fbpx
Lajmet me te Klikuara

VIDEO/“Pa Liri, Arti nuk Mund të Ekzistojë” – Artistët për Kushtetutën, Ekspozita e parë në Romë …

Read Time:2 Minute, 2 Second

Ata quhen Artistë për Kushtetutën, vijnë nga fusha të ndryshme shprehëse dhe janë mbledhur rreth një manifesti që vendos autonominë dhe lirinë në qendër si gurthemelet themelorë të ligjërimit artistik. Ata bënë paraqitjen e tyre të parë publike në Atelier Montez në Romë. Dy ditë muzikë, teatër, performancë, instalacione dhe art pamor. Byoblu ishte i pranishëm dhe intervistoi Pietro Vanessi, Massimiliano Orsi, Caterina Genta, Valentina Rimauro dhe Katia Nani.

TRANSPARENCA DHE PËRGJEGJËSIA E OPERACIONIT

Byoblu është televizioni i qytetarëve dhe për këtë arsye jeton vetëm me donacione. Transparenca është e rëndësishme për ne. Nga sot së bashku me kërkesën për dhurim do të mund të kontrolloni vizualisht në kohë reale dhe ditë pas dite sa para kanë hyrë dhe sa kanë dalë nga arkat e Byoblu-s. Shpenzimet llogariten si mesatare ditore e kostove fikse të parashikuara gjatë gjithë muajit, plus shpenzimet shtesë, të shtuara dita-ditës.

Kur vija e kuqe është mbi atë jeshile, kjo do të thotë se Byoblu është në rrezik dhe se rreziku është aq real sa distanca mes të dyjave është e madhe. Kur vija jeshile është mbi të kuqen, nuk do të thotë se duhet të ndaloni së dhuruari, por vetëm se gjërat po shkojnë mirë dhe nuk ka arsye për t’u shqetësuar. Këtu mund të shikoni detajet e shpenzimeve dhe të ardhurave të muajit.

Të kesh një televizion të lirë dhe të pavarur është shumë e rëndësishme për një demokraci dhe është aq më e rëndësishme ta mbajmë atë në gjendje të mirë shëndetësore, në mënyrë që të jetë gati kur situata e të drejtave civile dhe lirive individuale të kapërcejë papritur.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të jeni të përgjegjshëm dhe të kujdeseni për televizionin tuaj. Ne i mbajmë një sy grafikut, të gjithë së bashku, çdo ditë, dhe kur shohim vijën e kuqe të kalojë atë jeshile, atëherë është koha për të dhuruar dhe mbi të gjitha për t’u kërkuar të tjerëve të bëjnë të njëjtën gjë.

Jemi miliona prej nesh, nëse vërtet besojmë se është e rëndësishme të kesh një televizion të lirë dhe të pavarur, atëherë ta mbash atë ndezur do të jetë po aq e thjeshtë sa të porosisësh një kafe në bar. Liria është si një flakë e dobët që duhet mbajtur gjithmonë ndezur, gati për t’u ndezur kur të jetë e nevojshme. Mjerë për ta lënë të dalë jashtë! (byoblu.com)

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!