fbpx
Lajmet me te Klikuara

Tensionet po shtohen ndërkohë Demokratët po Vuajnë një Vit të tensionuar …

Partia Demokratike zgjodhi të qëndrojë e heshtur dhe të ndihmojë në zgjedhjen e një politikani të plakur dhe joefektiv, ish-VP Joe Biden, si Presidentin e 46-të të Shteteve të Bashkuara.

Pas 10 muajsh të një presidence të dështuar e Joe Biden-it ku demokratët tani po ndiejnë stresin se si të ruajnë shumicën e të dy dhomave të Kongresit në zgjedhjet afatmesme që do të vijnë më 8 nëntor 2022.

Me demokratët që aktualisht mbajnë një shumicë shumë të vogël, disa prej tyre janë “shqetësuar” nga kolegët e tyre që shpallin pensionimin e tyre dhe perspektivën që republikanët do të rimarrin Dhomën e Përfaqësuesve.

Një nga demokratët që del në pension nga Dhoma e Përfaqësuesve është John Yarmuth, i cili shërben si kryetar i Komitetit të Buxhetit të Dhomës së Përfaqësuesve. Ai tha se gjendja e brishtë e demokracisë amerikane e ka “tërhequr” dhe se duhet të punojë së bashku me provokatoren e MAGA, Rep. Lauren Boebert (R-Colo.) në Komitetin e Buxhetit ka qenë dëshpëruese. “Ajo është një punë e keqe,” thotë ai.

David Price (D-NC), i cili gjithashtu ka vendosur të tërhiqet nga Kongresi vitin e ardhshëm, ka frikë se demokratët kanë bërë një punë të dobët duke qeverisur me inflacionin në rritje dhe pagat në rënie.

Ndikimi i dështimit të demokratëve për të qeverisur ka ndjenjën e Price se partia e klasës punëtore të Donald Trump do të fitojë përsëri Kongresin, i cili është “një perspektivë shumë alarmante për vendin”, pohoi Price për Washington Post, në artikullin e tyre të titulluar – “Është dhe ka qenë një vit i tensionuar i luftimeve për demokratët. Dhe kjo mund të jetë aq e mirë sa të bëhet.”

John Yarmuth (D-KY) tha gjithashtu për Postin se partia është aq e thyer saqë disa kongresmenë demokratë pothuajse kanë ardhur në “goditje”.

Yarmuth dyshohet se ishte dëshmitar i deputetit “të moderuar” John Garamendi (D-NY) dhe i së majtës ekstreme Mark Pocan (D-WI) në një debat të ashpër që dukej se mund të përfundonte me dhunë mbi mënyrën se si të zbatohej axhenda radikale e Biden. Biden po kërkon të vërshojë më shumë para në ekonomi, ndërkohë që punëtorët dhe familjet amerikane po vuan nga rritja më e madhe e çmimeve në 30 vjet.

“Gjoni në thelb po i thoshte Markut që të hiqte kokën nga gomari,” tha Yarmuth për argumentin. “Ai po thoshte: “Ti nuk po arrin asgjë, je budalla”.

Incidenti thuhet se nuk rezultoi në një grindje fizike, por Yarmuth sugjeroi se përleshja e brendshme është një parathënie e republikanëve që rimarrin pushtetin në Dhomë. “Perspektiva për të qenë në pakicë me Kevin McCarthy si kryetar i Dhomës dhe Jason Smith si kryetar i Komitetit të Buxhetit – Zot, unë mund të zbres në listë – është e tmerrshme,” tha Yarmuth.

Një nga tetë anëtarët demokratë që deri më tani kanë vendosur të dalin në pension, Rep. Cheri Bustos (D-IL), i tha Postit se spastrimi i zgjedhjeve në Virxhinia më 2 nëntor ishte një paralajmërim i ashpër për Partinë Demokratike për mandatet e mesëm të vitit 2022. “Nëse ajo që ndodhi në Virxhinia do të luhej në nivel kombëtar, ne do të humbnim 44 vende,” tha Bustos. “Dhe kjo është edhe para rindarjes.”

“Dy vitet e fundit ishin vërtet të vërteta të vështira,” shtoi ajo në lidhje me grindjet e brendshme.

Burimi: /trendingpolitics.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Evi Kokalari: “Me 11 dhjetor Kuvendi Kombëtar i PD-së shkarkon Lulzim Bashën si kryetar të PD-së”…
Next post VIDEO/Fauci i lëviz përsëri Postimet: Sugjeron se Nevojiten Përforcues për t’i Dhënë fund Pandemisë …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!