Anëtarësimi i Finlandës në NATO, konfirmon se Rusia duhet të Pushtojë sa më Shpejt të Gjithë Ukrainën.

8 min read

Anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim real botëror për sigurinë e Rusisë dhe të popullit të saj, marrja e Ukrainës nga rusët është mënyra e vetme për të rivendosur një ekuilibër fuqie në Evropën Lindore dhe për të shmangur një konflikt bërthamor. Neutraliteti i Finlandës dhe Suedisë ka qenë vendimtar për paqen që kemi parë në të gjithë Evropën gjatë 50 viteve të fundit, shumica e finlandezëve dhe suedezëve kanë shprehur pak dëshirë për t’u bashkuar me Aleancën e Traktatit të Amerikës së Veriut, deri vonë.

Hyrja e Rusisë në Ukrainë është justifikimi për ndryshimin e papritur të të menduarit skandinav.

Ndërsa Suedia dhe Finlanda kanë luajtur me idenë e anëtarësimit në NATO në të kaluarën, perspektiva që kjo të ndodhë në të vërtetë ka mbetur gjithmonë shumë e paqartë, më shumë fjalë sesa veprim, por kjo ka ndryshuar në mënyrë dramatike gjatë 2 muajve të fundit.

Është faji yt

Presidenti i Finlandës Sauli Niinisto qëndroi në një podium me kryeministrin britanik Boris Johnson dhe ofroi arsyen më patetike se pse vendi i tij do të anëtarësohej në NATO, ai tha se faji duhet t’i vihej presidentit rus Vladimir Putin. Kur u pyet se cila do të ishte përgjigja e tij ndaj Rusisë, kur ata pyesin Finlandën se pse nuk do të qëndrojnë më neutrale, Sauli Niinisto tha se përgjigja e tij do të ishte: “Ti e shkaktove këtë – shiko pasqyrën”. Në anglisht të thjeshtë, Presidenti i Finlandës thotë “Ne nuk donim vërtet të bashkoheshim në NATO, ju na bëtë ta bënim këtë ju”. Deklarata e Niinisto është sigurisht absolutisht e pakuptimtë, ai nuk fajësoi Ukrainën, e cila ka kërkuar vazhdimisht armë bërthamore dhe anëtarësimin në NATO, gjë që do ta vinte popullin rus në rrezik të madh.

Ku e keni dëgjuar që, Rusia do të sulmonte Finlanda më parë?

Finlanda mbështeti kërkimin e Adolf Hitlerit për pushtimin e botës. Adolf Hitler dhe Field Marshall Carl Gustaf Emil Mannerheim, Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Mbrojtjes Finlandeze u takuan dhe fjalë për fjalë analizuan se si gjermanët mund të merrnin Bashkimin Sovjetik. Finlanda u koordinua me Hitlerin për mënyrën më të mirë që Gjermania të sulmonte Rusinë gjatë Luftës së Dytë Botërore, kjo ishte në vitin 1942. Pasi ushtria ruse dukej se ishte fitimtare kundër gjermanëve, Finlanda ndërroi anën dhe iu bashkua rusëve, dhe kjo ka rëndësi sot në Ukrainë. Finlanda gjithashtu fajësoi Rusinë për arsyen se pse ata mbajtën anën e Hitlerit më shumë se 70 vjet më parë, duke përdorur përsëri justifikimin se ishte për mbrojtjen e tyre.

Hitleri duke planifikuar me Finlandën se si të merrte Rusinë

Finlanda sot po pretendon se duhet t’i bashkohet NATO-s për të marrë mbrojtje ushtarake nga Evropa Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara, por kjo nuk i përmbahet realitetit; Një vështrim i thjeshtë në videon e mëposhtme zbulon se në të vërtetë është populli rus ai që është në rrezik dhe jo populli i Finlandës.

Ndiqni videon:

https://rumble.com/embed/v127klr/?pub=bbbxs

Videoja ilustron rrezikun absolut që NATO i paraqet popullit rus, në fakt, presidenti fëminor dhe i papjekur, radikal, kokënxehtë i Ukrainës (Zelensky) i cili është kërcënimi më i madh për të gjithë Evropën Lindore dhe për të gjithë në fjalë, ky nuk është ekzagjerim por realitet.

Ne mund të vërtetojmë se Zelensky është kërcënimi më i madh sot për bile edhe me luftën bërthamore që po afrohet, Zelensky nuk mundi ta kontrollonte veten, ai luante me lodrën e tij të preferuar në rrjetet sociale Twitter për t’i bërë gjërat shumë më keq se dje.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vlerësoi vendimin e Finlandës për të aplikuar dhe për t’u anëtarësuar në NATO të enjten, disa orë pasi liderët finlandezë lëshoi një deklaratë të përbashkët duke njoftuar vendimin.

“Pata një bisedë telefonike me Presidentin e Finlandës [Sauli Niinistö] e Përgëzova për gatishmërinë e [Finlandës] për të aplikuar për anëtarësim në NATO,” tha Zelensky në një deklaratë në Twitter.

“Ne diskutuam gjithashtu integrimin evropian të Ukrainës. Dhe ndërveprimin e mbrojtjes [Ukrainë] – [Finlandë].”

Zelensky e bëri të qartë se Finlanda dhe Ukraina do të punojnë së bashku kundër Rusisë, kjo është ajo që do të thotë “ndërveprim i përbashkët në mbrojtje”. Finlanda ndan një kufi prej 800 miljesh me Rusinë, si një anëtare e NATO-s ajo tregon qartë se populli rus është ai që është në rrezik, jo finlandezët.

Dikur na u tha se Donald Trump në Twitter ishte një “kërcënim për paqen botërore”, por në fakt goja e Zelensky është kërcënimi më i madh për paqen botërore.

Ajo që mund të tronditë shumë është fakti se paqja në Evropën Lindore gjatë 20 viteve të fundit ishte për shkak të Vladimir Putinit dhe jo Perëndimit; Putini e ka mbrojtur vendin e tij për 20 vjet pa u përzier shumë në punët e kombeve të tjera. Putin është nga epoka Ronald Reagan-Mickal Gorbachev e respektit të ndërsjellë të superfuqive.

Në sa luftëra ka marrë pjesë Rusia gjatë 20 viteve të fundit? Sa ndryshim regjimi sponsorizuan ata? Cili vend është bërë vërtet agresiv gjatë 20 viteve të fundit? Shkoni e pyesni Xhorxh W. Bushin se ai ndoshta jua jep përgjigjen e sakt. Vladimir Putin ka mbajtur rregull të qëndrueshëm në krye të rusisë dhe ka ruajtur paqen në Baltik, nuk ka rëndësi nëse njerëzit e pëlqejnë atë personalisht apo jo, ai ka treguar, se është personi që mban të gjithë rajonin në ekuilibër.

Gjëja më tronditëse është se si NATO është zgjeruar pikërisht në kufirin e Rusisë, pa ju përgjigjur rusët duke hyrë më herët në Ukrainë, kjo tregon një masë të pabesueshme përmbajtjeje nga rusët, por për sa kohë?

Sot problemi i vërtetë nuk është Rusia por Ukraina

Ukraina është kërcënimi më i madh për paqen botërore, nuk është një shtet i pavarur, është një shtet i mirëqenies. Thjesht të jesh një shtet i mirëqenies është mjaft e keqe, por të jesh një shtet i mirëqenies i futur thellë në korrupsion, ndërkohë që të bërtasësh për armë bërthamore e vë në rrezik gjithë botën. Njerëzit e Shteteve të Bashkuara janë njerëz të mirë dhe ata nuk e kërkuan këtë konflikt.

Rusia duhet të marrë kontrollin e plotë të Ukrainës për sigurinë e botës. Njerëzit e mirë të Francës, Gjermanisë, SHBA-së, Greqisë, Suedisë dhe Mbretërisë së Bashkuar nuk duan që Zelensky t’i çojë ata në Luftën e Tretë Botërore. Pavarësia e Ukrainës është një mashtrim, ata nuk kanë qenë kurrë të pavarur që nga e ashtuquajtura pavarësia e tyre e vitit 1991, ata kërcënojnë rendi botëror dhe pak liderë botërorë janë zgjuar me aktin mashtrues të Zelensky dhe tronditjen e parave.

Presidenti i Finlandës e ka 100% gabim, fajësimi i tij i pamëshirshëm ndaj Putinit tregon se sa i dobët është me të vërtetë angazhimi i tij ndaj NATO-s. Finlanda vrapoi si frikacake tek Hitlerit në Luftën e Dytë Botërore dhe kjo ka rëndësi sot, ka rëndësi sepse tregon se ata shkojnë atje ku duket se është fuqia. Ata shkuan me Hitlerin sepse mendonin se do të ishte më i sigurt, ata tani po i bashkohen NATO-s përsëri për “sigurinë” e perceptuar, ndërsa nuk e pranojnë se po prishin gjithashtu ekuilibrin delikat të paqes në Baltik dhe në botë.

Në të vërtetë ka vetëm një zgjidhje dhe ajo është që Rusia të marrë kontrollin e Ukrainës, kjo është e qartë si dita. Çdo gjë më pak se e gjithë Ukraina nën kontrollin e Federatës Ruse e vë në rrezik të gjithë botën. Një Ukrainë e kontrolluar nga Moska rivendos ekuilibrin në Evropën Lindore, gjithashtu i jep fund zgjerimit të rrezikshëm të NATO-s. E ashtuquajtura pavarësi e Ukrainës ka qenë një katastrofë për të gjithë botën, kryeqyteti ukrainas Kyiv mban erë korrupsioni dhe kështu ka qenë që nga viti 1991.

Zelensky e bën situatën 1000 herë më keq me komentet e tij nxitëse dhe aktin e rremë të Rambo-s në Twitter, sa më shpejt Rusia të rimarrë të gjithë Ukrainën, aq më shpejt qytetarët e botës mund të kenë pak qetësi.

Përgatitur nga https://abrahamstein.substack.com/p/finland-joining-nato-confirms-that?s=r
/PatriotikMedia/

rreth autorit

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours