fbpx
Lajmet me te Klikuara

Rrënohet Emmanuel Macron humbet shumicën Absolute në Parlament …

Read Time:1 Minute, 27 Second

Rezultatet e zgjedhjeve legjislative të së dielës konfirmuan se ky mandat i dytë do të ishte i egër ku Macron do të shpërfaqë figurën e një lideri të ndëshkuar dhe shumë të dobësuar.

Exit poll-et e para të raundit të dytë të zgjedhjeve politike franceze kanë nxjerrë se Emannuel Macron ka humbur shumicën absolute në parlament. Të dhënat e para i japin koalicionit të tij 224 vende nga 289 mandate që i sigurojnë kontrollin e plotë.

Në vend të dytë është renditur koalicioni i majtë i udhëhequr nga Jean-Luc Mélenchon që llogaritet të marrë rreth 149 vende.

Suksesi më i qartë është ai i Marine Le Pen, e cila arriti të dhjetëfishojë numrin e deputetëve nga 8 që ka aktualisht, në 75 – 95 duke projektuar të djathtën ekstreme si forcën e tretë në vend.

Analistët besojnë se kjo mund të ketë shtyrë disa votues të zgjedhin “Tubimin Kombëtar” të Marine Le Pen, për të cilin deri në këtë mbrëmje parashikimet më optimiste ishin për rreth 40 vende, gjysma e asaj që ata kanë fituar.

Ndoshta që nga momenti i së dielës, 24 prill, kur mësoi se kishte siguruar një mandat të dytë, Macron ndjeu peshën e pakëndshme të pozicionit të tij. Kjo ishte sigurisht se si dukej.

Po, ai kishte fituar edhe 5 vite të tjera, por historia e mandateve të dyta në Republikën e Pestë nuk ka qenë kurrë e lumtur. Dhe po, ai kishte një shumicë franceze pas tij, por më shumë nga refuzimi i të tjerëve sesa për dashurinë për të.

Tashmë Macron është i detyruar të bëjë një koalicion për të bërë të mundur realizimin e reformave të premtuara. Ajo që bie në sy është se pjesëmarrja ishte në më pak se 47%.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!