fbpx
Lajmet me te Klikuara

Dhuna i Paramilitarëve të Policisë në Melburn Përshkallëzohet nën Propagandën e Covid-19 dhe Mediat nuk flasin.(VIDEO)

Australia shikoi me mosbesim ndërsa dhuna në rrugët e Melburnit u përshkallëzua javën e kaluar, me grumbuj policësh të armatosur rëndë që përlesheshin me anëtarët e publikut që protestonin kundër bllokimeve të zgjatura dhe mandateve të vaksinimit.

Mediat kryesore janë përqendruar shumë tek dhuna dhe aktet ofenduese të supozuara të kryera nga protestuesit, duke anashkaluar në masë të madhe rastet e shumta të brutalitetit të policisë – ku oficerët përdorën forcë të tepruar për të kryer arrestime dhe u përfshinë në sjellje të barabarta me sulme të rrezikshme kundër anëtarëve të publikut.

Tërheqja e mediave nga linja qeveritare vazhdoi edhe përballë policisë që ndalonte helikopterët nga qielli i Melburnit, në atë që autoritetet pretenduan se ishte një lëvizje për të parandaluar organizimin e protestuesve, por që shumë e panë si një mënyrë për të zvogëluar publicitetin e qasjes së zbatimit të dorës së rëndë. Me

Policia më vonë ndryshoi drejtimin për të mundësuar që media të mbulojë incidentin, ndërsa në të njëjtën kohë t’u thotë mediave se duhet të vonojnë transmetimet e tyre.

Pamjet e brutalitetit

Ndër të gjitha përleshjet, anëtarë të shumtë të publikut morën përsipër të filmonin shumë raste të tmerrshme të brutalitetit të policisë – duke përfshirë oficerët e policisë me sa duket duke qëlluar me fishekë pa dallim në turma dhe duke përdorur forcë ekstreme për të rrëzuar si ata që protestonin në mënyrë aktive ashtu edhe individë që kishin tashmë të shpërndarë.

Mbishkrimi i një videoje që tregon një varg oficerësh të armatosur rëndë që përparojnë drejt dhe qëllojnë mbi turmat thotë: “AUSTRALI: Policët australianë po qëllojnë mbi njerëzit edhe nëse ka fëmijë në turmë. Armët e përdorura këtu janë armët e zjarrit VKS Pepper Ball. Këto pushkë gjysmë-automatike mund të qëllojnë me plumba kapsiku ose fishekë me forcë të mprehtë me madhësinë e mermereve. Këto fishek janë jashtëzakonisht të rrezikshëm. “

Fotografitë janë postuar në mediat sociale të cilat thuhet se tregojnë dëmtimet e pësuara si rezultat i këtyre armëve – armë të cilat janë paraqitur nga mediat kryesore si relativisht të padëmshme.

Një video tjetër tregon një grup të madh oficerësh të skuadrës së trazirave që i afrohen me shpejtësi dhe në mënyrë agresive një njeriu që është vetë dhe duket se nuk paraqet asnjë kërcënim, dhe e rrëzojnë brutalisht dhe e nënshtrojnë. Sjellja armiqësore dhe veprimet e oficerëve janë të qarta. Titujt thjesht lexojnë, “Mirësevini në Melbourne Victoria!”.

Një video tjetër tregon oficerët e trazirave që rrëzojnë me dhunë dy burra, me oficerë të tjerë që i akuzojnë dhe i gjunjëzojnë me dhunë ndërsa ata janë nënshtruar në tokë. Në mbishkrimin e asaj video thuhet: “Këtu kemi një policë të çmuar që i mban njerëzit nga dëmtimet, ndyrësi e ndyrë! vazhdo keshtu se fundi se po të vjen “.

Dhe sigurisht ekziston sulmi i rrezikshëm i një njeriu të paarmatosur në stacionin hekurudhor Flinders, ku një oficer i afrohet burrit nga prapa dhe e hedh në mënyrë agresive kokën e parë në dyshemenë e shtruar. Burri duket se po flet me oficerët dhe nuk paraqet asnjë kërcënim. Dëshmitarët thonë se burri ka mbetur pa ndjenja në një pellg gjaku dhe urine.

Ekzistojnë gjithashtu raporte për policinë dhe mediat që propagandojnë dezinformata rreth ngjarjeve, me protestuesit që pohojnë, për shembull, se pretendimi se ata kanë urinuar në një memorial të Melburnit është tërësisht i trilluar – se burimi i urinës ishte një kalë policie, jo protestues.

Ky raport është i ngjashëm me dezinformatat se një protestues në Sidnei sulmoi një kalë policie, një pretendim i zbërthyer nga një shikim i plotë i pamjeve që tregon qartë krahun e burrit të ngritur në një përpjekje për të shmangur akuzat e përsëritura ndaj tij nga oficerët e policisë mbi kuaj, dhe se ai nuk ‘sulmon fare’ një kalë ‘.

Në pikën e thyerjes
Por, si kaluam nga pandemia në një dhunë kaq të përshkallëzuar në rrugë?

Ashpërsia dhe jetëgjatësia e bllokimeve të Melburnit janë të dokumentuara mirë. Siç janë efektet psikologjike: vetmia, shtimi i dhunës në familje, paqëndrueshmëria emocionale, depresioni, ankthi … dhe lista vazhdon.

Vetëm kohët e fundit psikologët kanë filluar të flasin për zhgënjimin e mbyllur, i njohur ndryshe si “zemërimi i bllokimit”.

Dhe nuk derdhet vetëm në rrugët në Victoria, por po përhapet në të gjithë Australinë – në mediat sociale, në biseda mbi gardhe të oborrit dhe në radhët e supermarketeve.

Dhe ka shumë për të zemëruar: protestuesit, bllokimet, mohuesit e Covid-it, maskat kundrejt asnjë maskë, mandatet e vaksinave, kontrollet në QR, gjobat e ashpra dhe fillimi i ngadalshëm i vaksinimeve.

Ndarja shoqërore në të gjithë kombin është e dukshme.

Solidariteti ynë kombëtar është ndoshta viktima më e madhe e pandemisë.

Kundërproduktive
Ekzistojnë shqetësime se taktikat e rënda të përdorura nga autoritetet po bëjnë pak më shumë sesa të thellojnë ndarjet në komunitet dhe të nxisin protestuesit, në vend që t’i bëjnë njerëzit më të bindur dhe pranues të politikave të qeverisë.

Dhe duhet thënë se ngjarjet e javës së kaluar sigurisht që nuk janë hera e parë që veprimet e policisë janë marrë në pyetje gjatë Covid.

Vitin e kaluar, u shfaqën pamjet e Policisë Viktoriane duke goditur një civil në pjesën e pasme me makinën e tyre, para se disa oficerë ta godisnin në tokë. Një oficer i bie me kokë, ndërsa pamjet e tjera duket se sugjerojnë se kjo u pasua nga një gju dinak në kafkë. Një incident tjetër u shfaq në të cilin policia vendosi një grua në një goditje për shkak të mos mbajtjes së një maskë.

Grupet e Lirive Civile kanë shprehur shqetësimin e tyre për veprimet e policisë gjatë javës së kaluar, dhe Qendra Ligjore për të Drejtat e Njeriut i ka bërë thirrje qeverisë Victorian dhe policisë Victoria të jenë të hapura dhe transparente rreth justifikimit të përgjigjes së policisë, përfshirë shfaqjen sa ka ndodhur transmetimi i Covid-19 gjatë protestave.

Burimi: https://www.sydneycriminallawyers.com.au

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Si të shkruani një Letër Përjashtimi Fetar që të shpjegojë sesi Bindjet tuaja Fetare lidhen me Refuzimin e Vaksinave …
Next post Alfred Cako e Paralajmëroi që kjo do të ndodhte: Instagram, Facebook dhe WhatsApp kanë rënë në të gjithë botën …(VIDEO)
error: Materiali eshte i mbrojtur !!