Analiza/Rusia po shpëton Botën – Amerika dhe NATO janë shumë Budallenj për ta Kuptuar këtë …

8 min read

Nga Abraham Stein’s –

Rusia në mënyrë të pamohueshme po e shpëton botën duke hyrë në Ukrainë, kjo mund të hutojë ata që nuk e kuptojnë se çfarë po ndodh në të vërtetë në Evropën Lindore, e vërteta e qartë është se NATO dhe Shtetet e Bashkuara po e shtyjnë botën në prag të një kolapsi katastrofik. Barra ekonomike nga sanksionimi i Rusisë po bën që ekonomitë e Evropës Perëndimore të shemben, ndërsa Amerika përpiqet të “anulojë” Rusinë, ato në fakt po sjellin më shumë probleme për vendet e NATO-s dhe Shtetet e Bashkuara.

Me ekonomitë botërore në rrënim, Shtetet e Bashkuara po lejojnë një të çmendur, Presidentin ukrainas Zelensky që të tërheqë njerëzit e mirë të Amerikës në një luftë tjetër të pafitueshme.

Një vështrim i thjeshtë i fakteve do të zbulojë se Rusia në fakt po “shpëton botën” dhe liderët shumë të dendur të Perëndimit janë shumë jo inteligjentë për ta kuptuar këtë. Nuk duhet absolutisht asnjë inteligjencë për të qenë një lider i botës perëndimore sot, gjithçka që ju nevojitet është një llogari në Twitter, ndjekës të rremë bot, pastaj të gjeni një mënyrë për të dalë në televizion, fatkeqësisht kjo e vendos sigurinë perëndimore në një gjendje shumë të paqëndrueshme.

Një shtet i korruptuar social i quajtur Ukrainë

Nuk ka asgjë të mirë për Ukrainën, ajo ka qenë një njollë për botën që nga e ashtuquajtura pavarësia e saj në 1991. Ukraina nuk është një shtet i pavarur, është një shtet i mirëqenies, i renditur si vendi më i varfër në Evropë dhe më i korruptuari. Ukraina ka qenë një problem i mbushur me borxhe që kur u çlirua nga Moska në 1991, marrëdhënia e saj me Perëndimin vetëm sa i ka bërë gjërat më të rrezikshme. Nëse jemi krejtësisht të sinqertë, një nacionalizëm i tërbuar i bardhë është gjithçka që Ukraina ka prodhuar me 30 vitet e saj të “lirisë”.

Pavarësisht historisë së tmerrshme të Ukrainës, NATO dhe Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të financojnë ekzistencën e saj. Njerëzit e mirë të Francës, Gjermanisë dhe Britanisë po vuajnë me ekonomi të thyer, inflacion të lartë dhe papunësi, ndërsa liderët e Evropës Perëndimore po fundosin njerëzit e tyre të gjithë për shtetin e korruptuar të Ukrainës.

Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara janë shtytësit më të mëdhenj të luftës në Ukrainë, ato po financojnë fjalë për fjalë të gjithë ushtrinë ukrainase e cila paloset si një kostum i lirë. Janë thjesht para në rrjedhë si zakonisht, njerëzit e mirë të Mbretërisë së Bashkuar po vuajnë, megjithatë kllouni Boris Johnson vazhdon aktin e tij në skenën botërore.

Nëse po e lexoni këtë në Mbretërinë e Bashkuar, ju lutemi kuptoni se udhëheqësit tuaj po nxjerrin para nga xhepi për të financuar Ukrainën e korruptuar.

Norma e inflacionit të Britanisë u rrit në nivelin më të lartë në 40 vjet në prill pasi lufta e Rusisë në Ukrainë nxiti rritje të mëtejshme të çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve.

Inflacioni i çmimeve të konsumit u përshpejtua në 9% në 12 muajt deri në prill, nga 7% një muaj më parë, tha Zyra për Statistikat Kombëtare javën e kaluar. Kjo është norma më e lartë që nga viti 1982, kur inflacioni arriti në 11%, sipas modelimit statistikor të agjencisë.

Ukraina po e bën të gjithë botën më të varfër; kjo nuk është hiperbolë, është fakt ekonomik!

Ju lutemi lejoni që titulli i mësipërm të zhyten thellë.

Kur thashë se Ukraina ishte një njollë për Evropën, është një fakt statistikor, e ka bërë botën të pasigurt që nga largimi nga Rusia në 1991, megjithatë Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar vazhdimisht hedhin para për një problem të madh. Shtetet e Bashkuara kanë besuar gjithmonë se paratë fitojnë luftëra, dhe pavarësisht sa herë dështon kjo qasje, ata provojnë përsëri. Zelensky do të largohet nga Ukraina një ditë një burrë shumë i pasur, ai ndoshta do të marrë një rezidencë në Florida ndërsa do të aktrojë me kohë të pjesshme në filma amerikanë me buxhet të ulët. Nëse Amerika shikon përtej besimit të saj hipokrit në madhështinë e saj, do të zbulojë se Rusia në fakt po shpëton botën dhe jo SHBA-në.

Kryeqyteti Kiev është një vatër problemesh, korrupsioni dhe marrëveshjesh të pista, presidenti rus Vladimir Putin është i vetmi lider i kualifikuar sot, për të ardhur dhe për të zbutur atë kafshë të një problemi. Sa për Shtetet e Bashkuara, ne nuk mësuam asgjë nga Afganistani, hodhëm miliarda, stërvitëm ushtrinë afgane për 20 vjet, e gjitha ishte humbje kohe dhe parash. Populli amerikan është përgjithësisht inteligjent, por udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara nuk janë. Udhëheqësit amerikanë nuk kanë zgjidhje, ata mund t’i drejtohen vetëm asaj që dinë më mirë, të hedhin para për një problem dhe të shpresojnë se ai do të largohet.


Hedhja e parave në Ukrainë nuk është e njëjtë me Afganistanin, hedhja e parave në kryeqytetin e korrupsionit Ukraina e vë në rrezik të gjithë Evropën Lindore. Dhënia e ukrainasve të një arsenali të pakufizuar armësh të NATO-s i vë në rrezik të afërt popullin e mirë të Rusisë.

2 ditë më parë, i çmenduri Zelensky më në fund pranoi se ushtria ukrainase nuk mund ta mposhtte Rusinë, ai e dha atë rrëfim pasi 40 miliardë dollarë të tjerë nga paratë e popullit amerikan pastruan llogarinë e tij bankare. Presidenti ukrainas Zelensky këmbënguli të shtunën se diplomacia është mënyra e vetme për t’i dhënë fund pushtimit rus të vendit të tij.

“Ka gjëra që mund të arrihen vetëm në tryezën e negociatave,” tha Zelensky në një intervistë me një kanal ukrainas të lajmeve.

Me batalionin e tij neo-nazist Azov tani plotësisht në paraburgim rus, Zelensky befas kupton se Ukraina nuk mund ta mundë Rusinë, Zelensky mund të jetë i çmendur dhe me inteligjencë të ulët, por ai ishte mjaft i shkathët për të marrë 40 miliardë dollarë nga populli amerikan përpara se të pranonte përfundimisht se mund të të mos ketë fitore ushtarake për Ukrainën.

Nëse dyshoni se Zelensky është një njeri i çmendur, ju lutemi vini re se ai paralajmëroi botën se presidenti rus Putin po bënte bllof për përdorimin e armëve bërthamore, ai e bëri të qartë se në asnjë mënyrë Putini nuk do të përdorte armë bërthamore. Dhe që Perëndimi duhet të rrezikojë Luftën e Tretë Botërore për ta vërtetuar këtë!

3 mars

Një muaj më pas, ai doli në televizion dhe e kundërshtoi veten, tha ai për CNN, e gjithë bota duhet të jetë gati sepse Putini do të përdorë armët bërthamore!

20 prill

Udhëheqësit tanë të paditur amerikanë dhe të NATO-s ende po e ndjekin këtë të çmendur dhe po i japin miliarda sikur të ishte karamele. Kongresistët amerikanë po fluturojnë në Ukrainë për të puthur unazën e tij të shenjtë, sot ne kemi vërtet udhëheqësit më budallenj në historinë perëndimore.

Shikoni Rusinë për sens të përbashkët

Vladimir Putin ka qenë në pushtet për 20 vjet, ai kurrë nuk ka vënë frikë tek njerëzit e mirë të Francës, Britanisë, Danimarkës, SHBA-së, Suedisë, Finlandës, Italisë apo Gjermanisë; ai kurrë nuk ka shkelur territorin apo jetën tonë, megjithatë qeveria amerikane dëshiron që e gjithë bota ta urrejë atë. Amerikanët dhe njerëzit e mirë në Evropën Perëndimore nuk e kanë humbur kurrë gjumin e natës duke e ditur se Putin ishte në pushtet, njerëzit e zgjuar e kuptojnë se një Rusi e fortë dhe një Perëndim i fortë krijon një ekuilibër të përsosur. Perëndimi është afër kolapsit ekonomik, ne jemi në prag të një lufte të mundshme bërthamore, gjithçka për një shtet të vogël të korruptuar (Ukrainë) që pretendon të jetë i pavarur.

Për hir të paqes botërore, ne të gjithë duhet të përpiqemi që Moska të marrë kontrollin e plotë të Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin Kiev. Populli i mirë i Ukrainës do të jetë shumë më i lumtur (dhe më i pasur) me një fuqi legjitime botërore (Rusinë) që do t’i çojë në të ardhmen.

Asnjë president amerikan nuk ka qenë në gjendje të zgjidhë problemin e korrupsionit në Ukrainë, Bush, Clinton, Obama, madje edhe Trump të gjithë u përpoqën dhe të gjithë dështuan. Njeriu që e njeh Ukrainën më mirë është Vladimir Putin, ai duhet të thithë të gjithë Ukrainën menjëherë në Federatën Ruse, kjo në fakt do të bëjë një botë më të sigurt.

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours