Analiza/Ukrainasit do ta Refuzojnë Zelenskyn dhe do t’i Drejtohen Rusisë për Ndihmë …

12 min read

Nga Abraham Stein’s

Ushtria ukrainase mund të vrapojë vetëm me propagandën amerikane për kaq gjatë, saqë e vërteta përfundimisht del në sipërfaqe. E vërteta e papërpunuar është se Ukraina po humbet nga Rusia dhe ata po humbasin në një mënyrë të jashtëzakonshme. Ju lutemi vini re se nuk ka statistika për numrin e saktë të viktimave ushtarake ukrainase, dhe nuk do të ketë asnjë numërim zyrtar, Perëndimi po fsheh humbjet e tyre shkatërruese.

Ka raporte të dokumentuara mirë për numrin e viktimave ruse, numri është rreth 23,000-28,000 dhe Rusia vazhdimisht flet hapur se sa ushtarë kanë humbur në konflikt. Pse nuk ka numër ukrainas? Presidenti ukrainas Zelensky në mars kërkoi nga mediat amerikane që të mos raportojnë numrin e humbjeve të Ukrainës në mënyrë që të mos dobësohet morali i ushtarëve dhe popullit ukrainas. Realiteti është se Ukraina jo vetëm që po humbet, por edhe po humbet shumë. Populli ukrainas nuk është budalla, ata nuk lexojnë lajme amerikane, ata e dinë se po shkatërrohen. Populli i Ukrainës përfundimisht do ta kthejë besnikërinë e tij ndaj Rusisë në mënyrë që të rikthejë normalitetin në jetën e tyre, tashmë ka filluar.

Zelensky nuk është i popullarizuar në Ukrainë

Fondacioni Carnegie në 2021 bëri një ekzaminim të thellë të popullaritetit (ose mungesës së) të Zelensky në Ukrainë dhe zbuloi se ishin të habitur që shumica e ukrainasve nuk e mbështetën atë për një mandat të dytë. Konkluzioni i tyre ishte se Zelensky erdhi si “një njeri i popullit”, por më pas u shndërrua shpejt në një president tjetër të shtrembër ukrainas. Vetëm 22% e ukrainasve donin që Zelensky të merrte një mandat të dytë. Shumica e ukrainasve nuk e pëlqejnë Zelenskyn, ai shihet si një kukull e Perëndimit.

“Sondazhet e fundit të opinionit ukrainas tregojnë se presidenti Volodymyr Zelensky ka humbur avantazhin e tij kryesor: popullaritetin e tij me publikun. Për herë të parë, më pak njerëz thanë se e mbështesnin sesa jo. Elitat e vjetra e kanë pritur këtë moment që nga fitorja dërrmuese e Zelensky vitin e kaluar.”

Propaganda mediatike amerikane po përpiqet ta shesë Zelenskyn si hero lufte, por populli ukrainas nuk po e blen këtë.

A do të mbështeteshin vërtet ukrainasit me Rusinë?

Mund të duket kontradiktore që ukrainasit do t’u drejtoheshin njerëzve që i bombardonin, por kjo është pikërisht ajo që po ndodh tashmë në Ukrainë. Dihet mirë se pjesët rusishtfolëse të Ukrainës, Donetsk dhe Luganska do të vazhdojnë me një referendum (ose aneksim) për t’u bërë zyrtarisht pjesë e Federatës Ruse, por ky është vetëm fillimi.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin është një gjeni, mos i besoni marrëzitë për rezistencën e Ukrainës, ka shumë pak rezistencë fare. Putin rrëmbeu qytetin e tretë më të madh në Ukrainë, Kherson, qyteti tani është 100% nën kontrollin rus me flamuj të vjetër sovjetikë që valëviten në të gjithë qytetin, ukrainasit po jetojnë mjaft mirë atje. Rusët që kapin dhe aneksojnë Kherson, Mariupol, Donetsk dhe Lugansk do të thotë se Rusia e ka fituar luftën, një vështrim i thjeshtë në hartë tregon pse.

Kuptoni se Ukraina nuk do t’i kontrollojë më kurrë këto qytete… Putini nuk erdhi në Ukrainë për të humbur; ai nuk shkoi atje për t’i kontrolluar përkohësisht këto qytete dhe për t’i dorëzuar më pas. Ukraina nuk do të jetë më kurrë shteti i plotë i pavarur siç ishte në 1991.

Në vitin 2014 Rusia aneksoi Krimenë, Ukraina u përgjigj duke ndërtuar një digë për të ndaluar rrjedhën e ujit të ëmbël në qytet, ishte mizore, por shumë efektive. Për 8 vjet popullit të Krimesë u privua nga uji i pijshëm i freskët, ai u racionua nga qeveria ukrainase. Situata ishte aq mizore, organizatat e të drejtave të njeriut u përpoqën të përfshiheshin, por diga mbeti. Krimea kishte varur gjithmonë nga Ukraina kontinentale për rreth 85% të furnizimeve të saj me ujë, dhe këto furnizime u ndërprenë në prill 2014, pas pushtimit dhe aneksimit të Rusisë. Ukraina u përgjigj ashpër: “Meqenëse Krimea donte t’i përkiste Rusisë, le t’i japë Putin ujë”, kjo mizori ka rezultuar mbrapsht në Ukrainë.

Herë pas here një politikan rrëshqet dhe thotë të vërtetën, dhe kështu ndodhi me situatën e ujit në Krime. Në vitin 2020, kryeministri i sapoemëruar i Ukrainës, Denis Shmyhal, rrëfeu se ishte çnjerëzore të ndëshkoheshin njerëzit e Krimesë duke i ndërprerë furnizimin me ujë. Pati një reagim të jashtëzakonshëm nga partia politike e Zelensky dhe Shmyhal u detyrua të tërhiqej nga fjalët e tij. Njerëzit në Ukrainën jugore e dinë saktësisht se çfarë i është bërë popullit të Krimesë dhe nuk do ta harrojnë atë.

Ukraina ndërtoi një digë në Kherson për të penguar furnizimin me ujë të freskët në Krime, por më 25 shkurt Rusia e Putinit e shkatërroi atë digë, uji i ëmbël rrjedh sot dhe Rusia nuk po e kthen qytetin e Khersonit. Javën e kaluar Kherson i kërkoi Rusisë ta aneksonte atë, Ukraina nuk do ta kontrollojë më kurrë Kherson.

Së pari shikoni Donetsk, pastaj Lugansk, tani shikoni Kherson. Rusia tani kontrollon ujin e Khersonit, ky është një planifikim i shkëlqyer ushtarak, ky është gjeniu i Putinit. Rusët e shpërthyen atë digë në ditën e parë të luftës, tani uji rrjedh atje si një lumë ari.

Putini po zgjedh me mjeshtëri Ukrainën ligjërisht me aneksimin, ka gjithashtu një shtrirje të jashtëzakonshme ushqimore humanitare në këto qytete. Rusët po fitojnë zemrat, mendjet dhe stomakun e ukrainasve. Putini po lufton një luftë të shkëlqyer të shkollës së vjetër; ai merr pjesët më të rëndësishme në tabelën e shahut, mos besoni asnjë marrëzi se Ukraina po fiton asgjë. Pse sekretari Llyod Austin kreu i ushtrisë amerikane thirri kreun e mbrojtjes ruse 2 ditë më parë? Sepse propaganda është ngritur, Rusia ka fituar dhe së shpejti mediat amerikane dhe britanike nuk do ta fshehin dot këtë fakt.

Ku është rezistenca?

Civilët ukrainas nuk po thonë “ruajeni ushqimin, rusë të neveritshëm”, përkundrazi ata janë rreshtuar me mijëra, duke qeshur dhe madje duke përqafuar ushtarët rusë. Këto video janë në të gjithë internetin, ato ofrojnë informacion më të sinqertë se çdo media e kombit amerikan apo e NATO-s.

Ukrainasit nuk e përqafojnë Zelenskyn.

Qyteti i Mariupol është tani qyteti më i famshëm në Ukrainë, e gjithë bota e njeh qytetin e vogël port sepse u bombardua nga rusët, dhe megjithatë një gjë e çuditshme po ndodh atje, shumë ukrainas po zgjedhin të shpërngulen në Rusi. Kur qytetarët e izoluar më në fund u liruan nga fabrika e çelikut Azovstal, rreth gjysma e atyre që ishin në fabrikë vendosën të shkonin me rusët. 60% qëndruan në Ukrainë, por më e rëndësishmja, 40% zgjodhën lirisht të transferoheshin në Rusi. Një muaj pasi Rusia pushtoi Ukrainën, një video e mahnitshme u shfaq nga Mariupol, qytetarët në kamera po shanin fjalë për fjalë Zelensky, ata e fajësuan atë për të gjitha vuajtjet e tyre dhe jo rusët.

Ndiqni videon më poshtë për të parë se çfarë deklaron një qytetarë ukrainas për Zelenskin:

https://rumble.com/embed/vzi1qd/?pub=bbbxs

Zelensky i është përgjigjur shumë ukrainasve që lëvizin në Rusi duke thënë se rusët po i detyronin, ata nuk po shkonin me vullnetin e tyre të lirë sipas presidentit ukrainas.

Gruaja e famshme shtatzënë me gjak në fytyrë duke dalë nga reparti i maternitetit i bombarduar u bë një foto e mizorisë ruse në mediat perëndimore. Javën e kaluar gruaja tronditi mediat perëndimore duke njoftuar se do të jetonte në zonën e kontrolluar nga Rusia dhe ajo sulmoi Zelensky duke postuar një video duke thënë se askush nuk po i detyronte ukrainasit të shkonin në Rusi, të gjithë po shkonin lirshëm kudo që dëshironin.

Ndiqni videon:

https://rumble.com/embed/v12fxc5/?pub=bbbxs

Edhe një herë mediat e pandershme amerikane dhe mediat britanike (BBC, Sun, etj) kanë mbetur si budallenj, nuk do ta shfaqnin kurrë këtë video.

Ukraina drejton propagandën amerikane

Mediat amerikane janë të korruptuara, ata punojnë me Uashingtonin për të trilluar fjalë për fjalë histori çdo natë për njerëzit e mirë të Shteteve të Bashkuara. Zelensky është një krijim i mediave amerikane, detyra e tij është të dalë në televizion dhe të bindë ukrainasit se ata po fitojnë (ndërsa kufomat ukrainase rreshtohen nëpër rrugë), puna e tij tjetër është të nxjerrë çdo dollar nga SHBA. Për ta thënë butë, Zelensky është një thithës gjaku i uritur për para, ai do që Ukrainën të jetë përjetësisht në listën e pagave amerikane. Ukrainasit nuk i këndojnë lavde Zelenskit, por amerikanët. Zelensky nuk është hero për evropianin mesatar që përpiqet të sigurojë jetesën. Njerëzit e mirë të Evropës dhe të Shteteve të Bashkuara kanë shqetësim dhe dhembshuri legjitime për burrat, gratë dhe fëmijët që bombardohen çdo natë në Ukrainë, por ata nuk e adhurojnë Zelenskyn siç bëjnë mediat perëndimore. Qeveria amerikane na tha, ushtria afgane ishte e fortë dhe fitonte lehtësisht kundër Talbanëve, por në më pak se një javë bota mësoi se e gjitha ishte një gënjeshtër pasi pa ushtrinë afgane të rrëzohej drejtpërdrejt në televizionin e tyre. Problemi me median amerikane është se ajo nuk e kupton se e vërteta përfundimisht del në shesh, propaganda i ka bashkangjitur Karma. Pajisjet ushtarake me vlerë miliarda dollarë u morën nga talebanët, madje ata talleshin me ushtrinë tonë amerikane. E vetmja mënyrë që qeveria e SHBA mund të justifikojë dërgimin e miliarda dollarëve dhe armëve në Ukrainë është që publiku të besojë se ushtria ukrainase po fiton në të vërtetë. Vetëm disa miliardë dollarë më shumë dhe Ukraina fiton, kjo është loja, ajo është e korruptuar dhe kështu vepron Amerika. Le të jemi të qartë, Ukraina po humbet dhe nuk mund të fitojë.

Dorëzohuni dhe kontrollet nuk vijnë më.

Zelensky mund të dorëzohej dhe të negocionte me Rusinë, por kjo do të ndalonte hyrjen e çeqeve miliarda dollarësh nga Shtetet e Bashkuara, Amerika nuk i paguan ushtritë që dorëzohen. Zelensky është një djalë i ri, por ai nuk është i gatshëm të luftojë vetë Rusinë, ai është në Twitter ndërsa qytetarët e tij ukrainas masakrohen. Vepra e ashpër mund të zgjasë kaq shumë para se njerëzit të zgjohen. Zelensky u tha ukrainasve në Mariupol që të “vazhdojnë të luftojnë” pasi Rusia kontrolloi 99% të qytetit, ai urdhëroi që gjakderdhja të vazhdonte.

Ukrainasit po shohin shpejt se si Zelensky dhe banditët e tij në qeveri janë të vetmit ukrainas që përfitojnë nga lufta. Putini është më i zgjuar se çdo person i vetëm në qeverinë amerikane, ai fiton dhe fiton lehtësisht, mos besoni për një sekondë Rusia nuk e di se çfarë po bën.

Pusi po thahet, ne kemi hedhur kaq shumë para në Afganistan dhe tani armët në Ukrainë po krijojmë një krizë sigurie për amerikanët.

“SHBA-ja ka dërguar rreth një të tretën e inventarit të saj të Javelins dhe Stingers; Unë bëra llogaritjet e mia dhe DoD i konfirmoi ato, “tha Mark Cancian, një ish-kolonel i marinës amerikane dhe ekspert i qeverisë për strategjinë buxhetore të Pentagonit, tani një këshilltar i lartë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington DC.

Cancian paralajmëroi se do të duhet pak kohë që SHBA të plotësojë këto furnizime: “Ne po ndërtojmë rreth 800 Javelins në vit – me ndoshta 200 të tjerë që shkojnë jashtë vendit në shitje të huaja – dhe ne kemi dërguar rreth 5,500 në Ukrainë.

Populli ukrainas e di se Rusia po fiton, ata janë të zgjuar, ata do të shohin se po përdoren si karrem pasi Zelensky vazhdon të arkëtojë çeqet amerikane. Ukraina nuk do të jetë kurrë e njëjta pasi Putini të ketë mbaruar me të, më shumë se gjysma (nëse jo e gjithë) e Ukrainës do t’i përkasë sërish Rusisë. Amerika po hedh miliarda në Ukrainë që mund të shpenzohen lehtësisht vetë. Mos u habisni kur shihni se ukrainasit po kthehen te rusët për të rifilluar jetën normale.

/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours