Wayne Root: 14 Mësimet që mësoi çdo Patriot Konservator nga Ngjarja Tragjike në shkollën e Teksasit. Këshillë: Demokratët do të Tronditen dhe do të Tmerrohen …

8 min read

Nga Wayne Allyn Root –

Të gjithë kanë dëgjuar për masakrën e tmerrshme dhe tragjike në shkollën e Teksasit. Si zakonisht, demokratët e shohin këtë si një mundësi për të fajësuar armët…dhe republikanët. Ata do të kërkojnë ndalimin e armëve, kontroll të rreptë të armëve dhe konfiskimin e armëve. Pra, çfarë tjetër ka të re?

Kjo të shtëna tragjike është vetëm një provë më shumë se ne jetojmë në një vend që është i ndarë ashpër. Aq të ndara sa të dy palët – e djathta dhe e majta, republikane dhe demokrate, konservatore dhe liberale – nuk mund të bien dakord për asgjë.

Duket se jemi nisur drejt një divorci. Sepse është e qartë se asnjëra palë nuk mund të jetojë me tjetrën. Nuk ka asnjë mënyrë për të bërë kompromis kur të dy palët i shohin gjërat kaq ndryshe. Është si nata dhe dita. Është pothuajse sikur…

Republikanët janë nga Marsi dhe demokratët nga Ur-anusi.

Këtu janë 14 mësimet që kam nxjerrë nga kjo tragjedi. Unë jam i sigurt se dhjetëra miliona patriotë konservatorë e shohin atë në të njëjtën mënyrë. Dëshironi të vini bast?

 1. Armët nuk janë problemi. “Zonat pa armë” janë problemi. Ata po vrasin fusha. Ato janë një ftesë e hapur për kriminelët me probleme mendore dhe të çmendurit e çmendur kriminalisht që të hyjnë dhe të fillojnë të qëllojnë. Tabelat “Gun Free Zone” janë si një tabelë neoni që vezullon në Vegas duke bërtitur, “Hajde dhe na vrit. Ne jemi të pafuqishëm, të pambrojtur dhe të dobët.”
 2. Armët nuk e shkaktuan këtë tragjedi. Por një djalë i mirë me një armë i dha fund. Një agjent i armatosur kufitar vrau djalin e keq, duke shpëtuar kështu jetë. Ky duhet të jetë titulli.
 3. Ne kemi nevojë për më shumë djem të mirë (dhe vajza) me armë për të ndaluar djemtë e këqij. Çdo shkollë ka nevojë për siguri të armatosur. Duhet të ketë vetëm një pikë hyrjeje në çdo shkollë – dhe një roje duhet ta mbrojë gjithmonë atë hyrje. Të gjitha dyert e tjera të shkollës duhet të mbyllen dhe të sigurohen.
 4. Mbështetja e sigurisë së armatosur në çdo shkollë duhet të jetë mësuesit dhe/ose administratorët me armë dhe trajnim profesional për armë.
 5. Si mund ta përballojmë gjithë këtë? Unë kam argumentuar që nga dita e parë se ishte një vendim katastrofik dhe gabim tragjik t’i jepeshin Ukrainës 40 miliardë dollarë të tjerë. Duhet të shqetësohemi për Amerikën. Ne mund t’i kishim përdorur ato 40 miliardë dollarë këtu në shtëpi. Gjysma e saj (20 miliardë dollarë) duhet të ishte përdorur për të paguar sigurinë e armatosur në çdo shkollë në Amerikë.
 6. Nëse vërtet duam të mbrojmë fëmijët, sigurojeni kufirin. Gjysma tjetër e financimit të Ukrainës (20 miliardë dollarë më shumë) duhet të ishte përdorur për të ndërtuar dhe siguruar murin në kufirin tonë jugor. Nëse jemi të zemëruar dhe të tronditur si komb për 19 fëmijë të vegjël të pafajshëm që vdesin nga të shtënat në shkollë, a nuk duhet të shqetësohemi edhe më shumë me dhjetëra mijëra fëmijë amerikanë që vdesin çdo vit nga mbidozat e drogës – me drogën e sjellë përmes hapësirës sonë poroze kufiri. Gjithçka që vjen përtej atij kufiri është një kërcënim për fëmijët e Amerikës – droga, trafikantët e qenieve njerëzore, trafikantët e seksit të fëmijëve dhe mijëra kriminelë të dhunshëm, zhurmues bandash dhe vrasës MS-13. Pse nuk i përdorëm paratë e Ukrainës për të shpëtuar mijëra jetë fëmijësh duke siguruar kufirin?
 7. Kontrolli i armëve nuk është kurrë zgjidhja. Kontrolli i armëve është një dështim masiv. Ka shumë më tepër të shtëna, krime të dhunshme dhe vrasje në qytetet e mëdha të drejtuara nga demokratët me kontroll të rreptë të armëve se kudo tjetër. Nëse kontrolli i rreptë i armëve funksionon, pse rrugët e qyteteve demokrate si Çikago, Detroit, Baltimore, Nju Jork dhe Los Anxhelos janë fusha të tilla vrasjeje? Përgjigja është e thjeshtë: kontrolli i rreptë i armëve nuk i ndal kurrë kriminelët. Thjesht i lë të pambrojtur njerëzit e mirë.
 8. Ligjet e reja për armët nuk do të bëjnë asgjë për të ndaluar krimin apo vrasjet masive. Pse nuk zbatojmë ligjet tashmë në librat kundër kriminelëve të dhunshëm? Krimet kryhen pothuajse gjithmonë nga shkelës të përsëritur që prokurorët demokratë të rretheve i lejuan të ktheheshin në rrugë.
 9. Në vend të ligjeve të reja të kota, pse të mos e bëjmë vrasjen masive (vrasjen e dy ose më shumë) një krim DËNIM ME VDEKJE. Nëse dënohet për vrasje masive, nuk ka ankime, vrasësi i dënuar në masë ekzekutohet të nesërmen me pushkatim. Fundi i historise. Kjo është mënyra për të penguar më shumë të shtëna masive.
 10. Hetoni Big Pharma për barnat që ata pompojnë te meshkujt e rinj për depresion, çështje zemërimi, ADD dhe sëmundje mendore. Pothuajse çdo vrasës masiv në kujtimet e fundit ishte në këto droga. Efektet anësore të këtyre barnave janë mendimet vetëvrasëse dhe të dhunshme. Pse po drogojmë kaq shumë adoleshentë meshkuj?
 11. Mos e përmend më kurrë “Defund Police”. Incidente si ky dëshmojnë se ne kemi nevojë për më shumë polici, jo më pak.
 1. Por aq sa e dua dhe e vlerësoj policinë, djalosh ata dështuan keq këtë herë. Ka shumë pyetje se si u përgjigj policia ndaj të shtënave në shkollë në Uvalde, Teksas. Si mund të qëndronin rreth e rrotull për një orë ndërsa po masakroheshin fëmijët? Policia njoftoi se pritën kaq gjatë sepse kishin “frikë të pushkatoheshin”. Vërtet? Nëse policia ka frikë të qëllohet, ajo duhet të ndërpritet menjëherë. Kjo është detyra e tyre – të rrezikojnë jetën e tyre për të mbrojtur civilët. E ndërsa ata nuk pranuan të hynin në shkollë për t’u përballur me gjuajtësin, u vunë në pranga, taser
  dhe prindërve u spërkatën me piper që i lutën të hynin? Pra, ju lutemi mos më “zbutni policinë”, por le të rimendojmë se si po punësojmë dhe trajnojmë policinë. Ne kemi nevojë për luftëtarë heroikë maço. Ndaloni së munduari t’i shndërroni në pans, poetë dhe punonjës socialë politikisht korrektë.
 2. Kjo vrasje masive dhe reagimi i dobët i policisë vetëm i bën patriotët amerikanë edhe më të sigurt se na takon ne të mbrohemi dhe të shpëtojmë familjet tona. Ne e duam policinë, por nuk mund të mbështetemi kurrë tek ajo. “Nëse do të jetë, varet nga unë.” Unë do të vë bast se më shumë armë do të blihen në muajt e ardhshëm nga amerikanët se kurrë më parë në histori.
 1. Një pikë e fundit. Në fakt, është një peng. Ndaloni përpjekjet për të marrë armët tona. Kjo nuk është Australia apo Zelanda e Re. Kjo është Amerika. Ju nuk po na i merrni kurrë armët. Si kurrë, kurrë, kurrë, KURRË. Ju do t’i merrni vetëm armët tona nga duart tona të ftohta të vdekura. Pra, hiqni kërkesat tuaja. Ju po humbisni kohën tuaj. Ju mund të mos e dini ende, por e keni humbur betejën.

E përsëris – ne kurrë nuk do të heqim dorë nga armët tona.

Këto janë 14 mësimet e logjikës së zakonshme që mësuan miliona patriotë konservatorë nga kjo vrasje masive tragjike. E di që demokratët do të tronditen dhe do të tmerrohen nga ajo që ne besojmë. Kjo është arsyeja pse mund të jetë koha për një divorc. Kjo martesë nuk funksionon.

Ne do ta mbajmë Amerikën. Është koha që të gjithë ju të ktheheni në Uranus.

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours