fbpx
Lajmet me te Klikuara

“Lajmi Bombë”nga Shkupi: VMRO kërkon Zgjedhje të Parakohshme Parlamentare – Marrëveshja e Prespës do të ndryshojë!

Nacionalistët e VMRO-së kërkojnë të vijnë në pushtet…

Lideri i partisë nacionaliste VMRO-DPMNE, partia më e madhe opozitare e Shkupit, Christian Mickovski, ka bërë thirrje që zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbahen sa më shpejt që të jetë e mundur pasi partia e tij fitoi zgjedhjet e fundit komunale.

Mickowski tha në një konferencë shtypi në Shkup se zgjedhjet e parakohshme parlamentare duheshin sa më shpejt që të ishte e mundur në mënyrë që të formohej një qeveri e qëndrueshme e aftë për të përballuar sfidat e vendit.

Lideri i VMRO-DPMNE-së ka thënë se partia e tij ka triumfuar ndaj Partisë Socialdemokrate (LSDM) në pushtet në zgjedhjet komunale me një diferencë prej 110 mijë votash.

“Kjo ngjarje është një mesazh i qartë për të gjithë ne, në mbarë shoqërinë, për realitetin e ri që po merr formë në vend.

Dhe ky realitet thotë se qeveria nuk ka më legjitimitet dhe politikat e saj nuk janë të besueshme për botën”.

Vetëm dje, qeveria e kryeministrit në largim Zoran Zaef njoftoi se partitë që përbëjnë koalicionin aktual qeverisës rikonfirmuan mbështetjen e tyre për qeverinë dhe kundërshtuan zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

“Partitë e koalicionit në pushtet rikonfirmojnë se Maqedonia e Veriut dhe qytetarët e saj nuk kanë nevojë për zgjedhje të parakohshme parlamentare, pasi zgjedhje të tilla vetëm do ta çonin vendin në një krizë politike, ekonomike, sociale dhe të sigurisë, si dhe do të shërbenin si frenues për procesin. integrimi”, thuhet në një deklaratë të qeverisë.

Zoran Zaef, pas disfatës së partisë së tij në zgjedhjet komunale, ka thënë të dielën e kaluar se merr përgjegjësinë për këtë disfatë dhe jep dorëheqje nga kryeministri i vendit dhe lideri i Partisë Socialdemokrate.

Megjithatë, Zaef në deklaratën e dorëheqjes ka theksuar se qeveria aktuale ka edhe 2.5 vite për të përfunduar mandatin e saj dhe duhet të vazhdojë punën e saj.

Zoran Zaef deri më tani nuk ia ka dorëzuar me shkrim kryeparlamentarit dorëheqjen, për të nisur procesin e formimit të qeverisë së re me një kryeministër tjetër.

Sipas njoftimeve të mediave të Shkupit, Zaef pritet që në ditët në vijim t’ia paraqesë dorëheqjen kryetarit të Kuvendit.

Mickoski për Marrëveshjen e Prespës: “Nuk na pëlqen, por…”

Lideri nacionalist i VMRO-DPMNE-së, në të njëjtën konferencë për media, duke iu referuar Marrëveshjes së Prespës, tha se ky është realitet, por nuk i pëlqen dhe dëshiron ta ndryshojë nëse vjen në pushtet, por nëse nuk është. te respektuar.do te kete probleme.

“A na pëlqen ky realitet? Jo nuk na pëlqen, po ju them që nuk na pëlqen. Mirëpo, nëse ky realitet nuk respektohet brenda funksionit administrativ të institucioneve shtetërore, atëherë do të kemi problem me çështjet e tjera – me prokurorinë, drejtësinë etj. Nëse më pyesni nëse do të punojmë për këtë realitet, një ditë. do të kemi mundësi ta ndryshojmë, po ju them po, do të punojmë për ta ndryshuar. Por në këtë fazë, ky është realiteti në të cilin veprojmë të gjithë ne si qytetarë të Maqedonisë dhe ky realitet është aq i dhimbshëm, poshtërues për të gjithë ne, saqë Maqedoninë dhe vetëm Maqedoninë e ndjejmë si atdhe”, tha Mickoski. kërkoi të përgjigjet nëse VMRO-DPMNE do ta respektojë Marrëveshjen e Prespës në rast se ajo vjen në pushtet.

Burimi: /WarNews247/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post “Praktika e Pastër nga Demokratët”: Radikali Joe Scarborough thotë se Demokratët kanë Një problem “Wokeism” …
Next post Gazetari Agim Xhafka: Në se Berisha na Qënka Shpellar Atëhere ku është kjo Guvë,mor Aman,se Dua të Jetoj edhe Unë …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!