fbpx
Lajmet me te Klikuara

Fermeri jep Paralajmërimin e Madh të Krizës Ushqimore që do përjetojnë Amerikanët – Ajo po vjen …

Read Time:2 Minute, 50 Second

A mund të kenë amerikanë që së shpejti barku i tyre të bëj zhurmë dhe dollapet e tyre të jenë bosh,ku të paaftët për të gjetur ndonjë gjë për të ngrënë për shkak të çmimit dhe mungesës do të vuajnë,në mënyrë të frikshme, kjo tani duket si një mundësi e vërtetë e mjaftueshme që ata që e kultivojnë ushqimin të kenë rënë në mënyrë të egër zilen e alarmit, duke paralajmëruar se një fatkeqësi ushqimore po duket në horizont dhe se amerikanët duhet të zgjohen përpara se të jetë tepër vonë.

Kështu tha John Boyd Jr., presidenti i Shoqatës Kombëtare të Fermerëve të Zi në një intervistë të fundit, duke argumentuar se një krizë ushqimore është në horizont në një mënyrë që nuk ishte parë ndonjëherë për Amerikën për një kohë të gjatë, nëse ndonjëherë që nga viti themelimi i kombit.

Ndiqni videon:

“Epo, shumica e njerëzve nuk e njohin misrin, për shembull, është në kornflakes dhe shurup misri. Fasulet e sojës gjenden në të gjitha llojet e produkteve që mbyllen në dyqanet tuaja ushqimore lokale.

“Pra, kur nuk keni misër të mjaftueshëm ose nuk keni mjaftueshëm grurë, ose nuk keni mjaft kokrra soje, ato gjëra, këto janë artikujt kryesorë që ne kemi nevojë – për të bërëtë gjitha këto produkte të tjera nuk do të jenë më në dyqanet tuaja ushqimore lokale siç jemi mësuar.

“Për kaq shumë kohë ne kemi shijuar, ju e dini, shumë ushqime në këtë vend, kështu që ne kurrë nuk jemi përballur me mungesë ushqimi, dhe mendoj se kjo do të vijë në muajt e ardhshëm. Administrata e Bidenit, të cilës unë i kam kërkuar të ndërmarrë veprime më të shpejta, ende nuk ka ndërmarrë veprimet që janë – besoj – që janë të nevojshme.”

Si arsye kryesore për këtë, Boyd Jr. përmendi çmimet e larta katastrofike të naftës, me naftën që tani arrin rreth 5,70 dollarë për gallon, një rritje çmimi gati dy dollarë e gjysmë nga vetëm një vit më parë.

Ky është një çmim tepër i lartë i karburantit për fermerët (shumica e traktorëve funksionojnë me naftë), që e bën pothuajse të pamundur për fermerët të mbjellin mjaft kultura për të ushqyer Amerikën në mënyrën me të cilën është mësuar.

Problemi është se për shkak se fermerët mbështeten në pajisjet që përdorin naftë dhe duhet ta djegin atë me një ritëm të jashtëzakonshëm për të funksionuar, mbjellja e rreshtave të gjata të kulturave bëhet jashtëzakonisht e shtrenjtë, me fermerët që duhet të djegin mijëra gallona për të kryer punën. Kjo është e mundur kur karburanti ka një çmim të arsyeshëm, por jo kur është aq i shtrenjtë sa nuk mund të përballojnë përdorimin e pajisjeve.

Rezultati, siç vë në dukje New York Post, është se “Duke ndjerë ngritjen e çmimeve nëpër pompat e naftës, fermerët mund të vendosin të ndalojnë mbjelljen e kulturave të caktuara për të kursyer para nga karburanti, gjë që, nga ana tjetër, mund të rezultojë në çmime më të larta ushqimore dhe madje edhe në mungesë ushqimi. ”

Dhe rezultati i kësaj, nëse dominuesit kanë të drejtë, është se amerikanët ose mbeten të uritur falë mungesave ose falë çmimeve të larta, çmime që mund të ishin shmangur nëse Amerika do të ruante dominimin e saj energjetik në vend që të bënte një luftë për lëndët djegëse fosile në emri i “energjisë së gjelbër”.(grabien.com)

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!