fbpx
Lajmet me te Klikuara

CNN: Ekziston një Grindje midis Bidens dhe Kamala Harris, Shtëpia e Bardhë tani është në Rrëmujë të plotë …

Nga Kyle Becker

CNN ka publikuar një artikull “luftë hije” ditën e diel që konfirmon atë që kemi ditur gjatë gjithë kohës: Bidens dhe Kamala Harris nuk e pëlqejnë më shumë njëri-tjetrin.

Megjithatë, historia e CNN është shumë më tepër më pak se thashetheme të Shtëpisë së Bardhë dhe ky është një kërcënim i fshehtë që i bëhet Joe Biden.

Një vështrim në artikullin e gjatë të CNN do të bëjë që çdo vëzhgues politik të arrijë në përfundimin se ky është një artikull i dukshëm nga rrethi i brendshëm i kampit Kamala Harris.

Vetë artikulli thotë se historia ka “gati tre muaj që ka filluar thekson ish-ndihmës aktualë i Harris, zyrtarë të administratës, operativë demokratë, donatorë dhe këshilltarë të jashtëm – të cilët folën gjerësisht për CNN – zbulojnë një realitet kompleks brenda Shtëpisë së Bardhë”.

Kjo është gati të bëhet mirë. Kronika e ankesave nga kampi i Harrisit ka një spektër: Ajo “nganjëherë harrohet”, “nuk vihet në pozicione për të udhëhequr” dhe “administrata duhet ta përdorë atë më shumë”. Gjuha është e pakursyer në përshkrimin e zhgënjimit të tmerrshëm të Kamalës.

“Shumë në rrethin e zëvendëspresidentit nxehen se ajo nuk po përgatitet apo pozicionohet siç duhet dhe përkundrazi po mënjanohet,” raporton CNN. “Vetë zëvendëspresidentja u ka thënë disa njerëzve të besuar se ajo ndihet e kufizuar në atë që mund të bëjë politikisht. Dhe ata rreth saj mbeten të kujdesshëm edhe për të lënë të kuptohet për ambiciet e ardhshme politike, me ekipin e Bidenit ku po duken shenjat e mosbesnikërisë, veçanërisht nga zëvendëspresidentia.

Pjesa e bujshme aludon për diçka që kemi raportuar këtu më herët: Kamala Harris dhe Joe Biden, në veçanti, janë në një grindje të ashpër dhe të vazhdueshme.

“Pak nga personat e brendshëm që folën me CNN mendojnë se ajo po përgatitet mirë për cilindo rol që do të jetë”. “Harris po lufton me një marrëdhënie të vështirë me disa pjesë të Shtëpisë së Bardhë, ndërkohë që mbështetësit e vjetër ndihen të braktisur dhe nuk shohin asnjë ndjenjë koherente publike për atë që ajo ka bërë ose është përpjekur të bëjë si zëvendëspresidente.

Të qenit gruaja e parë dhe gruaja e parë me ngjyrë, në zyrën e zgjedhur kombëtare është historike, por gjithashtu ka ardhur me një shqyrtim të jashtëzakonshëm dhe pa falje edhe për gabime të vogla, siç do të theksojë shpesh.

Joe Biden dhe Kamala Harris kanë qenë në një luftë të gjatë me mace edhe para se të shkelnin në Shtëpinë e Bardhë. Në debatin e parë presidencial të Demokratëve në qershor 2019, Zonja e Parë e ardhshme e lëshoi kandidatin e atëhershëm presidencial Harris.

Pasi Joe Biden dhe Kamala Harris u përplasën në mënyrë famëkeqe për pozicionin e kaluar të Bidenit në autobus, Harris në thelb e quajti atë “racist” (dhe për arsye të mirë).

“Por unë gjithashtu besoj, dhe është personale – dhe në fakt isha shumë – ishte e dhimbshme të dëgjoja të flisnit për reputacionin e dy senatorëve të Shteteve të Bashkuara që e ndërtuan reputacionin dhe karrierën e tyre mbi ndarjen e racës në këtë vend,” tha Harris. “Dhe nuk ishte vetëm kaq, por ju gjithashtu keni punuar me ta për të kundërshtuar transportin me autobus.”

“Dhe, ju e dini, ishte një vajzë e vogël në Kaliforni që ishte pjesë e klasës së dytë për të integruar shkollat ​​e saj publike dhe ajo shkonte me autobus për në shkollë çdo ditë,” pohoi ajo. “Dhe ajo vajzë e vogël isha unë.”

Le të lëmë mënjanë se sa shumë është duke ngatërruar Kamala Harris, ose të paktën, duke ekzagjeruar për vështirësitë e saj të integrimit në shkollë. Konfrontimi primar presidencial ndezi një rivalitet të ashpër të vazhdueshëm që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

“Me atë që i intereson, për çfarë lufton, për çfarë është i përkushtuar, ju ngriheni dhe e quani racist pa bazë? Shkoni për veten tuaj, “i tha Jill Biden Harris troç. Zbritja e saj vulgare u citua në një artikull nga Revista Politico.

Kur Joe Biden u përball më vonë në lidhje me komentin e saj të raportuar, reagimi i saj i goditi vëzhguesit si paksa të paqartë. Jill dhe Kamala madje i dhanë njëri-tjetrit një përqafim vërtet të vështirë në kamera.

“Kjo ishte dy vjet më parë. Ne kemi lëvizur nga kjo, “pohoi Jill në atë kohë.

Me sa duket jo.

Gjatë presidencës Biden, fërkimi midis kampeve Biden dhe Harris ka dalë herë pas here në sipërfaqe. Në qershor, Harris dukej jashtëzakonisht e mërzitur që ajo ishte dërguar në Guatemalë, në përputhje me emërtimin simbolik të saj “Cari i Kufirit”, ndërsa Bidenët bënin turne në Evropë.

“Nuk kam qenë në Evropë. Nuk e kuptoj pikën që po bëni,” pohoi ajo kur u pyet pse nuk udhëtoi kurrë në kufi.

Interesante. Dikush që shkoi në Evropë ishte Dr. Jill Biden, i cili ishte “gati për të nga afër” në qendër të vëmendjes së mediave. Një shembull ishte një copë pudre në xhaketën e saj “Love”, një goditje e çuditshme ndaj ish-Zonjës së Parë Melania Trump.

Ky është pikërisht lloji i maceve progresive mediatike që Kamala Harris padyshim dëshiron, i kompletuar me foto të buta mediatike të të qenit “e vështirë në punë” për çështje serioze globale.

Historia e CNN vërteton më tej se Kamala Harris ishte e zemëruar që u dërgua në kombet e Trekëndëshit të Veriut dhe u bë Care Kufitare.

“Lista e ankesave midis krahut perëndimor dhe zyrës së zëvendëspresidentit vazhdon të rritet, madje që rrjedh nga detyra e parë e Harris nga Biden këtë pranverë,” rrëfen historia. “Situata është kthyer në një acarim para dhe me radhë – disa reale, disa të perceptuara.”

“Ekipi i Harris ishte i çmendur që Biden e kishte caktuar për të trajtuar marrëdhëniet diplomatike me kombet e Trekëndëshit të Veriut, me shpresën për të adresuar shkaqet rrënjësore të migrimit në SHBA, por nuk i dha asaj asnjë rol në vetë kufirin jugor,” vazhdon historia. “Kjo u bë kriza më e dukshme në ditët e para të presidencës së Biden, pasi të miturit e pashoqëruar mposhtën burimet e qeverisë federale. Dukej si një detyrë e gjithanshme politikisht e humbur edhe pse Biden e kishte parë atë si një shenjë respekti, sepse ishte e njëjta punë që Obama i kishte dhënë atij si zëvendëspresident.”

“Siç ka raportuar më parë CNN, vetë Harris ka thënë se nuk donte të caktohej për të menaxhuar kufirin, e vetëdijshme se ishte një situatë politike e pafitueshme që vetëm do ta mbulonte atë në të ardhmen”, shton historia. “Por ekipi i Biden ishte i mërzitur që Harris ngatërroi përgjigjet në lidhje me kufirin, përfshirë kur ajo dha një përgjigje të sikletshme dhe të qeshur për mos e vizituar atë gjatë një interviste pranverore me Lester Holt të NBC-së.”

“Siç e shohin disa rreth Harris, Shtëpia e Bardhë dështoi në mbrojtjen e saj,” vëren historia. “Kjo ishte veçanërisht e hidhur pasi i kishin dhënë asaj detyrën e pakëndshme në udhëtimin e saj të parë jashtë vendit për të mbajtur politikën e ashpër të administratës “mos eja”, sipas një burimi të njohur me funksionimin e zyrës.”

Me fjalë të tjera, CNN më në fund vërteton raportimin e Becker News dhe mediave të tjera të pavarura për Harrisin që e kundërshton udhëtimin në Guatemalë.

Një nga shkëmbimet më të paharrueshme midis Kamala Harris dhe Bidens u raportua ekskluzivisht në Becker News.

Në gusht, Zëvendës Presidentja Kamala Harris kundërshtoi marrjen e ndonjë pjese të përgjegjësisë për katastrofën në Afganistan, edhe pse ajo mbështeti plotësisht tërheqjen katastrofike.

Burime të Shtëpisë së Bardhë i thanë Becker News se Kamala Harris mund të dëgjohej duke bërtitur, “Ata nuk do të më lidhin këtë s***!” Për më tepër, burimi tregoi se Jill Biden ishte në Camp David duke shmangur thirrjet ndaj Joe Biden.

Rrëfimi i kampit të Harris se si shkoi debakli në Afganistan, siç tregohet në historinë e CNN, përpiqet t’i japë VP-së një ndjenjë të rreme të distancës. Por edhe CNN nuk e lë atë nga grepi.

“Harris u është ankuar gjithashtu njerëzve të besuar se nuk ishte një pjesë më e madhe e qasjes së Presidentit ndaj tërheqjes nga Afganistani – pavarësisht se i tha CNN në kohën kur ajo ishte e fundit në dhomë kur ai mori vendimin – duke e lënë atë pa më shumë për të nxjerrë në pah kur ajo e mbrojti publikisht”, thuhet në tregim.

Një komentator politik që ka qenë në të gjithë këtë “luftë në hije” ka qenë redaktori i “Human Events”, Jack Posobiec, i cili vuri në dukje se Harris po i shmangej përgjegjësisë mbi Afganistanin.

“Lufta e hijeve po shkon e nxehtë – Kamala refuzoi një kërkesë për të bërë një presion sot,” raportoi Posobiec. “Tha se ajo ishte e fokusuar në Haiti dhe jo në Afganistan. Tani punonjësit e ekipeve rivale kanë luftuar hapur gjatë gjithë ditës, sipas zyrtarit të WH-së.

Posobiec gjithashtu vuri në dukje se vërejtja e Harris për të mos shkuar në Evropë ishte në të vërtetë drejtuar Joe Biden.

Posobiec mbajti artikullin e CNN si një njohje të komentit të tij.

Pjesa e CNN-it përpiqet të vendosë një distancë midis kampit të Harris dhe historisë duke iu referuar problemeve të personelit për nënpresidentin.

“Por, me shumë burime që flasin në kushte anonimiteti për të diskutuar situatën më sinqerisht, ata të gjithë tregojnë përafërsisht të njëjtën histori: stafi i Harris e ka dështuar në mënyrë të përsëritur dhe e ka lënë të ekspozuar, dhe anëtarët e familjes shpesh kanë pasur një fjalë jozyrtare brenda zyrës së saj. ”, thuhet në tregim. “Edhe disa të cilëve u është kërkuar këshilla, ankohen për tendencat tepër të kujdesshme të Harris dhe problemet e stafit, të cilat kanë qenë një tipar i çdo zyre që ajo mban, nga prokurorja e qarkut të San Franciskos te Senati i SHBA-së.”

Historia gjithashtu thellohet në disa grindje prapa skenave midis agjendave të Biden dhe Harris, disa prej tyre të inkuadruara në mënyrë jo sinqerisht.

“Për një çështje që Harris i kërkoi në të vërtetë të caktohej – të drejtat e votës – përparimi ka qenë pjesërisht i ngadalshëm sepse Biden është i fokusuar në kalimin e agjendës së tij të brendshme, edhe pse Harris ka thënë privatisht se filibusteri duhet të zvogëlohet nëse mund të arrihet përparim i vërtetë. ”, thuhet në tregim. “Biden ka thënë kaq shumë publikisht edhe tani. Dhe megjithëse Harris u ka thënë të besuarve se ajo ka shijuar një dinamikë të mirë pune drejtpërdrejt me Biden, ata që punojnë për ta e përshkruajnë marrëdhënien e tyre në kuptimin e vendosjes në një ngërç të rraskapitur.

Një burim habie për Kamala Harris duket të jetë fokusi i ekipit Biden në përpjekjen për të ringjallur presidentin nga mbytja në numrat negativë të miratimit.

“Ndihmëtarët e Biden-it e kanë bërë të qartë se ata janë të përqendruar në promovimin dhe mbrojtjen e tij, veçanërisht pasi është vlerësimi i tij i pëlqimit që ka të ngjarë të përcaktojë afatet afatmesme të vitit 2022 dhe kandidimin e tij të premtuar për rizgjedhje në vitin 2024,” vëren artikulli i CNN.

Megjithatë, edhe pse Kamala Harris ruan ambiciet presidenciale donkishoteske, shifrat e miratimit të saj janë edhe më të këqija se ato të Bidenit.

“Sipas një sondazhi të ri të porositur nga USA Today dhe të kryer nga Universiteti Suffolk, vetëm 28 për qind e amerikanëve e miratojnë mënyrën se si zëvendëspresidentja Kamala Harris ka performuar në pozicionin që votuesit e zgjodhën për të një vit më parë,” raportoi Independent. “Kjo është plot 10 pikë më e ulët se vlerësimi i miratimit për Presidentin Joe Biden, sipas të njëjtit sondazh.”

“Stafi i Biden është i zhgënjyer privatisht me Harris-in për polemika të shkaktuara nga vetja, si e qeshura e saj ‘e çuditshme’ kur u pyet për vizitën e kufirit nga Lester Holt i NBC-së,” raportoi Daily Mail të hënën.

Në mënyrë të dukshme, tani ka raportime se ekipi i Biden fajëson Kamala Harris pjesërisht për vlerësimet e ulëta të miratimit të presidentit në një shenjë se Shtëpia e Bardhë tani është në rrëmujë të plotë.

“Ata fajësojnë krizën kufitare për dështimin e saj për rënien e numrave të sondazheve,” shton Daily Mail. “Një sondazh i ri i ABC News/Washington Post tregon Biden me 53 për qind mosmiratim dhe 41 për qind miratim – 11 pikë më pak se prilli.”

Daily Mail shton gjithashtu një thashetheme të pamundur se Biden po konsideron transferimin e Harris në Gjykatën e Lartë si një “metodë e pasme” për zgjedhjen e zëvendës zëvendësit të ri. Nuk ka gjasa, por padyshim që po luhet një top i fortë dhe Harris padyshim që po përpiqet të marrë kilogramin e saj të mishit.

Pjesa e CNN duket se bën një paralajmërim të fshehtë se Biden mund të marrë ’86’ politik nëse nuk i nënshtrohet kërkesave të kampit Harris. (Në mënyrë që dikush të mos harrojë, ka pasur përmendje të amendamentit të 25-të përpara ‘zgjedhjeve’ të 2020.)

“Ajo është një rrahje zemre larg presidencës tani,” shton pjesa. “Ajo mund të jetë vetëm një vit larg nisjes së një fushate presidenciale të saj, duke pasur parasysh dyshimet në të gjithë botën politike se Biden do të kalojë në të vërtetë me një ofertë për rizgjedhje në vitin 2024, diçka që ai është zotuar ta bëjë publikisht dhe privatisht. Ose ajo do të jetë një vërtetues kritik në tre vjet për një President që përpiqet të bëjë që vendi ta rizgjedhë atë për të shërbyer deri në moshën 86-vjeçare.

Kjo mund të jetë me të vërtetë ajo për të cilën bëhet fjalë: Amendamenti i 25-të është varur si një shpatë e Damokles mbi kokën e Biden gjatë presidencës së tij, si një mënyrë për ta bërë presidentin e përkeqësuar mendërisht të pranojë kërkesat e radikalëve.

Ndërsa shtypi kryesor këmbëngul se masa e amendamentit të 25-të është e paimagjinueshme për shkak të përbërjes aktuale të Kongresit të SHBA, i cili duhet të përdorë klauzolën për të hequr Joe Biden, Partia Demokratike mund të besojë se Joe Biden është bërë i shpenzueshëm dhe një negativ i përgjithshëm për shanset e partisë në zgjedhjet afatmesme ose në 2024.

“Dëgjimi i K(amala) diskutoi sonte në një mënyrë jo shaka për herë të parë mbi 25 (amendamentin)”, siç raportoi Posobiec në gusht.

Amendamenti i 25-të i Kushtetutës i jep fuqinë për të hequr Presidentin në detyrë të Shteteve të Bashkuara në Kongres, i cili duhet të kalojë me dy të tretat e votave një mocion për të hequr presidentin si në Dhomë ashtu edhe në Senat.

Zëvendëspresidentja Kamala Harris do të ishte kështu në një linjë pasardhëse për të marrë detyrën e presidentit. Ish-Prokurori i Përgjithshëm i Kalifornisë ka qenë nën hijen e Presidentit Biden gjatë gjithë presidencës së tij, duke e ndjekur atë në mënyra pothuajse të paprecedentë për një VP.

Harris është e ngopur me situatën. Siç e bën të qartë artikulli i CNN, ajo tani është jashtë për shpagim politik.

Burimi: /trendingpolitics.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Berisha: Dua të Garantoj të gjithë Firmëtarët e këtij Misioni Historik nuk ka Kuvend me 18 Dhjetor siç kërkon Peng-Kryetari …
Next post Avokati Goxhaj: Drejtimi i PD është kapur nga Kali i Trojës Soros, Kolona e Pestë e Soros e cila është zgjatim i Partisë-Shtet …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!