fbpx
Lajmet me te Klikuara

Një krizë Ushqimore e afërt do të Ndikojë përfundimisht tek Amerikanët, duke zgjeruar efektet e Inflacionit rekord…

Read Time:2 Minute, 33 Second

Çmimet e grurit u rritën me 6% të tjera në një ditë të vetme kohët e fundit, duke iu afruar niveleve të larta të parë në fillimin e pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt.

Rritja e çmimeve të ushqimeve bazë, të cilat janë rritur mbi 40% deri më tani këtë vit, është rezultat i drejtpërdrejtë i sanksioneve ndaj Rusisë dhe vendimit të Indisë për të vendosur një ndalim të eksporteve për shkak të shqetësimeve për sigurinë ushqimore.

Marrëdhëniet midis Indisë dhe Rusisë janë forcuar që kur Rusia pushtoi Ukrainën. Pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare ndaj Rusisë, India ka zgjeruar tregtinë dhe përfshirjen e saj me kombin. Ata shpesh janë dukur të jenë të bllokuar kur bëhet fjalë për vendimet për tregtinë financiare dhe importin dhe eksportin e produkteve kombëtare.

Ndërsa India nuk është një eksportues jetik i grurit në tregun ndërkombëtar të ushqimit, ndikimi i ndalimit të eksportit të saj mund të rezultojë të jetë një goditje e dëmshme në dritën e sanksioneve ruse.

Çmimet e ushqimeve kanë vazhduar të rriten që nga fillimi i vitit 2022, pjesë e ndikimit inflacioniste që ka pllakosur amerikanët.

Në mars, indeksi i çmimeve të plehrave në Amerikën e Veriut në Tregjet e Gjelbërta të Bloomberg u rrit pothuajse 10% për shkak të sanksioneve ruse, rritja më e lartë në rekord në atë kohë.

Sipas Tregjeve të Gjelbërta të Bloomberg, Rusia përbënte pothuajse një të pestën e eksporteve të plehrave në vitin 2021. Rusia është gjithashtu një nga eksportuesit kryesorë në botë të përbërësve thelbësorë të plehrave si ure, amoniaku dhe potasi, sipas Argus Media.

Sipas Bloomberg, humbja e furnizimit me plehra ruse për shkak të sanksioneve ka të ngjarë të shkaktojë tendosje të rëndë në furnizimin me lëndë ushqyese të bimëve. Para luftës, zinxhiri i furnizimit ishte nën presion pasi prodhuesit evropianë të plehrave reduktuan prodhimin për shkak të rritjes së çmimeve të gazit dhe rritjes së kostove të mallrave.

Kohët e fundit, Svein Tore Holsether, CEO i prodhuesit të madh të plehrave Yara International, i tha Wall Street Journal, “Do të kemi një krizë ushqimore. Është një pyetje se sa e madhe.”

Yara International që atëherë ka pushuar blerjen e furnizimeve nga Rusia.

Holsether i tha Wall Street Journal se ai po peshonte një “dilemë morale” edhe përpara sanksioneve zyrtare. Ai tha se eliminimi i furnizimeve ruse do të kontribuonte në inflacionin e ushqimit.

Të tjerë gjithashtu kanë shprehur shqetësimin për mungesën e ushqimit që rezulton nga sanksionet ndaj furnizimeve ruse.

“Zëvendësimi i vëllimeve të tyre do të kërkonte gati gjysmë dekade në rastin më të mirë, dhe në disa raste do të ishte pothuajse i pamundur pasi Rusia është një burim i madh i depozitave minerale që gjenden në disa vende të tjera globale,” tha Alexis Maxwell, një analist për Tregjet e Gjelbërta të Bloomberg.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!