fbpx
Lajmet me te Klikuara

Drejtuesit e lartë të FDA -së japin dorëheqjen …

Dy nga drejtuesit më të lartë të vaksinave të FDA po largohen nga pozicionet e tyre, duke ngritur pyetje të reja në lidhje me administratën e Biden dhe mënyrën se si është mënjanuar FDA.

Marion Gruber, drejtoreshë e Zyrës së FDA për Kërkimin dhe Rishikimin e Vaksinave dhe veteran 32-vjeçar i agjencisë, do të largohet në fund të tetorit, dhe zëvendës drejtori i OVRR Phil Krause, i cili ka qenë në FDA për më shumë se një dekadë, do të largohet në Nëntor.

Lajmi, i raportuar për herë të parë nga BioCentury, është një goditje masive ndaj besimit në aftësinë e agjencisë për të rregulluar vaksinat.

Njoftimi për bombën vjen në një moment veçanërisht të rëndësishëm, pasi përforcuesit dhe goditjet e fëmijëve po peshohen nga rregullatori.

Largimet vijnë gjithashtu pasi administrata kohët e fundit ka kaluar përpara vlerësimeve të FDA -së për të shtënat përforcuese, duke njoftuar se ato mund të jenë të disponueshme deri në javën e 20 shtatorit.

Një ish drejtues i lartë i FDA tha për Endpoints se ata po largohen sepse janë të frustruar që CDC dhe komiteti i tyre ACIP janë të përfshirë në vendimet që ata mendojnë se duhet të jenë në varësi të FDA.

Ish -FDAer gjithashtu tha se ka dëgjuar se janë të mërzitur me drejtorin e CBER Peter Marks që nuk këmbënguli që ato vendime duhet të mbahen brenda FDA. Ajo që më në fund e bëri për ta ishte Shtëpia e Bardhë të dilte përpara FDA -së për të shtëna përforcuese.

Ish -shkencëtarja në detyrë e FDA Luciana Borio shtoi në Twitter, “FDA po humbet dy gjigantë që na ndihmuan të na sillnin shumë vaksina të sigurta dhe efektive gjatë dekadave të shërbimit publik.”

“Këta të dy janë udhëheqësit për rishikimin Biologjik (të vaksinave) në SHBA. Ata kanë një ekip të shkëlqyeshëm, por këta të dy janë udhëheqësit e vërtetë të CBER. Një humbje e madhe globale nëse ata të dy largohen, ”shkroi ish -drejtori i BARDA, Rick Bright, duke peshuar lajmet.

“Dr. Gruber është shumë më tepër se Drejtor. Ajo është një udhëheqëse globale. Organizatori vizionar prapa shkencës rregullatore klinike globale për gripin, Ebola, Mers, Zika, Sars-cov-2, shumë të tjerë. “

Në një letër nga Marks drejtuar stafit, ai shpjegoi:

Janet Woodcock told Endpoints that she wishes Gruber and Krause well and thanks them for their significant service.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Të vaksinuarit në Izrael do të bëhen të Pavaksinuar dhe do të Humbin kalimin e tyre të Gjelbër nëse Refuzojnë të fillojnë të Marrin të shtëna nxitëse Covid …
Next post Ja ku po Shkojmë: Shkencëtarët Paralajmërojnë Për Variantin e Ri Hyper-Infektiv të Afrikës së Jugut …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!