fbpx
Lajmet me te Klikuara

Një tjetër Tragjedi nga Sporti: Futbollisti Rrëzohet në fushë, Ish-prodhuesi i Sportit dhe Sky News bëjnë Thirrje për Hetim …

Nuk është e paprecedentë. Përgjatë historisë ka pasur shumë lojtarë sportivë që kanë vuajtur nga kushte të shumta, të cilët janë “shembur” në fushë gjatë stërvitjeve dhe gjatë ndeshjeve live.

Megjithatë, një artikull i kohëve të fundit nga gazeta gjermane, Berliner Zeitung ku thekson se një rritje e “pazakonshme” të numrit të këtyre kolapseve kohët e fundit, duke çuar në shumë spekulime.

Projekti Free Thought shqyrtoi se si ka mundësi që lojtarët rrëzohen ose vdisnin gjatë lojërave në fushë. Në fakt ka disa shembje të regjistruara çdo vit dhe madje edhe vdekje. Mjekët dhe ekspertët zakonisht ia atribuojnë këto kushteve themelore të cilat nuk janë diagnostikuar më parë. Megjithatë, siç thekson Berliner Zeitung, numri i lojtarëve që kanë rënë në fushë në vitin 2021 duket të jetë shumë më i lartë se vitet e mëparshme.

Në fakt, nëse hedhim një vështrim prapa gjatë njëqind viteve të fundit, viti 2021 duket të jetë viti më vdekjeprurës i regjistruar për futbollistët që vdesin gjatë lojës. Deri më tani këtë vit, vetëm 14 futbollistë të shoqatës kanë vdekur gjatë lojës. Kjo është shuma më e lartë e vdekjeve deri më tani, sipas grafikut të listuar këtu në Wikipedia.

Ndërsa ky numër është i lartë, kur zmadhojmë dhe shikojmë listën e përpiluar nga gazeta gjermane, këto raste duken që janë jashtëzakonisht të mëdha.

Siç thekson dhe Berliner Zeitung, situatat emergjente janë shfaqur vazhdimisht në javët dhe muajt e fundit:

1- Loja u ndërpre për shkak të arrestit kardiak të gjyqtarit në një lojë të Lauber SV (distrikti Donauwörth)
2- Një futbollist 17-vjeçar nga JSG Hoher Hagen duhet të ringjallet në Hannoversch Münden gjatë lojës.
3- Lojtari amator i Gifhorn, Marvin Schumann, duhet të ringjallet pas një arresti kardiak.
4- Një ndihmës arbitr i një ndeshjeje të Kreisliga Augsburg në Emersacker rrëzohet me probleme në zemër.
5- Një lojtar i ligës së rrethit të SpVgg. Oelde II duhet të ringjallet nga kundërshtari i tij.
6- Një lojtar nga Birati Club Münster rrëzohet në një ndeshje të ligës rajonale kundër FC Nordkirchen II.
7- Futbollisti 17-vjeçar Dylan Rich vdes nga një atak në zemër gjatë një ndeshjeje në Angli.
8- Trajneri i portierëve të SV Niederpöring pëson sulm në zemër pas një seance stërvitore.
9- Lucas Surek (24) nga klubi BFC Chemie Leipzig nuk mund të marrë pjesë për shkak të dyshimit për një çrregullim të muskujve të zemrës.
10- Kingsley Coman (25) nga FC Bayern Munich duhet t’i nënshtrohet një operacioni në zemër pas një aritmie kardiake.
11- Trajneri Dirk Splitsteser nga SG Traktor Divitz rrëzohet i vdekur në fushë.
12- Rune Coghe (18) i klubit belg Eendracht Hoglede (Belgjikë) pëson një atak në zemër gjatë një loje.
13- Në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës mes Gjermanisë dhe Serbisë në Chemnitz, një gjyqtar anglez i linjës me probleme në zemër duhet të largohet nga fusha.
14- Udhëheqësi i ekipit Dietmar Gladow nga Thalheim (Bitterfeld) pëson një atak fatal në zemër para një loje.
15- Trajneri 53-vjeçar i futbollit Antonello Campus rrëzohet teksa stërvitej me ekipin e tij të të rinjve në Siçili.
16- Anil Usta nga VfB Schwelm (Ennepetal) rrëzohet në fushë me probleme në zemër.
17- Dimitri Liénard nga FC Strasburgu rrëzohet me probleme në zemër në një ndeshje të Ligue 1.
18- Diego Ferchaud (16) i ASPTT Caen pëson arrest kardiak në një ndeshje të ligës U-18 në Saint-Lô.
19- Futbollisti belg Jente Van Genechten (25) pëson arrest kardiak në fazat e hershme të një ndeshje kupe.
20- Futbollisti amator belg Jens De Smet (27) nga Maldegem pëson papritur një atak në zemër gjatë lojës dhe vdes pak më vonë në spital.
21- Një futbollist 13-vjeçar i klubit Janus Nova nga Saccolongo (Itali) rrëzohet në fushë me arrest kardiak.
22- Andrea Astolfi, drejtori sportiv i Calcio Orsago (Itali), pëson infarkt pas kthimit nga stërvitjet. Ai vdes në moshën 45-vjeçare.
23- Abou Ali (22) rrëzohet me arrest kardiak gjatë një ndeshjeje me dy nivele në Danimarkë.
24- Fabrice N’Sakala (31) nga Besiktashi i Stambollit rrëzohet në fushë pa asnjë veprim nga kundërshtari dhe duhet të dërgohet në spital.

Nuk dihet saktësisht se çfarë po e shkakton këtë rritje të vdekjeve dhe kolapseve të papritura.

Pikat kryesore të gazetës gjermane: ‘Unusually Large’ Number of Soccer Players Who Have Collapsed Recently.

Sipas hulumtimit të Dr. Yaffa Shir-Raz, ka pasur një “një rritje 5-fish të vdekjeve të papritura kardiake të lojtarëve të FIFA-s në vitin 2021”.

Siç thekson Shir-Raz:

“Kjo shifër rezulton të jetë statistikisht e rëndësishme. Në fakt, nuk ka asnjë vit tjetër që nga viti 2001 ku diferenca midis numrit të rasteve të vëzhguara të SCD/SUD dhe numrit të pritshëm të jetë statistikisht domethënëse. Në vitin 2021 është shumë domethënëse statistikisht dhe ka të ngjarë të ndodhë vetëm rastësisht rreth 2 në 1000 herë.”

Shifrat janë befasuese dhe megjithatë askush nuk duket se po shqyrton se çfarë e shkakton atë. Ndërsa askush nuk i shikon rritjet e raportuara të kolapseve dhe vdekjeve, këtë javë, një tjetër futbollist i ri i shëndetshëm u rrëzua gjatë një loje. Mesfushori i Sheffield United, John Fleck, u rrëzua pa asnjë rreth tij gjatë lojës së tyre kundër Reading.

“Unë nuk e pashë saktësisht se çfarë ndodhi,” tha shefi i Blades Slavisha Jokanovic për BBC Radio Sheffield. “Një moment u rrëzua. Ishte një situatë vërtet e ndërlikuar.”

Loja u ndërpre më pas për 10 minuta pasi mjekët ndihmës i dhanë ndihmë Fleck-ut në fushë.

“Ai është i vetëdijshëm në spital dhe ka kërkuar rezultatin. Shpresojmë që gjithçka të jetë në rregull me të.

“Nuk është e lehtë për lojtarët që të përqendrohen në momentin e ardhshëm. Për fat të mirë, ekipi po lufton mirë dhe ne nuk u trembëm nga dobësitë tona. Ne po luftonim për tre pikët”.

“Është e tmerrshme sa herë që diçka e tillë ndodh në fushë”, tha golashënuesi Bogle për BBC Radio Sheffield. “Gjëja kryesore sonte është se ai është mirë dhe se ai është i qëndrueshëm.

“Kjo ndodh kaq shpejt. Nuk e prisni, prisni të luani një ndeshje normale futbolli. Ju nuk mendoni për ato gjëra që shkojnë në lojëra.”

Pas kolapsit të Fleck, ish-ylli i Anglisë dhe Southampton-it dhe spikeri sportiv i Sky News, Matt Le Tissier bëri thirrje për një hetim të menjëhershëm.

Në të vërtetë, duket mjaft e çuditshme që kjo të mos raportohet nga më shumë media ose të mos shqyrtohet nga departamentet përkatëse të shëndetësisë në këto vende të ndryshme.

Burimi: TheFreeThoughtProject.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post New York Times pranon se ka Pasur më shumë Vdekje nga Covid nën Udhëheqjen e Joe Biden-it sesa Trump, pavarësisht Vaksinave …
Next post Avokati Goxhaj: Çdo ditë po rritet Numri i Shqiptarëve që përqafojnë kauzën AntiSoros …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!