 23:59 të së mërkurës, 22 qershor 2022.

Përveç aksionit të grevës, ADCU do të organizojë një demonstratë proteste përpara zyrave të Uber në Aldgate Tower në Londër ndërmjet orës 11:00 dhe 13:00 të mërkurën 22 qershor 2022. Sindikata po kërkon gjithashtu bashkëpunimin e publikut udhëtues për të mos kaluar kufirin linjë dixhitale kuti dhe të mos përdoret aplikacioni Uber gjatë periudhës së grevës 24-orëshe.

Sindikata po kërkon që Uber të veprojë në përputhje me vendimin e Gjykatës së Lartë dhe t’u paguajë shoferëve të paktën pagën minimale dhe pagesën e pushimeve për të gjithë kohën e punës, nga identifikimi deri në dalje.

“Aktualisht Uber është i përgatitur të paguajë pagën minimale vetëm pasi kostot nga pika e dërgimit për t’u larguar, por pa përfshirë kohën e gatishmërisë, e cila është rreth 40% e kohës së punës. Uber nuk ka rregulluar llogaritjet e kostove të përdorura për llogaritjen e pagës minimale, pavarësisht inflacionit të lehtë për karburantin dhe kostot e funksionimit, “tha sindikata.

Sindikata po kërkon gjithashtu që Uber të rrisë tarifat dhe t’i japë fund praktikës së shkarkimeve të padrejta. Sipas sindikatës, drejtuesit e automjeteve shpesh shënohen për largim nga puna me mjete të automatizuara dhe u mohohet çdo proces i duhur hetimi, apelimi ose përfaqësimi. Kërkon gjithashtu që Uber t’i bindet GDPR të Mbretërisë së Bashkuar dhe të sigurojë transparencë të plotë algoritmike, në mënyrë që drejtuesit të kuptojnë se si janë profilizuar, menaxhuar performancën dhe mbi çfarë baze atyre u është caktuar puna ose u është ndaluar.

ADCU gjithashtu njoftoi se është ankuar veçmas te Kryetari i Bashkisë së Londrës dhe Policia Metropolitane pasi një memorandum i brendshëm nga menaxhmenti i ndërtesës në zyrat e Uber në Aldgate Tower iu zbulua sindikatës.

“Letra e zbuluar sugjeron që Uber është në bashkëpunim me Met Police për të siguruar informacione mbi sindikatat, aksionin e grevës dhe protestën e planifikuar. Sindikata i ka kërkuar kryebashkiakut të Londrës që të ndërhyjë për të kërkuar që Met të ndalojë menjëherë çdo mbledhje të tillë të inteligjencës mbi veprimtarinë e ligjshme të sindikatave. Presim një përgjigje nga kryetari i bashkisë dhe nga Met”, thuhet në sindikata.

Abdurzak Hadi, Kryetar i ADCU në Londër, tha: “Shoferët e Uber nuk kanë qenë kurrë më keq se sa janë tani. Drejtuesit e automjeteve janë ekspozuar ndaj hiperinflacionit ndërsa Uber refuzon ose t’i bindet vendimit të Gjykatës së Lartë që mbron punëtorët ose të rrisë tarifat dhe të paguajë për të kompensuar inflacionin e kostove të tyre operative. Kjo është përtej lakmisë, Uber e ka vendosur fuqinë punëtore në rrethana shumë të rrezikshme dhe rezultati është shtytës mbi punën, shëndeti mendor në rënie dhe familjet në ankth të madh. I lutem qeverisë të refuzojë spin Uber dhe të ndërhyjë urgjentisht për të zbatuar ligjin kundër asaj që është një kompani gjithnjë e më jashtë kontrollit.”

Pas vendimit të Gjykatës së Lartë të vitit të kaluar, Uber njoftoi se do të nisë një konsultim mbarëkombëtar për të kërkuar pikëpamjet e të gjithë drejtuesve aktivë që përdorin aplikacionin në MB.

Sidoqoftë, në nëntor 2021, Uber u rikthye në gjykatë dhe u akuzua se u përpoq të minonte vendimin historik të Gjykatës së Lartë të Mbretërisë së Bashkuar në shkurt 2021, i cili efektivisht e detyroi firmën të sigurojë të drejtat e punëtorëve për drejtuesit e saj. Uber kishte kundërshtuar një pjesë të vogël të vendimit historik, ku komentet e një gjyqtari sugjerojnë se kompania duhet të lidhë një kontratë të drejtpërdrejtë me pasagjerët kur ofron udhëtime me makinë.

Uber ka thënë më parë se ishte e përkushtuar ndaj ndryshimeve të punëtorëve që bëri në fillim të këtij viti dhe se “kjo procedurë ligjore po kërkon të sqarojë një pikë të ndryshme dhe të ngushtë të ligjit”.

Në dhjetor 2021, Gjykata Administrative e Gjykatës së Lartë refuzoi kërkesën e Uber për të shpallur të ligjshëm modelin e saj të diskutueshëm të biznesit të koncerteve.

Kërkesa për shërbime nga Uber dhe aplikacione të tjera për ndarjen e udhëtimeve në Londër janë rritur dje për shkak të grevave të punonjësve të hekurudhave.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!