Gjermania dhe Franca deri dje e Kërcënuan Rusinë me Embargo,dhe tani i bëjnë thirrje Putinit që të heqë Bllokadën e Grurit, dhe të Angazhohet në Bisedimet e Paqes me Zelensky …

5 min read

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz i kërkuan presidentit rus Vladimir Putin që të heqë bllokadën ndaj grurit ukrainas, në mënyrë që të zbusë krizën në rritje globale të ushqimit.

Në një telefonatë 80-minutëshe të shtunën, Macron dhe Scholz i kërkuan Putinit të heqë bllokadën e Rusisë ndaj qytetit port të Odesës (Odessa) në mënyrë që të lejojë grurin ukrainas dhe produkte të tjera ushqimore të rrjedhin përsëri nga Deti i Zi në vendet e varura nga kokërr.

Putin, pohoi në bisedën telefonike se dërgesat e grurit po parandaloheshin nga “një politikë e gabuar ekonomike dhe financiare e vendeve perëndimore, si dhe nga sanksionet anti-ruse”, pavarësisht se nuk kishte sanksione të vendosura kundër ushqimit ose plehut ukrainas si. është vendosur kundër eksporteve ruse.

Udhëheqësi rus tha për gazetën franceze Le Figaro se “Rusia është e gatshme të ndihmojë në gjetjen e opsioneve për një eksport të papenguar të drithërave, duke përfshirë drithërat ukrainas nga portet në Detin e Zi”, por shtoi se një marrëveshje e tillë do të varet nga “heqja e sanksionet e duhura” kundër Moskës.

Sipas një analize nga The Economist, 98 për qind e misrit dhe grurit ukrainas u eksportuan nëpërmjet ujit përpara pushtimit në shkallë të plotë të vendit nga Rusia në shkurt. Aktualisht, rreth 25 milionë tonë metrikë misër dhe grurë janë aktualisht në kapanone në vend që të dërgohen në vendet në nevojë.

Revista vuri në dukje se kjo është “ekuivalente me konsumin vjetor të të gjitha vendeve më pak të zhvilluara të botës” së bashku.

Ndërkohë, Bashkimi Evropian, i cili më parë ka kërkuar të eksportojë grurë nga Ukraina nëpërmjet rrjeteve hekurudhore të epokës sovjetike, thuhet se po shqyrton një mision detar për të pastruar bllokadën ruse. Gazeta spanjolle El Pais raportoi se në një takim të hënën mbi temën e urisë globale, Brukseli do të konsiderojë dërgimin e anijeve në Detin e Zi.

“BE është e gatshme të mobilizojë të gjitha burimet e mundshme për të lehtësuar daljen e grurit të grumbulluar në kapanone dhe portet e Ukrainës. Dhe në tavolinë është edhe mundësia e nisjes së një misioni detar për të shoqëruar kalimin e mallrave nga Ukraina përmes një Deti të Zi të infektuar me mina dhe të ruajtur nga anijet dhe nëndetëset ruse”, pohoi gazeta spanjolle.

Vazhdimi i parandalimit të eksportit të drithërave ukrainase kërcënon mundësinë e urisë globale për shkak të korrjeve të freskëta që nuk kanë vend në kapanone drithërash për t’u ruajtur.

Duke komentuar krizën e afërt, kreu i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley, tha javën e kaluar: “Dështimi i hapjes së atyre porteve në rajonin e Odesës do të jetë një shpallje lufte për sigurinë globale të ushqimit.

“Kjo nuk ka të bëjë vetëm me Ukrainën, ka të bëjë me të varfërit më të varfër në mbarë botën, të cilët janë në prag të urisë ndërsa flasim.”

Përveç thirrjes që Rusia të lejojë nisjen e dërgesave të grurit ukrainas, presidenti Macron dhe kancelarja Scholz i bënë thirrje Putinit të angazhohej në “negociatat serioze dhe të drejtpërdrejta me presidentin ukrainas dhe një zgjidhje diplomatike të konfliktit”.

Krerët e shteteve evropiane kërkuan gjithashtu një “armëpushim të menjëhershëm dhe një tërheqje të trupave ruse” nga Ukraina, si dhe lirimin e mijëra ushtarëve të Batalionit Azov të lidhur me Neo-nazistët, të cilët u kapën nga Rusia pas rënies së fabrikës së çelikut Azovstal. në Mariupol në fillim të këtij muaji.

Ndërsa Putin tha se ai ishte “i hapur për një rifillim të dialogut” me Kievin (Kiev), aktualisht është e paqartë se sa të frytshme do të rezultojnë negociata të tilla, duke pasur parasysh deklaratën e Presidentit Volodymyr Zelensky këtë javë se Ukraina do të luftojë “derisa të rifitojë gjithçka. territoret e saj”.

Burimi: breitbart.com

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours