fbpx
Lajmet me te Klikuara

Fakte/Butrinti dhe Historia e Errët e Tjetërsimit të Jugut të Shqipërisë nga Greqia duke Zbatuar Shpopullimin e Jugut të Shqipërisë …

Read Time:2 Minute, 4 Second

Nga Andrea Bregu –

Që pas viteve 1914-1921 Greqia duke parë që Perandoria Osmane u shpërbë shfrytëzoi situatën në Ballkan dhe në botë gjatë Luftës së parë Botërore për ti zhvatur Shqipërisë të gjithë territoret në jug dhe duke pretenduar se në zonat jugore të Shqipërisë ka minoritete greke ku zona e pushtuar gjatë asaj kohe nga Grekët u quajt “Vorio Epir” ku kufiri ishte deri në Shqipërinë e mesme.

Historia FAKTON se ka vetëm një Epir dhe ai është Epiri i Shqiptarëve i cili shtrihet në zonën e Çamërisë për të cilën shteti grek pretendon se është territor i “kombit” grek.
Gjatë Luftës së parë Botërore Italia Çliroi jugun e Shqipërisë nga Pushtimi Grek duke u hequr grekëve pretendimin për “Vorio Epirin”.

Një shekull më vonë sapo Edvin Kristaq Rama erdhi në pushtet nënshkroi një marrëveshje e quajtur “Economic Growth Of Albania” me Center for International Development (CID) e drejtuar nga Ricardo Hausmann, Fondacionin Soros, Elaine Papoulias që është ka qenë drejtore e një ndër shkollave më të mëdha të Sokratis Kokkalis.

https://news.harvard.edu/…/helping-albania-break-with…/

Për këtë të fundit është e dokumentuar se ka qenë spiun i KGB-së dhe gjithashtu një bisnesmen i fuqishëm grek ku është koka e Intracom Holdings që është kompania mëmë e Vodafone Albania (jo më kot kur kaloni në jug ju vjen mesazhi “Mirësevini në Greqi”) 😉

https://cryptome.org/kokkalis-stasi.htm

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sokratis_Kokkalis

Në vitin 2013 popullsia e Shqipërisë ishte 2.908 milionë ndërkohë që Instututi i Manipulimit të Statistikave (INSTAT) jep shifra të pasakta të popullsisë duke thënë që gjatë këtyre 8 viteve popullsia e Shqipërisë është rrudhur në 2.877 milionë banorë (pra 31622 banorë më pak).

https://countrymeters.info/en/Albania

Ndërkohë sipas gazetarëve të Birnit të Sorosit minoritetet ku përfshihet edhe minoriteti grek në jug të Shqipërisë kanë kërkuar që të ketë numërim të saktë të popullsisë.

https://balkaninsight.com/…/minorities-in-albania-urge…/

Aleksandër Sarapuli i cili është Bashkëdrejtor Ekzekutiv i Fondacionit AADF që pritet të marrë nën administrim Parkun Kombëtar të Butrintit është edhe BashkëAksioner i Aleat shpk dhe gjithashtu ndërtuesi i Bunkierit anti-atomik të Edvin Kristaq Ramës në Surrel.

https://opencorporates.al/sq/nuis/k82018015v

http://aadf.org/staff/aleksander-sarapuli/

https://dosja.al/faktcheck-fondacioni-qe-do-te-marre…/

Historia me Butrintin vërteton se Klyshi i Sorosit dhe AntiShqiptari Edvin Kristaq Rama po RRËNON, SHPOPULLON dhe SHET Shqipërinë tek ARMIQTË e Shqipërisë dhe Shqiptarëve.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!