Ukraina Azov do të Akuzohet si Kriminel Nazist nga Gjykata Ruse …

10 min read

Nga Abraham Stein –

Në shkurt, Vladimir Putin tha se do të denazizonte Ukrainën, ai po i referohej Batalionit Azov, i cili është shumë i lidhur me neo-nazizmin dhe krimet e urrejtjes. Në fillimin e luftës ruse të Ukrainës, shumë në Perëndim nuk ishin të njohur me batalionin ukrainas Azov dhe atë që ata përfaqësonin, ata janë një milici e ekstremit të djathtë të pranuar hapur me lidhje të forta me grupet e fuqisë së bardhë në të gjithë Evropën. Shtetet e Bashkuara e kanë identifikuar më parë grupin si një organizatë terroriste të grupit të urrejtjes, por ky fakt u fsheh nga populli amerikan kur filloi konflikti rus në Ukrainë në 24 shkurt. Pas një përplasjeje 2-mujore në një fabrikë çeliku, mbi 2500 anëtarë të batalionit të diskutueshëm Azov dorëzuan qytetin e Mariupol në Rusi dje, u bë e qartë se Vladimir Putin kishte fituar, ai bëri atë që tha se do të bënte, dhe tani duket se grupi militant i ekstremit të djathtë do të gjykohet si kriminelë nazistë në një gjykatë ruse të luftës.

Batalioni Azov u bë i njohur në vitin 2014, kur ata luftuan me guxim kundër forcave pro-ruse në pjesën juglindore të Ukrainës. Lëvizja Azov u krijua në maj 2014 gjatë krizës së Donbasit për të mbajtur kontrollin ukrainas mbi Ukrainën Lindore. Fillimisht i njohur si “Trupi i Zi”, ishte një njësi paraushtarake e nacionalistëve radikalë. Azov nuk luftoi kurrë drejtpërdrejt kundër trupave ruse në vitin 2014, megjithëse besohet se Rusia u përpoq të ndihmonte fshehurazi popullin e Donetskut që kërkonte lirinë e tyre nga qeveria ukrainase.

Azov pranoi në formimin e milicisë së tyre se të paktën 20% e batalionit të tyre ishin neonazistë të hapur, me një axhendë për ta bërë Evropën të gjithë të bardhë. Ata rekrutuan nga grupet e fuqisë së bardhë në të gjithë Evropën dhe shumë u bashkuan nga Shtetet e Bashkuara. Aty ku historia merr një kthesë më të keqe është kur Batalionit Azov iu dha një vend në qeverinë ukrainase; raportohet se banorët e Donetskut (shumica rusishtfolës ukrainas) janë terrorizuar gjatë 8 viteve të fundit. Batalionit Azov i është dhënë një mbretërim i lirë në Ukrainë për të bërë pothuajse çfarëdo që të dojë, ky është grupi që Putin synoi kur dërgoi trupat e tij në Ukrainë më 24 shkurt.

Në vitin 2015, kongresi amerikan si demokratët ashtu edhe republikanët këmbëngulën se në asnjë mënyrë Shtetet e Bashkuara nuk duhet të financojnë apo armatosin batalionin Azov.

John Conyers Jr., D-Michigan shprehu kënaqësinë që të dy demokratët dhe republikanët pranuan se Azov ishin në fakt neo-nazistë.

“Jam mirënjohës që Dhoma e Përfaqësuesve miratoi njëzëri amendamentet e mia mbrëmë për të siguruar që ushtria jonë të mos trajnojë anëtarët e batalionit të neveritshëm neo-nazist Azov, së bashku me masat e mia për të mbajtur MANPAD-të e rrezikshëm dhe lehtësisht të trafikuar jashtë këtyre rajoneve të paqëndrueshme. ”, tha Conyers.

Si kanë ndryshuar gjërat në vetëm pak vite, mediat tona perëndimore tani mbështesin Azov dhe qeveria e Amerikës i financon ato.

Mediat perëndimore raportuan se Putini po kërkonte fillimisht të merrte kryeqytetin Kiev në shkurt, por Putini kishte plane të tjera, ai siguroi Donetsk, Kherson, Mariupol dhe shumë qytete të tjera në Jug/Lindje. Ai theu bastionin e Azov mbi këtë rajon.

Këtu është një video e dorëzimit masiv të Azovit në Rusi dje:

https://rumble.com/embed/v12lsid/?pub=bbbxs

Cilat akuza i presin anëtarët e batalionit Azov tani në mëshirën e Rusisë? Përsëri, ne duhet të shohim fjalët e vetë Rusisë, të cilat janë injoruar kryesisht nga mediat perëndimore.

Agjencia e lajmeve TASS tha se Komiteti Hetimor Rus planifikoi të merrte në pyetje ushtarët, shumë prej tyre anëtarë të Batalionit Azov, si pjesë e një hetimi mbi ato që Moska i quan “krimet e regjimit ukrainas”.

Kur Rusia flet për krimet e luftës në Ukrainë, ata po e hedhin rrjetën shumë gjerë, dhe ky është një mesazh ogurzi për anëtarët e Azov. Batalioni Azov është i lidhur me disa nga krimet më të këqija që mund të imagjinohen, për ta përmbledhur ato janë një terren pjellor për njerëz vërtet të këqij që kërkojnë të bashkohen me njerëz të tjerë vërtet të këqij.

Një mjek ukrainas pranoi se ai urdhëroi tredhjen e ushtarëve rusë kur u plagosën dhe në kapjen e ukrainasit. Milicia e ekstremit të djathtë në Ukrainë festoi lajmin.

Prisni dënimet më të ashpra penale për batalionin e kapur Azov, Putin nuk do të tregojë asnjë mëshirë. Azov rekruton nga Suedia, Gjermania, Polonia. dhe në të gjithë Evropën, por shumë amerikanë janë bashkuar gjithashtu.

Një 24-vjeçar amerikan i kërkuar për vrasje në Florida, iku në Ukrainë duke menduar se do të ishte i sigurt me milicinë e Azov, ai shprehu një interes për t’u bashkuar me ta.
Sipas dokumenteve të akuzës, 24-vjeçari që kishte qenë i stacionuar në një bazë ushtarake aty pranë, diskutoi në Facebook në vitin 2016 dhe datat e mëvonshme se ishte i interesuar të udhëtonte në Ukrainë për të luftuar me Batalionin Azov, ky nuk ishte një rast i izoluar. .

FBI ka zbuluar një model alarmues, grupe të fuqisë së bardhë dhe anëtarë individualë po dyndeshin në Ukrainë për t’iu bashkuar batalionit. Azov (me mbështetjen e qeverisë së Kievit) shfaq imazhin e tyre të djalit të keq, madje talleshin me ndalimin e librave të rremë për reklamat e tyre. Ata rekrutuan anëtarë nazistë në Facebook, pavarësisht se ishin të ndaluar.

Ju lutemi vini re se deri në fund të vitit 2020, mediat amerikane zakonisht i referoheshin Azov si neo-nazistë, gjë që ndryshoi në shkurt kur media jonë amerikane u shndërrua në media shtetërore pro ukrainase.

Thuhet se ka shumë krime të urrejtjes të kryera nga Azov, ku askush nuk u arrestua ose nuk u mbajt përgjegjës. Një hetim ndërkombëtar filloi pasi u zbuluan varreza masive të njerëzve rusishtfolës në zonën e Donetsk të Ukrainës në vitin 2017.

Kryeekzaminuesi mjekësor Konstantin Gerasimenko foli për disa nga gjetjet e tij “Katër viktima – të gjithë janë meshkuj – kanë plagë të shumta me armë zjarri në kokë dhe në trup. Duart e tyre ishin ngjitur pas shpine. Disa prej tyre ishin vetëm me të brendshme.”

Një nga viktimat ishte Nikita Kolomiytsev, një banore vendase 21-vjeçare. Nëna e tij tha: “Ushtria ukrainase e mori atë. … Burri im shkoi atje dhe u tha atyre: ‘Më merrni mua në vend të djalit tim’. Por ata thanë se e kishin marrë për një shkëmbim të mëtejshëm të të burgosurve.” E torturuan, e lidhën dhe më pas fundi.

Azov janë bërë banditë legjendarë në Ukrainë, nacionalistë të bardhë të hapur që e dinë se Kievi nuk do t’i kërkojë kurrë llogari për veprimet e tyre. Është me këtë sfond që ne i rikthehemi dorëzimit të rreth 3,000 nacionalistëve Azov dje, Vladimir Putin e bëri të qartë se cili ishte objektivi i tij në fillim të konfliktit, ai tha se do të “çmilitarizonte dhe denazizonte Ukrainën”. dhe është e qartë se po bëhet 100%. Vini re se Putini siç urdhëroi anëtarët e batalionit Azov të dorëzuar në Donetsk, këtu Rusia do të kryejë gjyqet kriminale. Azovët po kthehen në skenën e krimeve të tyre kundër popullatës rusishtfolëse gjatë 8 viteve të fundit.

Një informacion tjetër që zbuloi Rusia është se sipas ligjit rus, batalioni Azov do të etiketohet një grup terrorist. Kjo do të sjellë një mori akuzash të tjera, si dhe një nxjerrje jashtë ligjit të batalionit në qytetet ukrainase nën kontrollin rus.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Rusisë i ka kërkuar Gjykatës Supreme të njohë Regjimentin Azov të Ukrainës si një “organizatë terroriste”, njoftoi të martën agjencia e lajmeve Interfax duke cituar faqen e internetit të Ministrisë së Drejtësisë. Gjykata e Lartë e Rusisë është planifikuar të shqyrtojë çështjen më 26 maj, raporton Interfax.

Gjyqet naziste?

Në fakt do të ketë gjyqe naziste, kjo nuk është ekzagjerim, është fakt.

Vyacheslav Volodin, kryetari i Parlamentit rus, tha: “Ata janë kriminelë lufte, (Batalioni Azov) dhe ne duhet të bëjmë gjithçka për t’i sjellë ata para drejtësisë. “Deputeti rus Leonid Slutsky bëri thirrje që trupat e dorëzuara të ekzekutoheshin!

Slutsky tha: “Ata nuk e meritojnë të jetojnë pas krimeve monstruoze kundër njerëzimit që kanë kryer dhe që kryhen vazhdimisht kundër të burgosurve tanë”.

Fakti që të gjithë nacionalistët e Azov u transferuan në Donetsk është dëshmi se gjyqet do të jenë një ngjarje e stilit të Nurembergut. Presidenti Putin tha se një nga arsyet e hyrjes së rusëve në Ukrainë ishte largimi i nazistëve, vetëm kjo është provë se ai do të gjykojë Batalionin Azov për krime të urrejtjes. Të gjithë ukrainasit e kapur ekzaminohen për shenja ekstremiste të krahut të djathtë, deri më tani mbi 30% e anëtarëve të kapur të Azov kanë konfirmuar tatuazhe naziste, kjo do të jetë “ekspozita A” në gjyqet e sallës së gjyqit në Rusi.

https://rumble.com/embed/v12lu0t/?pub=bbbxs

Ju lutemi vini re se si Presidenti ukrainas Zelensky nuk e përmend kurrë batalionin Azov, ai e di se ata janë një parti integrale e qeverisë ukrainase, milicia e Azov nuk ka asnjë frikë prej tij. Rusia tashmë e ka fituar luftën; populli amerikan do të jetë i fundit që do ta dijë; Pyetja e vetme është se sa do të marrin rusët nga Ukraina.

Batalioni Azov do të akuzohet si neo-nazist dhe do të përballet me dënimet më të rënda ruse. Për të mirën e njerëzimit dhe sigurisë në rajon, e gjithë bota duhet të shpresojë që Putin të pretendojë të gjithë Ukrainën. Bashkimi Sovjetik sundoi Ukrainën për 70 vjet, kishte një ekuilibër më të mirë të fuqive dhe më shumë paqe në rajon. Për paqen në Evropën Lindore dhe në botë, le të shpresojmë se Rusia do të rimarrë plotësisht Ukrainën dhe do të rivendosë një ekuilibër të arsyeshëm të fuqisë në rajon.

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours