fbpx
Lajmet me te Klikuara

Fëmijët e shkollave në Mbretërinë e Bashkuar do të Ushqehen me Insekte për të ndaluar Ndryshimet klimatike …

Read Time:2 Minute, 31 Second

Nga Thomas Lambert

Shkencëtarët do të përdorin fëmijët e shkollave në Mbretërinë e Bashkuar si derra gini, duke organizuar seminare ku insektet do të shërbehen si ushqim për të parë reagimin e tyre ndaj ngrënies së “proteinave alternative”.

“Ne duam që fëmijët të mendojnë për proteinat alternative si gjëra reale për momentin, në vend se vetëm si ushqime për të ardhmen, kështu që të provosh disa nga këto ushqime është thelbësore për kërkimin,” tha profesori i Universitetit të Cardiffit, Christopher Bear.

“Edhe pse insektet e ngrënshme për momentin nuk shiten gjerësisht në MB, ato janë pjesë e dietës së rreth 2 miliardë njerëzve në mbarë botën. Pjesa më e madhe e kësaj ndodh në pjesë të botës ku ato janë pjesë e traditave të vjetra të kuzhinës. Dhe ato janë gjithnjë e më të njohura diku tjetër.”

Sipas studiuesve, programi pilot do të shohë katër shkolla në Uells të përpiqen të normalizojnë ushqimin e insekteve dhe shpresojnë të bindin prindërit të miratojnë ndryshimin e dietës në shtëpi për të ndihmuar në promovimin e një Mbretërie të Bashkuar ‘më të gjelbër’ duke reduktuar konsumin e mishit.

Për më tepër, produkti i insekteve në meny, VeXo, është krijuar në mënyrë të përshtatshme për t’u dukur si mish i grirë, i cili ka të ngjarë të luajë një rol nëse fëmijët e blejnë atë.

Sipas drejtorit të shkollës fillore të komunitetit Roch në Pembrokeshire (një nga katër shkollat ​​që së shpejti do t’i ushqejnë nxënësit me insekte), ai beson se fëmijët ndajnë shqetësimet e tij për “zhvillimin e qëndrueshëm” – Pyes veten pse është kështu.

Ai më tej mirëpret mundësinë për t’i ndihmuar studentët e tij të zhvillojnë “të menduarit kritik” për t’u “kuptuar” vendimet konfuze, duke përfshirë nëse duhet të hanë insekte apo jo dhe “qytetësinë e qëndrueshme”.

“Në shkollë, ne njohim lidhjen e rëndësishme midis komunitetit tonë lokal, prodhimit të ushqimit dhe çështjeve më të gjera globale që lidhen me zhvillimin e qëndrueshëm. Ne e dimë se këto çështje janë të rëndësishme për fëmijët, por gjithashtu të vështira për t’u kuptuar dhe shpesh mund të jenë konfuze për ta.”

“Ne mirëpresim mundësinë për të punuar me akademikë nga Cardiff dhe UWE për të eksploruar këto çështje dhe për të mbështetur fëmijët në zhvillimin e të menduarit kritik rreth qytetarisë së qëndrueshme,” tha Evans.

Siç raportohet nga The Counter Signal, vendimi i Mbretërisë së Bashkuar për të hequr gradualisht konsumin e mishit dhe për ta zëvendësuar atë me insekte është pjesë e një axhende më të gjerë 2030-2050 që do të shohë pothuajse të gjithë konsumin të reduktuar (përfshirë konsumin e energjisë), mishin e kuq të ndalohet plotësisht, si dhe Udhëtimi ajror dhe transporti detar i ndaluar deri në vitin 2050.

Nëse dëshironi të lexoni një përmbledhje të një raporti të porositur nga qeveria mbi axhendën e ndryshimeve klimatike 2050, mund ta bëni këtë duke klikuar lajmin e mëposhtme.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!