fbpx
Lajmet me te Klikuara

Papa do të japë “Dorëheqjen” – Nuk është në gjëndje të mirë shëndetësore?

Read Time:2 Minute, 19 Second

Spekulimet të shumta po qarkullojnë në rrjetet sociale dhe në disa media se Papa do të japë dorëheqjen për shkak të problemeve të tij shëndetësore.

Lëvizjet e pazakonta në Vatikan së fundmi kanë bërë që disa gazetarë në pishinën e shtypit të Vatikanit të mendojnë se Papa Françesku, 85 vjeç, është në prag të dorëheqjes për shkak të shëndetit të tij të paqëndrueshëm.

Burimi i konfirmimit për dorëheqjen e Papës është takimi i pazakontë mes kardinalëve që Papa ka caktuar gjatë ditëve në vijim.

Ai e ka anuluar udhëtimin e tij muajin e ardhshëm, gjë që shton më shumë dyshime për të menduar se ai nuk është në gjendje të mirë shëndetësore.

TMZ raporton:

Papa Françesku mund ta mbyllë atë së shpejti – duke u dorëhequr si udhëheqës i Kishës Katolike – të paktën kjo është zhurma që po bëhet në Vatikan dhe përreth.

Ka një aktivitet të pazakontë që po ndodh… dhe sfondi i gjithë kësaj është shëndeti i dobët i Papës. Ai ka qenë i kufizuar në një karrige me rrota kohët e fundit … si rezultat i dhimbjes të gjurit.

Papa gjithashtu sapo anuloi një udhëtim në Afrikë të planifikuar për muajin e ardhshëm.

Ajo që po nxit thashethemet për dorëheqjen është një takim i kardinalëve që Papa sapo caktoi … është shumë e pazakontë.

Papa Françesku mori rolin e tij në vitin 2013 dhe ka vendosur një sërë reformash, të cilat përfshijnë një kushtetutë të re.

Ajo që është veçanërisht interesante… Paraardhësi i Papës Françesku, ish Papa Benedikti, dha dorëheqjen në vitin 2013… ai thotë se ajo bazohej në përkeqësimin e shëndetit fizik dhe mendor.

Yahoo News.

Papa Françesku ka nxitur thashethemet me një udhëtim të shtyrë në Afrikë dhe me kohën kurioze të një takimi të ardhshëm të kardinalëve – por ekspertët paralajmërojnë që të mos supozohet se një dorëheqje është afër.

I ngujuar nga dhimbja në gju dhe i detyruar të përdorë një karrige me rrota javët e fundit, pontifi 85-vjeçar shtyu një udhëtim në korrik në Republikën Demokratike të Kongos dhe Sudanin e Jugut javën e kaluar.

Ky veprim, së bashku me një vendim të pazakontë për të mbajtur një konsistory për të emëruar kardinalë të rinj gjatë muajit të pushimeve të gushtit, shkaktoi spekulime të forta për planet e tij për të ardhmen, duke përfshirë më radikalet – se ai po planifikonte të largohej.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!