Trump Reagon pas Ngjarjes së Rëndë në shkollën Robb Elementary në Uvalde : “Amerikës i duhet Zgjidhje Reale dhe Lidership Real në këtë moment”

2 min read

Ish-presidenti Donald Trump tha se ai do të vazhdojë të flasë në konferencën e Shoqatës Kombëtare të Pushkës këtë fundjavë, sepse “Amerika ka nevojë për zgjidhje reale dhe udhëheqje të vërtetë në këtë moment”.

Demokratët, përfshirë Alexandria Ocasio-Cortez, kanë bërë thirrje që konferenca, e cila po zhvillohet në Houston, Teksas, të anulohet pas ngjarjes së rëndë në shkollën Robb Elementary në Uvalde të martën.

https://rumble.com/embed/v13h0x9/?pub=bbbxs
Guvernatori i Teksasit Greg Abbott mbajti një konferencë shtypi për të dhënë informacione të reja mbi të shtënat vdekjeprurëse në shkollën fillore.
Të paktën 19 fëmijë dhe 2 të rritur u vranë të martën pasi 18-vjeçari Salvador Ramos hapi zjarr në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas.
Ramos u përfshi në një shkëmbim zjarri me forcat e rendit dhe tani ka vdekur.
Sipas guvernatorit Abbott, 18-vjeçari Salvador Ramos postoi 3 përditësime të statusit në faqen e tij në Facebook duke paralajmëruar sulmet pak para se të vriste 21 persona dhe të qëllonte gjyshen e tij në fytyrë.
30 minuta para të shtënave, ai shkroi si vijon:
– “Unë do të qëlloj gjyshen time.”
– “Kam qëlluar gjyshen time”.
– “Unë do të xhiroj një shkollë fillore.”
Sipas raportimeve, gjyshja e Ramos është ende gjallë dhe në gjendje kritike.
Ramos postoi gjithashtu foto në Instagram para se të kryente të shtënën vdekjeprurëse.

“Amerika ka nevojë për zgjidhje reale dhe lidership të vërtetë në këtë moment, jo për politikanë dhe partishmëri”, shkroi Trump në një postim në Truth Social. “Kjo është arsyeja pse unë do të mbaj angazhimin tim të gjatë për të folur në Teksas në Konventën e NRA dhe për të dhënë një fjalim të rëndësishëm në Amerikë. Ndërkohë, ne të gjithë vazhdojmë të lutemi për viktimat, familjet e tyre dhe për të gjithë kombin tonë – jemi të gjithë së bashku në këtë!”

Trump është folësi kryesor për natën e parë të konferencës, e cila do të zhvillohet nga 27 maji deri më 29 maj.

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours