VIDEO/Ish-ndihmësi i Trump Publikon në Internet një Bazë të Dhënash që Përmbajnë 120,000 Emaile-t e Laptopit të Braktisur të Hunter Biden-it …

13 min read

Më shumë se 120,000 emaile të gjetura në laptopin e hedhur të Hunter Biden janë postuar në internet nga një ish-punonjës i Shtëpisë së Bardhë të Trump.

Garrett Ziegler, një ish ndihmës i Peter Navarro në Zyrën e Politikave të Tregtisë dhe Prodhimit të Donald Trump, ngarkoi 128,775 email në një bazë të dhënash të kërkueshme këtë javë përmes organizatës së tij Marco Polo.

Faqja, BidenLaptopEmails.com, gjithashtu i lejon përdoruesit të shkarkojnë të gjitha emailet për kompjuterët Mac ose Windows.

Mes mijëra e-maileve në bazën e të dhënave të postuara publikisht është mesazhi famëkeq ’10 për djalin e madh’, në të cilin partneri i biznesit i Hunter, James Gilliar, sugjeroi që Hunter duhet të mbajë 10% të kapitalit në marrëveshjen e tyre shumë milionëshe me kineze në emër të babait të tij, Presidentit Joe Biden.

Një tjetër email në bazën e të dhënave, i publikuar më parë nga DailyMail.com, tregon Hunterin duke përshkruar një quid pro quo të jashtëzakonshme me djalin e një miliarderi meksikan, duke përshkruar se si e futi në Shtëpinë e Bardhë dhe në inaugurim dhe duke e falënderuar për vizitat në vilën e tij.

Disa mesazhe nuk dukeshin të përfshira në bazën e të dhënave. Një email i publikuar nga DailyMail.com tregon Hunterin duke ftuar partnerët dhe bashkëpunëtorët e tij të huaj të biznesit në një darkë të vitit 2015 në restorantin e Uashington DC, Café Milano.

Në email ai zbulon se babai i tij do t’i bashkohet fshehurazi – dhe thotë se darka është ‘gjoja për të diskutuar sigurinë ushqimore’. Shtëpia e Bardhë fillimisht mohoi që zëvendëspresidenti i atëhershëm të ishte atje, por përfundimisht e pranoi këtë kur dolën fotografi nga ngjarja.

Emaili i Café Milano nuk është në mesin e 128,775 emaileve të postuara në internet nga Marco Polo, të cilat janë 14,603 më pak se 142,838 emailet e analizuara nga firma mjekoligjore kibernetike Maryman & Associates vitin e kaluar në emër të DailyMail.com.

Në një deklaratë në këtë faqe interneti, Marco Polo e quajti laptopin e Biden-it “një gur modern i Rozetës së krimit me jakë të bardhë dhe blu”.

Organizata e përshkruan veten si “një grup kërkimor jofitimprurës që ekspozon korrupsionin dhe shantazhin për të nxitur një rilindje amerikane” dhe ndjek hetimet me mbështetjen e krahut të djathtë.

“Këtu janë 128 mijë emailet nga laptopi Biden, i cili është një gur modern rozetë i krimit me jakë të bardhë dhe blu nën patinën e “Rrugës së Delaware”, tha faqja, duke iu referuar një termi të përdorur shpesh nga Joe Biden për dypartizim në shteti i tij i origjinës, por që ka arritur të nënkuptojë edhe korrupsionin mes elitave.

“Para zbulimit të Gurit të Rozetës, një numër i gjuhëve të lashta ishin thjesht gërmadha dhe shenja hash. Në mënyrë të ngjashme, emailet në laptopin Biden ndriçuan rrjetet e ndërlikuara më parë të njerëzve që shihni se udhëheqin akuzën për qeverisjen globale; me të vërtetë, emailet mund të konsiderohen si një mjet përkthimi për mbledhjen e Inteligjencës me Burim të Hapur (OSINT).’

Faqja gjithashtu vuri në dukje se laptopi ishte braktisur, në një përpjekje për të penguar ndjekjen nga zbatimi i ligjit për postimin e mijëra emaileve në internet.

“Duke parë sa kohë FBI-ja dhe entitetet e tjera në aparat kanë bërë për të ngacmuar qytetarët që ekspozojnë korrupsionin… Marco Polo dëshmon se përmbajtja e laptopit Biden ishte pronë e braktisur,” tha ai.

“Ne nuk pranojmë, inkurajojmë, synojmë ose kemi ndonjë dijeni se ndonjë person tjetër do ose mund të përdorë informacionin e këtushëm për ndonjë qëllim të paligjshëm. Motivi i Marco Polo-s është të shohë drejtësinë të jepet – për të gjithë kriminelët – nga ata përgjegjësia e të cilëve është ta kryejnë atë detyrë.’

Ziegler, 26 vjeç, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

DailyMail.com kishte laptopin të vërtetuar nga ekspertët më të mirë të mjekësisë ligjore kibernetike në pranverën e vitit 2021.

Polemikat rreth laptopit të Hunterit u ndezën pasi New York Times dhe Washington Post pranuan në mars se ai ishte i vërtetë, pasi më parë u përpoqën ta lidhnin atë me dezinformimin rus.

Ligjvënësit republikanë po planifikojnë të nisin një hetim në shkallë të plotë mbi korrupsionin e supozuar të ekspozuar nga laptopi, nëse ata fitojnë kontrollin e Kongresit pas mandateve të mesëm më vonë këtë vit.

Ish-bashkëprezantuesi i podcast-it Steve Bannon, Jack Maxey, i cili i dha DailyMail.com një kopje të laptopit të braktisur të Hunter në fillim të vitit të kaluar, kishte planifikuar një projekt të ngjashëm për të postuar emailet në internet në një bazë të dhënash të kërkueshme, por u godit nga Marco Polo.

Maxey kishte punuar me ekspertë të IT-së në Zvicër që nga marsi për të krijuar një bazë të dhënash të kërkueshme të emaileve të stilit Wikileaks, por tha se ishte vonuar për shkak të vështirësive teknike.

Ai tha për DailyMail.com se donte të “përfshinte” një hetim mbi keqbërjet e supozuara nga djali i presidentit.

“Publiku duhet të dijë se çfarë po ndodh”, tha Maxey. “Dua që bota t’i shikojë këto gjëra dhe të kuptojë se çfarë ka atje.”

Emailet shtrihen nga dhjetori 2009 deri në mars 2019 – pak para se Hunter të lëshonte MacBook Pro-në e tij në një dyqan kompjuterësh në Delaware dhe të mos kthehej më.

Baza e të dhënave nuk përfshin materiale të tjera nga laptopi i Hunter, si mesazhe me tekst, foto ose dokumente.

Kolegu i Maxey, një inxhinier evropian softuerësh, nuk pranoi të intervistohej dhe u kërkua të mbetej anonim.

Maxey tha se një bazë të dhënash e kërkueshme e email-eve të Hunter-it e bën më të lehtë gjetjen e mesazheve mbi tema të diskutueshme, duke përfshirë investimin e dukshëm të djalit të presidentit në një kompani monitorimi të patogjenëve të financuar nga Departamenti i Mbrojtjes, Metabiota, e cila ishte e përfshirë në biolabat që studionin sëmundjet vdekjeprurëse në Ukrainë.

“Ishte pothuajse e pamundur të kërkoja në arkiva. Kur futa ‘Metabiota’, më doli dy email. Tani kam nxjerrë 153 prej tyre”, tha Maxey.

Vitin e kaluar DailyMail.com porositi një analizë mjekoligjore të laptopit nga Maryman & Associates, themeluesi i së cilës Brad Maryman krijoi njësinë e mjekësisë ligjore kibernetike të FBI-së.

Firma gjeti gjithsej 142,838 emaile në laptop, si dhe 3,465 bashkëngjitje emaili dhe 7,766 ngjarje kalendarike të lidhura me llogaritë e emailit të Hunter.

Maxey pohoi se midis emaileve që do të postonte në internet janë mesazhe të fshira ose të fshehura, të nxjerra nga kolegu i tij ekspert i IT-së dhe të paarritshëm më parë nga përdoruesit që shfletonin laptopin.

https://rumble.com/embed/v12oril/?pub=bbbxs
Naked Hunter Biden i thotë prostitutës se një karakurvë ruse kërkon laptop

Ai thotë se ai dhe kolegët e tij kanë gjetur ‘450 gigabajt material të fshirë’ duke përfshirë 80,000 imazhe dhe video dhe më shumë se 120,000 emaile të arkivuara.

Megjithatë DailyMail.com nuk ka parë ende asnjë email që mungonte nga analiza mjeko-ligjore e Maryman dhe Associates.

Maxey ka punuar jashtë Cyrihut të Zvicrës muajin e kaluar pasi u arratis atje, duke thënë se kishte frikë nga hakmarrja nga qeveria amerikane për ekspozimin e djalit të presidentit.

Në fillim të këtij muaji, Maxey i tha DailyMail.com në një intervistë ekskluzive në Cyrih se kishte frikë për jetën e tij.

Toni Bobulinski
Emaili famëkeq ’10 për Big Guy’ iu dërgua Tony Bobulinskit, një ish-partner biznesi i Hunter Biden.

“Erdha këtu që të mund të bëjmë një ekzaminim mjekoligjor të laptopit të Hunterit në mënyrë të sigurtë në një vend që ende respekton lirinë njerëzore dhe idealet e parimeve liberale demokratike,” tha ai për DailyMail.com.

“Nuk besoj se kjo do të ishte e mundur brenda Shteteve të Bashkuara. Ne kishim përpjekje të shumta ndaj nesh nga përpjekjet për të bërë gjëra të tilla atje.’

Maxey tha se pasi kontaktoi DailyMail.com në lidhje me laptopin vitin e kaluar, SUV-të e zeza periferike u shfaqën jashtë shtëpisë së tij dhe miqtë e ish-oficerëve të inteligjencës amerikane, me të cilët ai ndau kopje, i thanë se morën telefonata të çuditshme.

“Unë ia tregova këtë një mikut tim në dëshpërim në shkurt [2021] sepse askush nuk do të më dëgjonte. Asnjë organizatë e lajmeve nuk do ta merrte atë. Në fakt, organizata e parë e madhe e lajmeve që e mori atë ishte Daily Mail”, tha ai.

“Miqtë e mi shumë të dashur, maja e mprehtë e shtizës, më bënin thirrje për ndihmë sociale çdo ditë, kryesisht për të parë nëse isha ende gjallë.”

Maxey pretendoi se një ish-punonjës i lartë i agjencisë së inteligjencës i tha atij menjëherë pasi mori hard diskun në vitin 2020: ‘Nëse nuk e lëshon mjaftueshëm këtë, në mënyrë që ata të dinë që mund ta lëshosh të gjithën, unë po të them vëlla, ti ‘je një njeri i vdekur.’

Në një intervistë muajin e kaluar, Maxey pretendoi se një nga kopjet e tij të hard drive-it të laptopit u fshi në mënyrë misterioze gjatë një takimi publik në Florida vitin e kaluar.

“Verën e kaluar shkova për të mbajtur një fjalim. Djemtë që e organizuan atë ishin republikanët hebrenj të Boca Raton, rreth 800 njerëz”, tha ai.

“Po përdorja laptopin përpara se të hyja në sallë. E nxora [hard diskun e jashtëm] nga kompjuteri dhe e futa në xhep. Dhe pastaj isha në një podium për rreth një orë e gjysmë.

“Ishte pothuajse e pamundur të kërkoja në arkiva. Kur futa ‘Metabiota’, më doli dy email. Tani kam dalë me 153 prej tyre”, tha Maxey.

Vitin e kaluar DailyMail.com porositi një analizë mjekoligjore të laptopit nga Maryman & Associates, themeluesi i së cilës Brad Maryman krijoi njësinë e mjekësisë ligjore kibernetike të FBI-së.

Firma gjeti gjithsej 142,838 emaile në laptop, si dhe 3,465 bashkëngjitje emaili dhe 7,766 ngjarje kalendarike të lidhura me llogaritë e emailit të Hunter.

Maxey pohoi se midis emaileve që do të postonte në internet janë mesazhe të fshira ose të fshehura, të nxjerra nga kolegu i tij ekspert i IT-së dhe të paarritshëm më parë nga përdoruesit që shfletonin laptopin.

Ai thotë se ai dhe kolegët e tij kanë gjetur ‘450 gigabajt material të fshirë’ duke përfshirë 80,000 imazhe dhe video dhe më shumë se 120,000 emaile të arkivuara.

Megjithatë DailyMail.com nuk ka parë ende asnjë email që mungonte nga analiza mjeko-ligjore e Maryman dhe Associates.

Maxey ka punuar jashtë Cyrihut të Zvicrës muajin e kaluar pasi u arratis atje, duke thënë se kishte frikë nga hakmarrja nga qeveria amerikane për ekspozimin e djalit të presidentit.

Në fillim të këtij muaji, Maxey i tha DailyMail.com në një intervistë ekskluzive në Cyrih se kishte frikë për jetën e tij.

Toni Bobulinski
Emaili famëkeq ’10 për Big Guy’ iu dërgua Tony Bobulinskit, një ish-partner biznesi i Hunter Biden.

“Erdha këtu që të mund të bëjmë një ekzaminim mjekoligjor të laptopit të Hunterit në mënyrë të sigurtë në një vend që ende respekton lirinë njerëzore dhe idealet e parimeve liberale demokratike,” tha ai për DailyMail.com.

“Nuk besoj se kjo do të ishte e mundur brenda Shteteve të Bashkuara. Ne kishim përpjekje të shumta ndaj nesh nga përpjekjet për të bërë gjëra të tilla atje.’

Maxey tha se pasi kontaktoi DailyMail.com në lidhje me laptopin vitin e kaluar, SUV-të e zeza periferike u shfaqën jashtë shtëpisë së tij dhe miqtë e ish-oficerëve të inteligjencës amerikane, me të cilët ai ndau kopje, i thanë se morën telefonata të çuditshme.

“Unë ia tregova këtë një mikut tim në dëshpërim në shkurt [2021] sepse askush nuk do të më dëgjonte. Asnjë organizatë e lajmeve nuk do ta merrte atë. Në fakt, organizata e parë e madhe e lajmeve që e mori atë ishte Daily Mail”, tha ai.

“Miqtë e mi shumë të dashur, maja e mprehtë e shtizës, më bënin thirrje për ndihmë sociale çdo ditë, kryesisht për të parë nëse isha ende gjallë.”

Maxey pretendoi se një ish-punonjës i lartë i agjencisë së inteligjencës i tha atij menjëherë pasi mori hard diskun në vitin 2020: ‘Nëse nuk e lëshon mjaftueshëm këtë, në mënyrë që ata të dinë që mund ta lëshosh të gjithën, unë po të them vëlla, ti ‘je një njeri i vdekur.’

Në një intervistë muajin e kaluar, Maxey pretendoi se një nga kopjet e tij të hard drive-it të laptopit u fshi në mënyrë misterioze gjatë një takimi publik në Florida vitin e kaluar.

“Verën e kaluar shkova për të mbajtur një fjalim. Djemtë që e organizuan atë ishin republikanët hebrenj të Boca Raton, rreth 800 njerëz”, tha ai.

“Po përdorja laptopin përpara se të hyja në sallë. E nxora [hard diskun e jashtëm] nga kompjuteri dhe e futa në xhep. Dhe pastaj isha në një podium për rreth një orë e gjysmë.

https://rumble.com/embed/v12ovob/?pub=bbbxs
Psaki këmbëngul se Joe Biden nuk ka qenë kurrë i përfshirë në biznesin e djalit të tij Hunter.

“Kur u përpoqa ta ngarkoja përsëri, disku u fshi plotësisht. Ishte sikur asgjë të mos ishte vënë mbi të. Ne as nuk mundëm të rikuperonim asgjë nga ai disk.’

DailyMail.com nuk ishte në gjendje të verifikonte pretendimet e Maxey.

Është e mundur të përzieni dhe të fshini një makinë duke e vënë në kontakt të ngushtë me një magnet të fortë. Ekspertët e inteligjencës thonë se ka edhe pajisje që janë në gjendje të lëshojnë ‘pulse elektromagnetike të drejtuara’ të cilat mund të kenë aftësinë për të fshirë një hard disk portativ. /Burimi: DailyMail.com

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours