fbpx
Lajmet me te Klikuara

VIDEO/WEF dëshiron që t’ju shpëlajë Trurin e Studentëve në Metaverse …

Read Time:2 Minute, 57 Second

Forumi Ekonomik Botëror (WEF) njoftoi se po merrte një rol kryesor udhëheqës në metaverse dhe parashikon një botë ku përdoret për të ‘edukuar’ studentët nga shtëpia për të ndaluar ndryshimin e klimës.

Ashtu si themeluesi i WEF Klaus Schwab thotë se ai “depërton në kabinetet” e kombeve anembanë botës, po ashtu WEF thotë se metaverse duhet të depërtojë në sistemet arsimore në shkallë globale.

“Përparimet në teknologji kanë depërtuar në shumicën e sektorëve dhe i kanë transformuar ata administrativisht ose në ofrimin e shërbimeve. Transformimi, megjithatë, ka ende nevojë për përparime të mëtejshme teknologjike për të prishur arsimin. Infiltrimi i këtyre përparimeve në sistemet arsimore është bërë një imperativ në rritje,” thuhet në një artikull të Forumit Ekonomik Botëror.

Sipas WEF, ky “infiltrim i sistemeve arsimore” është imperativ për të përmbushur angazhimet e karbonit neto zero të liderëve hipokritë globalistë që fluturuan me avionë privatë në konferencën e ndryshimeve klimatike COP26 vitin e kaluar.

Në mënyrë të veçantë, WEF thotë se dixhitalizimi i sistemit arsimor do ta bëjë disi arsimin më të përballueshëm – asgjë nuk është e lirë si një laptop me performancë të lartë 1500 dollarë për të funksionuar VR dhe një kufje VR 500 dollarë – duke reduktuar ndikimin e karbonit të prodhimit të materialeve mësimore, si tekstet shkollore dhe lapsa.

Ata gjithashtu pretendojnë se realiteti virtual “i lejon studentët të zhyten në një përvojë ndërvepruese ku mund të vizualizojnë rezultatet e veprimeve të tyre nga dora e parë. Së bashku me metaversin, studentët dhe mësuesit mund të komunikojnë dhe të ndajnë ndërsa janë të zhytur, duke kapërcyer kufizimet e hapësirës dhe kohës.

Së fundi, ata mund të konsolidojnë njohuritë e fituara më parë dhe të aplikojnë aftësitë e fituara përmes mësimit elektronik konvencional”, vijon WEF.

Për ata që nuk janë në dijeni, metaverse është një VRChat i çuditshëm që takohet me avatarin e Nintendo Wii me disa veçori shtesë të Facebook-ut të bëra nga ekipi i Mark Zuckerberg si një përpjekje për të zgjeruar Facebook-un përtej sferës së mediave sociale dhe mbledhjes së të dhënave.

Çuditërisht, WEF duket se beson se VR mbështet disi përvojën e të mësuarit, ndërsa kushdo që ka një djalë ose vëlla më të vogël në adoleshencë me një kufje VR mund t’ju thotë ndryshe.

WEF pranon gjithashtu se “VR-ja kufizon disi ndërveprimin njerëzor nëse nuk monitorohet dhe futet siç duhet me një program të udhëhequr dhe mund të shkaktojë izolim në brezat e rinj”.

Në një artikull të titulluar “Nisma e re për të ndërtuar një Metaverse të barabartë, të ndërveprueshëm dhe të sigurt”, WEF njoftoi synimin e saj për të punuar me Meta në metaverse në bashkëpunim me disa lojtarë të mëdhenj, duke përfshirë HTC Corporation, Microsoft, Sony Interactive Entertainment, Magic Leap, Inc., The Lego Group, CJ Corporation, Animoca Brands, Somnium Space, madje edhe Walmart Inc. – e cila, si mënjanë, ndodh të ketë një Zëvendës President të Lartë dhe Këshilltar Kryesor për Shtetësinë Dixhitale.

Me lojtarë të tillë të mëdhenj që shpallin përfshirjen e tyre në metaverse, goditjet mund të kenë së shpejti një ndryshim masiv, duke bërë që Bloomberg të parashikojë një treg prej 800 miliardë dollarësh në vetëm dy vjet.

Pavarësisht nga mendimet tuaja për VR-në dhe nëse është thjesht një platformë e veçantë lojrash apo diçka më e madhe, është e qartë se si Forumi Ekonomik Botëror dëshiron ta përdorë atë: të monitorojë dhe kontrollojë arsimin në mbarë botën, duke marrë një rol kryesor udhëheqës në formimin e mendjeve të së nesërmes. popullata e rritur.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!