fbpx
Lajmet me te Klikuara

Trump përgjigjet pasi Biden shpalli Çlirimin e Naftës nga Rezervat Strategjike të Naftës …

Read Time:2 Minute, 30 Second

Pas tre viteve të politikave energjetike të ish-Presidentit Trump, Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin të pavarura nga energjia dhe një eksportues i naftës dhe gazit natyror.

Çmimi i naftës së papërpunuar kishte rënë përpara një rikthimi të vogël duke bërë që disa operatorë të ndalonin shpimet pasi po humbnin para për fuçi.

Ajo ishte aq shumë e magazinuar saqë kompanitë e naftës në një moment e shisnin naftën me humbje, sepse kostoja e ruajtjes së saj ishte e paqëndrueshme. Me naftën nën zero, Trump do të krijojë mundësinë historike të blerjes së Rezervës Strategjike të Naftës.

Pas një viti në detyrë, plani energjetik i Bidenit i ka kthyer të gjitha këto në kokën e tij proverbiale, duke e bërë edhe një herë SHBA-në të varur nga OPEC për furnizimin tonë me energji.

Për shkak të presionit që vjen nga lidershipi demokrat, Presidenti Biden njoftoi të martën lëshimin e 50 milionë fuçi nafte nga Rezerva Strategjike e Naftës (SPR) pasi çmimet e larta të gazit vazhdojnë të prekin amerikanët në të gjithë vendin.

Ish-presidenti Trump sapo iu përgjigj njoftimit.

Si rezultat, çmimet e gazit kishin rënë dhe ishin ulur nën 2 dollarë për gallon në pjesën më të madhe të SHBA-së, gjë që veproi si një ulje tatimore për të gjithë ata që paguanin një faturë gazi ose mbushnin një rezervuar.

Që kur Biden ka mbyllur tubacionet, duke përfshirë ndalimin e zhvillimit të XL Keystone, çmimet e energjisë janë rritur në qiell, veçanërisht benzina e cila është dyfishuar ose më shumë në disa zona të vendit.

SPR është një furnizim i madh me naftë përgjatë brigjeve të Teksasit dhe Luizianës që SHBA-ja e mban për raste urgjente. SPR është një lloj fondi emergjent për benzinën, i synuar të përdoret vetëm për të adresuar ndërprerjet në furnizimin me naftë, si për shembull pas fatkeqësive natyrore, por nuk është përdorur për të kontrolluar çmimet e naftës.

“Kjo është hera e parë që ne kemi bërë diçka të tillë paralelisht me vendet e tjera të mëdha që konsumojnë energji,” tha një zyrtar i lartë i administratës, duke vënë në dukje se lëshimi po bëhet paralelisht me Kinën, Indinë, Japoninë, Republikën e Koresë. dhe MB.

Departamenti Amerikan i Energjisë ka një plan me dy drejtime për lirimin, me 32 milionë fuçi që janë pjesë e një shkëmbimi gjatë disa muajve, sipas Shtëpisë së Bardhë. Tetëmbëdhjetë milionë fuçi më shumë “do të jenë një përshpejtim në muajt e ardhshëm të shitjes së naftës që Kongresi kishte autorizuar më parë”, sipas administratës.

Lëshimi i naftës nga SPR mund të ulë çmimet në afat të shkurtër, por ndikimi i tij mund të jetë i kufizuar.

Në anën e mirë, Joe nuk do të jetë aty për shumë më gjatë, por sasia masive e burimeve natyrore në tokë do të jetë ende aty për t’u aksesuar kur të kthejmë një program të arsyeshëm energjie gjatë mandatit të dytë të ardhshëm të Trump.

/PatriotikMedia/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!