fbpx
Lajmet me te Klikuara

Analiza: Ndërsa Propaganda për një “fitore” Ukrainase po tërhiqet, a po shfaqet një ndarje në Perëndim?

Read Time:6 Minute, 18 Second

Gjermania dhe Franca duan paqe, ndërsa SHBA dhe Britania e Madhe shtyjnë për më shumë luftë
Nga Glenn Diesen, profesor në Universitetin e Norvegjisë Juglindore dhe redaktor në revistën Rusia në Çështjet Globale.

Gjatë Luftës Civile Ruse, gazetari Walter Lippman vuri re dilemën e propagandës – ajo kishte efektin pozitiv të mobilizimit të publikut për konflikt, por rezultatin negativ të pengimit të një marrëveshjeje të zbatueshme paqeje.

Britanikët kishin grumbulluar mbështetjen e publikut për ndërhyrjen në konflikt duke raportuar për fitoret polake, komunistët në arratisje dhe kolapsin në pritje të bolshevikëve. Në realitet po ndodhte e kundërta. Lippman argumentoi se për shkak se publikut të Mbretërisë së Bashkuar i ishte premtuar fitore, nuk kishte oreks politik për arritjen e një zgjidhjeje diplomatike.

Një shekull më vonë, pak ka ndryshuar. Mbështetja publike për furnizimin e miliarda dollarëve të armatimit dhe sanksionet drakoniane u bazua në narrativën e ndërtuar të një disfate në pritje të Rusisë në Ukrainë. Mbështetja për Kievin është shprehur duke nxitur histori fitoresh, ndërsa çdo pranim i dobësisë mund të përjashtohet si një denigrim armiqësor i sakrificave të Ukrainës. Megjithatë, dy gjëra mund të jenë të vërteta në të njëjtën kohë: Nga njëra anë, forcat e Kievit ishin të stërvitur mirë, të pajisura mirë dhe luftuan më mirë nga sa e priste kushdo. Nga ana tjetër, fuqia e ushtrisë ruse është dërrmuese dhe superiore në masën që nuk i është dashur as të mobilizojë ushtrinë e saj.

Mediat perëndimore dhe politikanët preferojnë të injorojnë të vërtetën për civilët e vrarë në bombardimet e Donetsk

Realiteti tani po i afrohet narrativës. Rusia ka bërë përparime të qëndrueshme dhe sanksionet kanë dështuar tmerrësisht. Me situatën që po bëhet gjithnjë e më e pafavorshme për Ukrainën dhe NATO-n, ka stimuj në rritje për të kërkuar një zgjidhje me Rusinë. Megjithatë, si mund të ndryshohet narrativa e një fitoreje të ardhshme dhe a mund të ruajë solidaritetin blloku i udhëhequr nga SHBA nën një narrativë të re humbjeje?

Duke luftuar për kë?

NATO dhe Rusia kanë luftuar konflikte të ndërmjetme që nga braktisja e marrëveshjeve për një arkitekturë sigurie pan-evropiane të bazuar në “sigurinë e pandashme” në një Evropë “pa vija ndarëse”. Ukraina është bërë viktima e fundit në luftën e mëvonshme se ku të përcaktohen kufijtë e rinj.

NATO e ka paraqitur rolin e saj në konflikt si thjesht mbështetje për Ukrainën. Konsensusi ishte se sakrificat e Ukrainës dhe dhimbja ekonomike perëndimore do të ishin kostoja e nevojshme për fitoren. Megjithatë, çfarë ndodh kur pranohet se Rusia po fiton? A është “mbështetje” për Ukrainën nëse zgjatja e konfliktit do të rezultojë vetëm në më shumë viktima ukrainase, humbje të më shumë territoreve dhe shkatërrim të mundshëm të shtetit ukrainas?

Mbështetja për Ukrainën mund të shprehet si NATO duke ofruar diçka në tryezën e negociatave për të ulur kostot për Kievin. Është e mundshme që NATO mund të nxjerrë lëshime të rëndësishme nga Moska nëse Rusisë do t’i ofrohej ajo që ka kërkuar për tre dekadat e fundit – garanci sigurie që përfshijnë fundin e ekspansionizmit të NATO-s dhe tërheqjen e sistemeve të armëve amerikane nga kufijtë e saj. Megjithatë, mbështetja e Ukrainës në një mënyrë të tillë do të dëmtonte narrativën e pagabueshmërisë së NATO-s dhe të qenit vetëm një “forcë për të mirën”.

Kush duhet fajësuar?

Kalimi i papritur nga një narrativë e fitores në një humbje kërkon që dikush të marrë fajin për humbjen e luftës. Duke kujtuar Bidenin që fajësoi liderët politikë të Afganistanit dhe ushtrinë e tij për situatën në atë vend, lideri amerikan tani ka filluar të fajësojë Ukrainën se nuk i ka vënë veshin paralajmërimeve amerikane për sulmin rus në pritje. Në këmbim, Kievi po përdor një gjuhë gjithnjë e më të fortë për të dënuar partnerët e tij perëndimorë për dështimin në furnizimin e mjaftueshëm të armëve. Një shembull i tillë është se si ambasadori ukrainas në Berlin madje e quajti kancelarin gjerman Olaf Scholz një “sallam të ndyrë të mëlçisë”.

Në SHBA ka pasur kritika ndaj Francës për diplomacinë e saj me Rusinë dhe akuza se Gjermania nuk ka furnizuar mjaftueshëm armë, ndërsa në Evropë tani ka më shumë pikëpyetje për qëndrimin pa kompromis dhe konfrontues të SHBA-së përpara ndërhyrjes së Rusisë.

Identifikimi i objektivave të reja

Një narrativë e re gjithashtu duhet të pasqyrojë objektiva të reja. Fitorja mbi Rusinë ishte një objektiv unifikues brenda NATO-s. Ishte gjithmonë e paqartë se çfarë do të thoshte një fitore. Për shembull, a përfshinte pushtimin e Krimesë? A do të përfshinte më shumë sisteme armësh amerikane edhe më afër një Rusie nervoze dhe të poshtëruar, të armatosur me armë bërthamore? A do të ishte në interesin e Perëndimit që të kishte një Rusi të dobësuar me mbështetje të tepruar nga Kina? Megjithatë, paqartësia strategjike për atë që “fitorja” përfshinte ka parandaluar ndarjet brenda bllokut ushtarak.

Në disfatë, interesat kombëtare konkurruese janë më të vështira për t’u përmbajtur dhe uniteti më pas fragmentohet. SHBA ka interesa të caktuara në një luftë të zgjatur, e cila mund ta kthejë Ukrainën në një Afganistan për rusët. Lufta tashmë ka sjellë përfitime të caktuara për SHBA-në, siç është një ndarje energjetike dhe ekonomike midis BE-së dhe Rusisë, duke siguruar disiplinën e bllokut nga evropianët perëndimorë, duke çimentuar pozicionin e Ukrainës si një mburojë kundër Rusisë dhe duke dobësuar Moskën.

Prandaj, disa po argumentojnë në favor të furnizimit të më shumë armëve dhe refuzimit të diplomacisë. Për shembull, Përfaqësuesi i SHBA Dan Crenshaw mbështeti mundësinë për të luftuar Rusinë me jetë ukrainase: “Investimi në shkatërrimin e ushtrisë së kundërshtarit tonë pa humbur asnjë trupë të vetme amerikane më godet si një ide e mirë.” Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken e përshkroi luftën e përfaqësuesve në terma më dashamirëse duke sugjeruar se SHBA po armatoste Ukrainën për të siguruar që Kievi të ishte “në pozicionin më të fortë të mundshëm në çdo tryezë negociuese që mund të dalë”. Chas Freeman, një ish-ambasador dhe ndihmës sekretar i mbrojtjes i SHBA-së, e kritikoi këtë pozicion të SHBA-së si një “luftë deri në ukrainasin e fundit” cinike.

Në të kundërt, evropianët perëndimorë kanë më shumë rreziqe sigurie duke e bërë Ukrainën një Afganistan në kontinentin e tyre. Për më tepër, sanksionet po rezultojnë të jenë më shkatërruese për anëtarët e BE-së sesa rusët. Inflacioni dhe rënia ekonomike po shkatërrojnë ekonomitë e Evropës Perëndimore dhe Rusia që ridrejton energjinë dhe metalet e saj të lira në Azi është një dënim me vdekje për konkurrencën e industrive të tyre. Përpjekjet e Uashingtonit për ta shtrirë këtë konflikt ideologjik në Kinë si një “mbështetës i Rusisë” gjithashtu do t’i bëjnë evropianoperëndimorët më të varur nga SHBA dhe do të anulojnë çdo shpresë për “sovranitetin e BE-së”.

Prandaj, udhëheqësit e Gjermanisë, Francës dhe Italisë vizituan Kievin për të nxitur fillimin e negociatave të paqes me Rusinë. Megjithatë, liderët e BE-së janë zotuar në mënyrë retorike për të mbështetur Ukrainën duke furnizuar më shumë armë. Ndërsa, nga njëra anë, premtimi për anëtarësimin e ardhshëm në BE përdoret si një nxitje për një zgjidhje, nga ana tjetër blloku vazhdon të furnizojë me armë që mundësojnë zgjatjen e luftës. Kryeministri britanik Boris Johnson bëri një vizitë të papritur në Kiev, të nesërmen, për të kundërshtuar iniciativën e paqes me premtimin për vazhdimin e luftimeve pasi MB “do të jetë me ju derisa të mbizotëroni përfundimisht”.

A po shfaqen narrativa të reja që pasqyrojnë një ndarje midis “majmunëve të dorëzuar” gjermanë, francezë dhe italianë në njërën anë, kundrejt “skifterëve të luftës” amerikanë, britanikë dhe polakë nga ana tjetër?

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!