fbpx
Lajmet me te Klikuara

Tirania e Pafund: 1.5 milion Izraelitë të Vaksinuar Humbasin Privilegjet e Green Pass pasi Rregullat më Strikte të Covid-19 fillojnë në …

Izraeli ka revokuar të gjitha Kalimet e Gjelbra të lëshuara deri më tani, me udhëzimet e reja që kufizojnë statusin e imunitetit të Covid-19 vetëm për ata që u shëruan natyrshëm ose morën vaksinën e tyre të fundit të vaksinuar brenda gjashtë muajve të fundit.

Të paktën 1.5 milion izraelitë humbën Kartat e tyre të Gjelbra ndërsa rregullat e reja filluan të dielën, sipas Jerusalem Post, ndërsa lajmet e Channel 12 vlerësuan se numri ishte afër dy milion. Ata që kanë të drejtë u janë lëshuar një certifikatë zëvendësimi.

Udhëzimet e reja përcaktojnë që një person ruan statusin e tij të imunitetit për vetëm gjashtë muaj pas marrjes së dozës së dytë ose të tretë të vaksinës. Ata me imunitet natyror gjithashtu marrin një leje, por duhet të marrin një vaksinë të shtënë gjashtë muaj pas shërimit – ose të humbasin privilegjin.

Ata që nuk janë imunë dhe të pavaksinuar, përfshi këtu fëmijët nën 12 vjeç të cilët ende nuk kanë të drejtë për vaksinim, mund të marrin një kalim të kufizuar shtatë-ditor pas një testi negativ të PCR. Rezultatet e një testi të shpejtë të antigjenit do të jenë të vlefshme vetëm për 24 orë.

Green Pass është një certifikatë dixhitale që lejon izraelitët të vizitojnë bare, restorante, pishina dhe vende të tjera, si dhe të gjitha ngjarjet e brendshme ose të jashtme të më shumë se 100 njerëzve. Fëmijët nën moshën tre vjeç janë të përjashtuar.

Sidoqoftë, zyrtarët izraelitë janë kapur kohët e fundit duke pranuar se në shumë situata sistemi i kalimit nuk është “i justifikuar nga ana mjekësore”, por ekziston për të ushtruar presion ndaj më shumë qytetarëve që të vaksinohen.

Izraeli me të vërtetë ka udhëhequr botën në vaksinimet dhe stimuluesit. Nga një popullsi prej rreth 9.2 milion, mbi 5.6 milion izraelitë u vaksinuan me dy doza dhe gati 3.5 milion kishin marrë tashmë goditjen e tyre të tretë që nga e Premtja.

Debati mbi të shtënat përforcuese ka marrë avull në nivel global, pasi një numër i madh provash tregojnë se imuniteti i shkaktuar nga vaksina dobësohet me kalimin e kohës, me disa kërkime që sugjerojnë se mutacioni i variantit Delta mund të shpjegojë rënien e mbrojtjes.

Në SHBA, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) hodhi poshtë thirrjen e Shtëpisë së Bardhë për të autorizuar të shtëna përforcuese për popullatën e përgjithshme të rritur, duke i rekomanduar ato vetëm për të moshuarit.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) shkuan një hap më tej, duke zgjeruar këshillën përforcuese për të përfshirë “ata në mjedise profesionale dhe institucionale me rrezik të lartë”.

Por autoritetet izraelite janë dyfishuar, jo vetëm duke shpërndarë nxitës për të gjithë moshën 12 vjeç e lart, por gjithashtu kanë lënë të kuptohet se përforcuesit e mëtejshëm çdo gjashtë muaj mund të bëhen pjesë e “jetës tani e tutje”.

Burimi: https://www.rt.com/news/536447-israel-covid-green-pass-new-rules/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Dëshmi: Plandemia Covid u Përgatit qysh në 11 Shtator kur George W. Bush ishte akoma në Shtëpinë e Bardhë …
Next post Themelimi: Tani fillon Mbrojtja e Bllokimeve – Jo Për t’ju Shpëtuar nga Covid-i, Por Nga Ndryshimet Klimatike …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!