fbpx
Lajmet me te Klikuara

The Guardian: Shqipëria mohon me Zemërim se nuk do të Pres Azilkërkuesit nga Britania …

Kryeministri Edi Rama thotë se ai “nuk do të marrë kurrë refugjatë për vendet më të pasura” pasi Dominic Raab tha se Britania e Madhe po eksploronte planet.

Shqipëria ka mohuar ashpër se nuk është e gatshme të pres njerëzit që kalojnë Kanalin drejt Britanisë, pasi zëvendëskryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Dominic Raab, konfirmoi se qeveria po eksploron mënyra për të përpunuar azilkërkuesit jashtë vendit.

Edi Rama, kryeministri, tha se ai “nuk do të pranonte kurrë refugjatë për vendet më të pasura”, pasi një raport në Times sugjeroi se Shqipëria do të ishte e gatshme të presë një qendër përpunimi në det të hapur për njerëzit që mbërrijnë në MB nga Franca me varka të vogla.

Priti Patel, sekretarja e Brendshme, hapi bisedimet mbi propozimin kur nënshkroi një marrëveshje në korrik që Shqipëria të rimarrë kriminelët e dëbuar nga MB.

Ministrat i shohin qendrat e përpunimit në det të hapur të stilit australian – në të cilat migrantët do të dërgoheshin brenda shtatë ditëve nga mbërritja në Mbretërinë e Bashkuar – si një pengesë kryesore potenciale për të frenuar rritjen rekord në kalimet e Kanalit. Zyra e Brendshme do të konfirmojë se më shumë se 1,000 arritën në Mbretërinë e Bashkuar të martën.

Megjithatë, Rama tha për Top Channel të Shqipërisë: “Shqipëria nuk do të jetë kurrë një vend ku vendet shumë të pasura do të krijojnë kampe për refugjatët e tyre. Kurrë.”

Më herët, ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka dhe ambasadori i saj në Britaninë e Madhe, Qirjako Qirko, e hodhën poshtë raportin si një “lajm të rremë”.

Raab dukej se i jepte besim raportit duke i thënë Times Radio: “Ne po shikojmë partneritetet ndërkombëtare që mund të largojnë përpunimin nga MB në mënyrë që të përpiqemi të zvogëlojmë faktorin e tërheqjes që do të thotë se njerëzit mendojnë se mund të përfitojnë me sukses nga këto rrugë. .”

Në Sky News më vonë, kur Raab u pyet nëse njerëzit që kërkonin azil në MB do të dërgoheshin me avion në Shqipëri, ai tha: “Epo ky është një vend, por ne jemi të gatshëm të shikojmë me partnerët nëse është e mundur të bëhet ky proces ndërkombëtar”.


Por Tirana reagoi me zemërim ndaj raportit. Xhaçka ka postuar në Twitter një imazh të faqes së parë të Times dhe tha: “I njëjti lajm i rremë i vjetër këtë herë në faqen e parë të një gazete të respektuar si The Times! Dhe btw unë nuk jam një nga ‘ai’ apo një nga ‘ajo’ që gjithmonë e ka admiruar cilësinë e mediave britanike. E trishtuar.”

Qirko tha se ishte “i zemëruar” me raportin sepse të mërkurën i kishte thënë Times “të paktën 10 herë se Shqipëria nuk do të pajtohet kurrë, kurrë me këtë lloj qasjeje në lidhje me emigrantët që vijnë nga Franca”.

Duke folur për The Guardian, ai tha: “Është krejtësisht e rreme. Ata nuk përmendin asnjë fjalë për realitetin dhe shkruajnë atë që preferojnë.

“Jam avokat. Shqipëria nuk ka juridiksion për të vendosur nëse një emigrant është i ligjshëm apo i paligjshëm. Konventa ndërkombëtare ka rregulluar gjithçka në detaje lidhur me procesin e vlerësimit të azilkërkuesve. Gjykatat britanike do të vendosin, jo gjykatat shqiptare”.

Në letrën e ankesës për Times, Qirko tha: “Nuk ka bisedime dypalëshe midis zyrtarëve të qeverisë shqiptare dhe britanike në lidhje me qendrat e përpunimit të emigrantëve të paligjshëm që kalojnë Kanalin Anglez”.

Ai shtoi: “Qeveria shqiptare nuk do të pranojë kurrë hapjen e qendrave të tilla të përpunimit për emigrantët e paligjshëm pasi ky është një akt që shkel ligjin ndërkombëtar”.

Përpunimi i azilkërkuesve jashtë vendit filloi nga Australia, fillimisht në Papua Guinea e Re dhe tani në ishullin Nauru të Paqësorit.

Raab, i cili është gjithashtu sekretar i drejtësisë, mbrojti Mbretërinë e Bashkuar duke eksploruar ide të ngjashme.

Ai i tha Sky: “Unë mendoj se është e drejtë, ka praktikë në mbarë botën në lidhje me këtë, për të parë këto mundësitë e partneriteteve ndërkombëtare për përpunimin ndërkombëtar të disa prej këtyre pretendimeve.”

Ai tha se qeveria po përpiqej të ndalonte njerëzit që kalonin Kanalin me varka.

Enver Solomon, shefi ekzekutiv i Këshillit të Refugjatëve, e dënoi planin e përpunimit në det të hapur si “masë të dëshpëruar” që ishte mizore dhe ka të ngjarë të jetë joefektive.

Burimi: /TheGuardian/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Qindra protestues para ambasadës austriake në Paris, kundër pasaportës së vaksinimit
Next post Përplasja që duhet të ndodhë…
error: Materiali eshte i mbrojtur !!