VIDEO/Ish-Presidenti Trump sulmon Joe Biden: Dërgon mbi 40 miliardë dollarë në Ukrainë, dhe dështon për të Mbrojtjur shkollat tona…

5 min read

Ish-Presidenti Donald Trump mori pjesë në konventën e Shoqatës Kombëtare të Pushkave të Amerikës në Houston, Teksas të premten, disa ditë mbas ngjarjes makabër ku humbën jetën disa nxënës shkolle në Uvalde që çoi në vdekjen tragjike të 19 nxënësve të shkollës dhe dy të rriturve.

https://rumble.com/embed/v13vknz/?pub=bbbxs

“Ne duhet të zgjerojmë financimin, rekrutimin dhe trajnimin për departamentet e policisë në mbarë vendin”, tha Trump. “Kjo nuk është çështje parash. Kjo është çështje vullneti. Nëse Shtetet e Bashkuara kanë 40 miliardë dollarë për të dërguar në Ukrainë, ne duhet të jemi në gjendje të bëjmë gjithçka që duhet për t’i mbajtur fëmijët tanë të sigurt që të kthehen në shtëpi, “tha ai.

“Kjo është e vërtetë,” shtoi ai. “Kemi shpenzuar triliona në Irak, triliona në Afganistan,dhe nuk kemi fituar asgjë. Përpara se të ndërtojmë kombet e tjera në pjesën tjetër të botës, ne duhet të ndërtojmë shkolla të sigurta për fëmijët tanë në vendin tonë. A është e drejtë kjo?”

Ish-Presidenti Trump kritikoi gjithashtu retorikën përçarëse të Biden, e cila erdhi pak orë pas të shtënave masive në shkollën fillore Robb.

https://rumble.com/embed/v13vmor/?pub=bbbxs

“Tani është koha për të gjetur gjuhën e përbashkët fatkeqësisht”, tha Trump. “Para se dielli të kishte perënduar në ditën e tmerrshme të tragjedisë, ne dëshmuam një paradë tashmë të njohur të politikanëve cinikë që kërkonin të shfrytëzonin lotët e familjeve që qanin për të rritur fuqinë e tyre dhe për të hequr të drejtat tona kushtetuese.”

“Sa herë që një person i shqetësuar ose i çmendur kryen një krim kaq të tmerrshëm, ka gjithmonë një përpjekje groteske nga disa në shoqërinë tonë për të përdorur vuajtjet e të tjerëve për të çuar përpara axhendën e tyre ekstreme politike,” shtoi ai. “Edhe më e neveritshme është nxitimi i tyre për të larguar fajin nga zuzarët që kryejnë akte të dhunës masive dhe për ta hedhur atë fajin mbi supet e miliona qytetarëve paqësorë, që i binden ligjit, të cilët i përkasin organizatave të tilla si NRA jonë e mrekullueshme.”

“Kur Joe Biden fajësoi lobin e armëve, ai po fliste për amerikanët si ju”, vazhdoi ai. “Dhe së bashku me demokratë të tjerë të panumërt këtë javë, ai po sugjeronte me turp se republikanët janë disi në rregull me lejimin e të shtënave në shkolla.”

“Ata nuk janë në rregull me të,” vazhdoi ai. “Kjo retorikë është shumë përçarëse dhe e rrezikshme, dhe më e rëndësishmja, është e gabuar. Ajo nuk ka vend në politikën tonë si gjithmonë në vazhdën e këtyre tragjedive, politikat e ndryshme të kontrollit të armëve të shtyra nga e majta nuk do të kishin bërë asgjë për të parandaluar tmerrin që ndodhi. Absulutisht asgje.”

“Fatkeqësisht, që nga Columbine, ne kemi qenë të prekur nga një infektim i të shtënave në shkolla të kryera nga të rinj thellësisht të këqij, të dhunshëm dhe të shqetësuar mendërisht”, shtoi Trump. “Epo, ne ende nuk dimë mjaftueshëm për vrasjen e kësaj jave. Ne e dimë se ka shumë gjëra që duhet të bëjmë. Ne duhet të ndryshojmë në mënyrë drastike qasjen tonë ndaj shëndetit mendor. Gjithmonë ka kaq shumë shenja paralajmëruese, pothuajse të gjitha këto mendje të shpërfytyruara ndajnë të njëjtin profil.”

“Kur njerëzit shohin diçka, qoftë në mediat sociale apo në shkollë, ata duhet të thonë diçka”, tha Trump. “Mësuesit, prindërit, zyrtarët e shkollave dhe anëtarët e komunitetit duhet të njohin dhe adresojnë këto kambana alarmi menjëherë dhe shumë, shumë agresivisht. Dhe sistemet tona të disiplinës shkollore, në vend që të bëjnë justifikime dhe të mbyllin vazhdimisht një sy, duhet të përballen me sjelljen e keqe kokë e shpejt.”

Joe Biden të martën iu drejtua zyrtarisht kombit për të shtënat masive në Uvalde dhe fajësoi lobin e armëve për mizorinë.

“Por këto të shtëna masive nuk ndodhën kurrë me atë lloj frekuence që ndodhi në Amerikë?” tha Biden. “Pse? Pse jemi të gatshëm të jetojmë me këtë masakër? Pse vazhdojmë ta lejojmë këtë të ndodhë?”

“Ku është në emër të Zotit shtylla jonë?” Biden vazhdoi. “Të kesh guximin për t’u marrë me të dhe për t’u përballur me lobistët? Është koha për ta marrë këtë dhimbje dhe për ta kthyer në veprim,” tha ai.

“Jam i sëmurë dhe i lodhur, ne duhet të veprojmë,” argumentoi Biden.

Ndërsa demokratët e shquar kapën tragjedinë e Uvalde për të rinovuar thirrjet e tyre për “kontroll me armë”, të shtënat masive kanë vënë në dyshim dështimin e komunitetit për të vepruar sipas flamujve të kuq, sigurinë e papranueshme të dobët të shkollës dhe mosgatishmërinë e pafalshme të zbatimit të ligjit vendas. veproni shpejt për të ndaluar gjuajtësin.

Donald Trump thotë se Amerika i ka prioritetet e saj jashtë linjës. Përpara se të shkojë vërdallë duke kërkuar çështje për të zgjidhur, kombi ka më shumë se mjaftueshëm probleme të veta: Sigurimi i shkollave të vendit tani është ndër prioritetet kryesore.

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours