fbpx
Lajmet me te Klikuara

Në Kontenë Deep Blue, Biden, është fitues me 17 pikë – GOP Sinjalizon se Zgjedhjet Afatmesme do të Jenë një Shkatërrim të Trenit Demokratë …

Read Time:4 Minute, 48 Second

Në kontenë e Bergenit në blu të thellë, një garë për këshillin e një bashkie që ka të ngjarë të rezultojë në një mësues republikan që shqetëson një kryetar demokrat, mund të ofrojë prova të mëtejshme se një valë e kuqe në zgjedhjet afatmesme të 2022 është gjithsesi e pandalshme.

New Jersey Globe të martën në mbrëmje raportoi se “ish-anëtari i bordit të shkollës Danyel Cicarelli kryeson demokraten Katherine Bennin me 63 vota, 585 kundër 522, një diferencë prej 52.9% ndaj 47.1%.

Globe raportoi se Bennin fitoi votimet me postë me 201 me 111, por Cicarelli, e cila është mësuese e shkollës publike, mori votimin personal me 153 vota. Ka fletë votimi me postë që mund të numërohen ende deri të hënën, shton raporti.

Raporti shton një sfond të rëndësishëm që ia vlen të përmendet. Në zgjedhjet e fundit, republikanët ndryshuan një vend tjetër në këshill: Samuel Conoscenti mundi këshilltarin demokrat Douglas Herrick me 50 vota. Cicarelli dhe Bennin morën secili nga 1,437 vota, duke shkaktuar kështu balotazhin e zgjedhjeve.

“Maywood ka një kryebashkiak demokrat; Demokratët po mbronin një shumicë 6-0 të këshillit duke shkuar në zgjedhjet e vitit 2021,” shton Globe. “Demokratët tani do të kenë një shumicë 4-2 në këshill nëse Cicarelli certifikohet si fitues, duke e bërë 2022 një zgjedhje kontrolli në një komunë periferike të Bergen County që anon blu.”

“Demokratët përbëjnë 39% të votuesve të regjistruar në Maywood; Republikanët janë 20% e elektoratit vendor,” theksohet në raport.

Është çështja nëse mund të nxirret ndonjë gjë nga shqetësimi i mundshëm, nëse udhëheqja e Cicarelli-t do t’i rezistonte fletëvotimeve të pritshme ‘të shfaqura magjike’ me postë nga tani deri të hënën.

“Republikanët fitojnë një vend në këshill në Maywood – një zgjedhje e re pasi gara e nëntorit përfundoi me barazim. Maywood është një qytet demokratik – a është ky një pararojë e zgjedhjeve afatmesme të vitit 2022? E pyeti redaktori i Globe David Wildstein në Twitter.

Edhe pse asgjë nuk është e siguruar, sigurisht që ne mund të zbërthejmë rezultatet e fundit të zgjedhjeve të distriktit, qarkut dhe bashkisë për të përcaktuar më tej gjasat që një fitore e mërzitur e republikanëve në këshillin e njësisë bashkiake të jetë një provë lakmusi për fatin e demokratëve në mandatet afatmesme të 2022.

Maywood ndodhet në distriktin e pestë të Kongresit të Nju Xhersit, i cili përfaqësohet nga Josh Gottheimer. Presidenti aktual demokrat mundi sfiduesin republikan Frank Pallotta me 7.5 pikë në zgjedhjet e 2020. Në zgjedhjet afatmesme të 2018, kur Donald Trump ishte president, Gottheimer mundi kundërshtarin e tij GOP John McCann me 13.7 pikë.

Distrikti i pestë i Kongresit krijon një kambanë interesante nëse – nëse një gjë e tillë ekziston më pas zgjedhjeve të 2020 – sepse është një zonë blu që ka anuar nga republikanët në të kaluarën e afërt dhe sepse ka një indeks të fortë elasticiteti. Rezultati i elasticitetit të FiveThirtyEight për shtetet dhe distriktet e kongresit mat “sa e ndjeshme është ndaj ndryshimeve në mjedisin politik kombëtar”. Rezultati i elasticitetit të këtij rrethi u vlerësua si 1.09. Kjo do të thotë se për çdo 1 pikë disponimi politik kombëtar i zhvendosur drejt një partie, distrikti pritej të lëvizte 1.09 pikë drejt asaj partie.

Raporti Politik i Cook aktualisht e ka qarkun si Demokrat të mundshëm përpara zgjedhjeve afatmesme të vitit 2022. Kongresi i pestë u vlerësua si R+3 në vitin 2017, megjithatë, sipas Indeksit të Votuesve Cook Partizan.

Nëse zvogëloni deri në nivelin e qarkut ku u zhvillua gara e këshillit, Qarku Bergen, do të zbuloni se ai është shumë demokratik. Më poshtë janë MOV-të Demokratike në zgjedhjet e kaluara presidenciale.

Bergen County shkoi 16.5% më shumë për Biden se Trump, 13.19% më shumë Hillary se Trump në 2016, 11.33% më shumë Obama se Romney në 2012 dhe 9.46% më shumë Obama se McCain në 2008.

Nëse zvogëloni në nivelin e zonës së Maywood, Nju Xhersi, do të zbuloni se Biden mundi Trump me një diferencë prej 17 pikësh (2509 vota kundër 1,427 vota).

Në tablonë e madhe, mesatarja e sondazheve RealClearPolitics tregon se republikanët aktualisht kanë një avantazh të përgjithshëm prej 3.3 pikësh; megjithatë, marzhi është raportuar të jetë aq i lartë sa R+6 dhe R+8 në muajin e fundit. Votimi i përgjithshëm zakonisht ka tendencë të mbivlerësojë forcën e Partisë Demokratike, duke sugjeruar se avantazhi i vërtetë i GOP-së në zgjedhjet afatmesme të vitit 2022 mund të jetë 2-3 pikë më i lartë se sa tregojnë sondazhet.

Për më tepër, kufiri tradicional i regjistrimit të votuesve të demokratëve është zhdukur në shtetet kryesore të fushëbetejës, duke përfshirë Pensilvaninë, Karolinën e Veriut dhe Florida. Por një sondazh i kohëve të fundit nga Trafalgar Group, zakonisht një anketues i saktë i zgjedhjeve, sugjeron që ju mund të rrini një pirun në demokratët. Ata janë dolli në zgjedhjet afatmesme.

“Një sondazh nga Konventa e Veprimit të Shteteve (COSA) në partneritet me Grupin Trafalgar tregoi se republikanët gëzonin 54.4 për qind mbështetje në mandatet e ardhshme, krahasuar me vetëm 41.9 për qind për demokratët,” vuri në dukje Newsweek për sondazhin.

Fatkeqësisht për demokratët, asnjë nga politikat e tyre nuk duket se po funksionon: ekonomia është e mbërthyer me zinxhirin e furnizimit dhe çështjet e inflacionit, çmimet e gazit janë një problem i vazhdueshëm i botës reale dhe partia duket qartë se nuk ka lidhje me shumë punonjës. dhe amerikanët e klasës së mesme.

Përshtypjet e zakonshme të Partisë Demokratike për kërcënimin e pafund Covid, ndryshimin e klimës, politikën racore dhe trazirat e 6 janarit nuk janë më bindëse për shumicën e votuesve: amerikanët duan rezultate aktuale që bëjnë një ndryshim pozitiv në jetën e tyre – dhe ata e duan atë tani.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!