fbpx
Lajmet me te Klikuara

Guvernatori Demokrat Gavin Newsom ikën në Meksikë pasi zgjati “Gjendjen e Emergjencës” në Kaliforni …

Gjatë 18 muajve të fundit të bllokimeve për COVID-19, politikanët progresivë kanë abuzuar me fuqitë e urgjencës të krijuara për të mbrojtur qytetarët e tyre.

Në vend që të kujdesen për mirëqenien e qytetarëve të tyre, ata kanë përdorur autoritetin e tyre shtesë për të kontrolluar popullsinë, dhe nganjëherë kanë jetuar me arrogancë duke shkelur dekretet e tyre.

Guvernatori demokrat i Kalifornisë Gavin Newsom nënshkroi një urdhër ekzekutiv më 15 nëntor duke zgjatur rregullat e urgjencës COVID-19 që ai vendosi fillimisht në mars të 2020. Rregullat tani janë planifikuar të skadojnë në mars të 2022.

Vetëm një javë pasi zgjati gjendjen e jashtëzakonshme të Kalifornisë COVID-19, Newsom u nis për një pushim në Meksikë me familjen e tij. Gavin, gruaja e tij dhe fëmijët e tyre i kanë shpëtuar rregulloreve të panevojshme dhe nuk do të kthehen në Kaliforni deri më 28 nëntor.

Administrata e Newsom gjithashtu kohët e fundit e mbajti Kaliforninë ndër shtetet më të kontrolluara nga tirania në bashkim, duke u bërë shteti i parë që mandatoi vaksinat për të gjithë studentët K-12 në tetor.

Ashtu si me politikanë të tjerë si Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, vetë Newsom është përballur me kritika në të kaluarën për të mos marrë seriozisht kufizimet e tij për COVID.

Në një shembull, ai mori pjesë në një darkë të nivelit të lartë në Lavanderinë Franceze në Kaliforni me më shumë se një duzinë njerëz nga familje të ndryshme në nëntor 2020, duke shkelur rregullat e shtetit për COVID në atë kohë.

Në vend që të merrte përgjegjësinë e plotë për veprimet e tij, duke pranuar se mendon se është mbi ligjin, Newsome tha si vijon; “Ndërsa familja jonë ndoqi protokollet shëndetësore të restorantit dhe mori masat paraprake të sigurisë, ne duhet të kishim modeluar sjellje më të mirë dhe jo të bashkoheshim në darkë.”

Guvernatori Demokrat Gavin Newsom kërkon falje për pjesëmarrjen në festën në French Laundry: “Ne jemi të gjithë njerëz. Ne të gjithë gabojmë ndonjëherë.”

Pavarësisht nga të gjitha përpjekjet e Newsom, lufta e Kalifornisë kundër virusit COVID-19 po dështon keq kur krahasohet me shtete të tilla që qëndruan të hapura si Florida.

Kalifornia kishte mesatarisht 16 raste të reja nga çdo 100,000 popullsi midis 7 nëntorit dhe 9 nëntorit, ndërsa Florida kishte vetëm 7.

Realiteti i trishtuar është se Gavin Newsom, pavarësisht nga gjendja e tij mendore, është më i shqetësuar për Gavin Newsom, sesa për mirëqenien e përgjithshme të 36 milionë njerëzve që e quajnë Kaliforninë shtëpinë e tyre.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Holokausi i Vërtet: Ushtria Australiane fillon Transferimin e Njerzëve me Raste Pozitive Covid-19 në Kampet e Karantinës …
Next post Çfarë skenari po Përgatit Rilindja Sorosiane për Dhjetorin …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!