fbpx
Lajmet me te Klikuara

6 pyetjet që Duhet të bëjmë Për Afganistanin …

Afganistani ka “rënë”, kjo është vija. Forcat talebane kanë shfrytëzuar rastin e tërheqjes së SHBA -së/NATO -s dhe përfshinë të gjithë vendin, duke marrë çdo qytet të madh brenda një jave dhe mezi u qëllua.

Joe Biden po fajësohet për “mungesën e planit” të tij, edhe pse demokratët përpiqen dhe ia hedhin fajin Trumpit, i cili së pari vendosi të tërhiqte SHBA -në nga Afganistani mbi 18 muaj më parë.

Ndërkohë, shtypi po raporton dhjetëra histori për krizat humanitare, refugjatët që ikin nga regjimi i ri, fatin e grave nën talebanët dhe “video tronditëse” të njerëzve të dëshpëruar.

Kjo është historia zyrtare. Por çfarë po ndodh vërtet?

 1. A fituan vërtet talebanët?
  Së pari, le të jemi të qartë, SHBA nuk është “tërhequr” nga Afganistani, jo në kuptimin e vërtetë të frazës. Ata ende ruajnë të drejtën të bombardojnë vendin. Ende ka kontraktorë privatë në vend. Dhe Pentagoni tashmë po rezervon biletat e tyre të kthimit.

Së dyti, talebanët nuk “fituan”, ata ishin të pakundërshtuar. Më shumë se pa kundërshtarë, ata u ndihmuan drejtpërdrejt. Kur SHBA braktisën bazën ajrore Bagram ata lanë qindra automjete të blinduara, armë dhe mbi 5000 të burgosur të talibanëve … të gjithë “aksidentalisht” ranë në duart e forcave talebane që po përparonin.

Ushtria afgane, nën komandën e Presidentit të kukullës amerikane Ashraf Ghani, në thelb u palos pa u qëlluar. Dhjetëra mijëra trupa të stërvitura dhe të armatosura nga SHBA nuk bënë asgjë për të ndaluar përparimin e armikut.

Ka shumë artikuj në MSM që përpiqen ta shpjegojnë këtë. Kujdestar. Dhe The Telegraph. Financial Times. Dhe Times jo-financiare. Ata të gjithë i japin të drejtë.

Max Boot i Washington Post, duke shkruar për Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë, lidhet me nyje mendore duke u përpjekur të shpjegojë se si ushtria afgane, me numër të lartë dhe fuqi zjarri, “u shemb nën presion”.

The Independent raporton se miliardat që Pentagoni shpenzoi për trajnimin e forcave afgane të sigurisë kanë përfituar “rastësisht” nga talebanët, të cilët tani kanë konfiskuar automjete, raketa dhe avionë.

Shtypi e sheh qartë atë për atë që është – një vrimë në historinë e tyre që ata me të vërtetë duhet të lidhen.

Të gjitha gjërat janë të barabarta, shpjegimi më i thjeshtë shpesh është më i mundshmi. Dhe shpjegimi më i thjeshtë këtu është se forcat afgane të sigurisë u urdhëruan të tërhiqeshin si pjesë e një marrëveshjeje me talebanët. Ka raporte dhe thashetheme në mediat sociale për marrëveshje që janë duke u bërë:

Dhe, natyrisht, kushtet e sakta të marrëveshjes së paqes, të nënshkruar nga Trump dhe talebanët vitin e kaluar, nuk dihen. Por është interesante të theksohet se kjo marrëveshje në të vërtetë kërkonte një dorëzim të saktësisht 5000 të burgosurve talebanë. I njëjti numër “rastësisht” u la i pambrojtur në Bazën Ajrore Bagram.

Një interpretim është se tërheqja ka shkuar saktësisht siç ishte planifikuar në marrëveshjen e nënshkruar nga Trump. Dhe se melodrama dhe “kaosi” i tërheqjes ishte ose pjesë e marrëveshjes, ose një shtesë e mëvonshme ose për të shkaktuar një shpërqendrim ose për të shpëtuar ndonjë fytyrë.

 1. A është kaosi i vërtetë?
  Mediat kanë krijuar meme për të shitur “kaosin” e përparimit të talebanëve. Krahasimi i vazhdueshëm ka qenë rënia e Saigon, sepse “imazhet krejtësisht të paqëllimta” pothuajse identike (krejtësisht pa dashje) “u bënë virale”.

Ne jemi trajtuar me shumë pamje video virale. Duke filluar nga e diskutueshmja:

Për absolutisht të çuditshëm:

E gjithë kjo i shërben një qëllimi, përveç shpërqendrimit të metaforave emocionale dhe titujve të paqartë. E gjithë kjo ndihmon në ndërtimin e një tregimi.

Në këtë rast, idetë e “gabimeve” dhe “paaftësisë” amerikane dhe “të menduarit dëshirë” diskutohen gjatë, pa prekur kurrë çmendurinë e vërtetë në zemër të pushtimit afgan.

“Fundi” i luftës afgane po përdoret për të ri-markuar fillimet e saj. Talebanët janë përforcuar përsëri si horra, dhe lidhen me Al Kaedën, sikur të ishin ndonjë gjë tjetër veçse një mjet perëndimor në radhë të parë.

Njerëzit po flasin për “përhapjen e demokracisë” dhe “kundër-terrorizmin” sikur të ishin qëllimet e vërteta të luftës, në vend të gënjeshtrave të diskredituara gjatë.

Marketingu i Afganistanit si një “disfatë” për SHBA maskon të vërtetën – lufta ishte një sipërmarrje shumë fitimprurëse e biznesit.

Dhe, natyrisht, gjithçka shërben për të përforcuar historinë e brishtë zyrtare të 11 Shtatorit, një gur themeli jetik në ndërtimin e “realitetit” tonë gjeo-politik.

 1. Po për Heroinën?
  Shtypi ka një histori të gjatë, jo vetëm të gënjejë për heroinën afgane, por të përmbysë plotësisht të vërtetën. Në vitin 2019, për shembull, gjatë “rrjedhjes” farsike të Gazetave të Afganistanit, shtypi vajtoi “dështimin e SHBA për të frenuar” tregtinë e opiumit.

Afganistani aktualisht prodhon rreth 90% të heroinës globale. Kur SHBA pushtuan në 2001, ai numër ishte shumë më afër zeros. Talibanët e nxorën jashtë ligjit rritjen e lulekuqeve të opiumit në fillim të vitit 2001, dhe deri në fund të vitit biznesi ishte pothuajse i zhdukur.

SHBA pushtuan në Nëntor 2001, dhe prodhimi i opiumit është rritur pothuajse çdo vit që atëherë.

Ne nuk kemi nevojë të hyjmë në lidhjet e CIA -s me tregtinë e drogës këtu, ose sa para kanë fituar njerëzit nga ky prodhim heroine. Kjo nuk është e rëndësishme, ajo që duhet të pyesim është, çfarë tani?

A do t’i japin fund talebanëve rishtazi rikthimi në këtë tregti? Apo do të vazhdojë prodhimi?

Sipas shtypit, heroina do të vazhdojë të rrjedhë. Në fakt talebanët do të rrisin prodhimin sepse “tregtia ilegale e drogës i ndihmon ata”.

Reuters raporton se plani amerikan për të ndaluar prodhimin e heroinës “dështoi” dhe se tregtia e opoiumit është një “ndihmë” për talebanët.

Telegrafi titullohet se “talebanët po përpiqen të përmbytin Perëndimin me heroinë për të forcuar ekonominë afgane”. Pra, ne duhet të jemi të përgatitur që tregtia ilegale e heroinës të rritet tani që SHBA është “tërhequr” nga Afganistani.

Por ideja që heroina përfiton talibanët dhe SHBA duan t’i japin fund është një mit. Heroina afgane është, dhe ka qenë gjithmonë, një ndërmarrje amerikane/e thellë/korporative deri në kockë.

Dhe, nëse talebanët i lejojnë SHBA-të të vazhdojnë të përdorin tokën e tyre për të prodhuar në masë heroinë, kjo është edhe një dëshmi tjetër që mbështet një marrëveshje midis talebanëve dhe perëndimit.

 1. A do të ketë ndonjë pasojë politike?
  Pra cilat janë hapat e ardhshëm? Ku po shkon kjo?

Epo, në SHBA, Presidenti Joe Biden po përjeton një FLAK mjaft të rëndë. Edhe mbështetësit e tij zakonisht të fortë në CNN botuan titullin “Joe Biden po përballet me një krizë kompetence”. Që do të thotë se ata janë në fazat e para të përgatitjes për Presidentin Kamala Harris.

Gjeo-politikisht, po flitet për Rusinë dhe Kinën-dy qarqet e vetme që njohën zyrtarisht qeverinë talebane-“duke hyrë në boshllëk”. Kjo po luhet si një fitore për armiqtë e Amerikës (dhe një shkop tjetër me të cilin mundet Biden), por a do të thotë kjo vërtet ndonjë gjë?

“Pandemia” e Covid ka qenë një hapëse e syve për sa i përket konfliktit midis kombeve. Ata na kanë treguar se, kur kanë vërtet nevojë, ata punojnë së bashku në të njëjtin qëllim.

Ata thonë të njëjtat gënjeshtra, shesin të njëjtat histori dhe duan të njëjtën gjë. Muri në pjesën e pasme të teatrit është zbuluar, në këtë drejtim.

E vërteta është, pavarësisht se cilat kombe supozojnë se ndikojnë në Afganistan, fitimet nga lufta, litiumi dhe heroina do të përfundojnë duke shkuar në të njëjtat xhepa.

Korporatat sundojnë, jo vendet. Kombet-shtete nuk janë më lojtarët e lojës së madhe, ato janë pjesët. Lodra për megalitet e korporatave. Pronarët e tyre mund t’i bëjnë ata të luftojnë me njëri -tjetrin, ose t’i përplasin së bashku dhe të bëjnë zhurma puthjesh. Secila është njësoj e pakuptimtë.

 1. A ka një tjetër “krizë refugjatësh” në rrugë?
  Rrëfimi i Afganistanit do të nxisë tregime të tjera të mëdha në të ardhmen.

Së pari, po vjen “kriza e refugjatëve”.

“Më e keqja që nga Lufta e Dytë Botërore”, sipas deputetit Tobias Elwood (i cili gjithmonë mund të mbështetet në promovimin e pikave të bisedimit në Deep State), e cila është e çuditshme sepse jam i sigurt se kjo është ajo që ata thanë për krizën e refugjatëve në 2016, gjithashtu. Oh, dhe në 2019.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar tashmë ka njoftuar planet për të lejuar azilkërkuesit afganë në Britani pa pasaporta. Merkel po mbron për hapa të ngjashëm në Gjermani, dhe shtypi amerikan është gjithashtu në bord.

A do të detyrohen këta refugjatë të qëndrojnë në “hotele karantine” me shpenzimet e tyre? A janë të gjithë ata “të goditur me dy goditje”? Nuk e dime. Askush nuk po mendon për këtë, kjo është nga rrëfimi tjetër. Ne po flasim për refugjatët sot, Covid mund të presë.

Çdokush që kundërshton azilkërkuesit që hyjnë në vend për shkak të Covid do të cilësohet si racist, dhe profesionistët mjekësorë do të pretendojnë se “racizmi është një çështje e shëndetit publik më e rrezikshme se sa covid”, ashtu siç bënë kur narracioni Covid u përplas me narrativën Black Lives Matter veren e kaluar.

Fakti që importimi i azilkërkuesve, pa dokumente, nga një shtet thuajse i dështuar mund të sugjerohet gjatë një “pandemie vdekjeprurëse” të supozuar se sa të trilluar janë të dy tregimet.

Nuk thuhet shumë – por korporatat i duan refugjatët. Ashtu si emigrantët ilegalë, refugjatët pa dokumente mund të përdoren si punë e lirë, pa asnjë mbrojtje ligjore të qytetarëve të plotë.

Ata pastaj mund të fajësohen për përkeqësimin e standardit të jetesës, papunësinë dhe stanjacionin e pagave. Ato veprojnë si një ngrohës nxehtësie për zemërimin e publikut.

Për më tepër, “refugjatët” pa pasaporta janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë mercenarët tuaj të trajnuar, agjitatorët, diversantët dhe/ose forcat speciale përtej kufijve kombëtarë pa lënë gjurmë.

Ushtria rezultuese e burrave pa dokumente të moshës luftarake mund të shërbejë më pas si një grup “terroristësh” të mundshëm të cilët mund të “radikalizohen” në një çast dhe të vendosen për të përhapur panik brenda ose jashtë vendit.

E cila na çon mjeshtërisht drejt…

 1. A do të shohim një sulm të madh terrorist?
  Kanë kaluar vetëm disa ditë nga “rënia” e Kabulit, por tashmë “kërcënimi i përtërirë i terrorizmit” po bën valë në shtyp.

Dielli, në stilin e tij të zakonshëm të nënvlerësuar, titujt:

“RED ALERT Britania përballet me” kërcënim të drejtpërdrejtë të terrorizmit “nga kontrolli i talebanëve në Afganistan në valën e re të terrorit kundër Perëndimit.”

Një raport mjaft më qetësues i AP thotë: “Shqetësimet mbi kërcënimet terroriste të Shteteve të Bashkuara po rriten ndërsa kontrolli i talebanëve rritet”.

New York Times shkon pothuajse plotësisht skizofrenik, duke raportuar “Një dekadë më parë, një tërheqje e SHBA nga Iraku hapi derën për Shtetin Islamik. A do të bëjë të njëjtën gjë edhe për talebanët tërheqja nga Afganistani? dhe paralajmërim për sulme të tjera terroriste në të ardhmen…

… Pa e pranuar kurrë se SHBA kurrë nuk u “tërhoq” fare nga Iraku. Ose ata kishin armatosur dhe stërvitur ISIS.

Bloomberg paralajmëron se “talebanët tashmë po frymëzojnë terror përtej Afganistanit”. Times është e shqetësuar për “elitën terroriste” që talebanët e liruan nga burgu i Bagramit.

Project Syndicate raporton se “Bota nuk duhet të injorojë rrezikun që Afganistani nën talebanët mund të bëhet një terren ushqimor për terrorizmin ndërkombëtar.”

Politikanët nga Franca, SHBA dhe Britania e Madhe ishin të etur për ta diskutuar atë, gjithashtu:

Ish-kreu i NATO-s ka thënë se Perëndimi duhet të “forcojë mbrojtjen e tij terroriste”, ndërsa Kryetari i Komandantëve të Përbashkët ka thënë se “grupet terroriste do të ri-formohen në Afganistan më shpejt se sa pritej” dhe OKB po bën thirrje për “unitet kundër kërcënim terrorist global ”.

Ekziston edhe një temë e përbashkët për disa nga këto paralajmërime të tmerrshme. Deputeti Tobias Elwood (ai përsëri), i tha Independent:

“Nuk do të isha i befasuar nëse do të shihnim një sulm tjetër në shkallën e 11 Shtatorit, gati për të përforcuar atë që ndodhi 20 vjet më parë.”

Ndërsa Ivor Roberts, një tjetër konservator i lartë, përdori të njëjtën frazë në Metro, siç bën ky artikull në The Sun.

E gjithë kjo vetëm në dy ditët e fundit.

A do të thotë kjo se do të shohim një sulm të madh terrorist?

Ndoshta ndoshta jo. Ne kemi mbaruar afatin për një, sigurisht. Terrorizmi i madh ndërkombëtar, ashtu si gripi, mori pak kohë pushim gjatë “pandemisë”. Por, në shumë mënyra, kërcënimi është po aq efektiv sa vetë sulmi.

Mjegulla e frikës Covid po hollohet, njerëzit kanë filluar të zgjohen pak, dhe njerëzit që drejtojnë gjëra kanë nevojë që të gjithë të kenë frikë.

Përfundim
Për të përmbledhur tregimin zyrtar mbi tërheqjen e SHBA nga Afganistani në pikat e plumbave:

Trump nënshkroi një marrëveshje me talebanët, mbi një vit më parë, për t’u tërhequr nga vendi dhe për të dorëzuar 5000 të burgosur.
Pavarësisht se kishte më shumë se një vit për të planifikuar, “tërheqja” e SHBA ishte kaotike dhe e çrregullt.
SHBA la aksidentalisht armë, helikopterë, municion dhe automjete të blinduara, të cilat u morën nga talebanët.
SHBA la aksidentalisht 5000 të burgosur, të cilët talebanët i liruan.
Pa mbështetjen e SHBA, ushtria afgane, e cila tejkalon numrin e talibanëve, u palos pa qëlluar dhe talebanët morën kontrollin e të gjithë vendit në më pak se një javë.
Pavarësisht mbylljes së tregtisë së heroinës para pushtimit amerikan, talebanët tani synojnë ta vazhdojnë atë dhe madje të rrisin prodhimin.
A e besoni këtë histori? A është fare e besueshme?

Injoroni tingullin dhe tërbimin nga media. Shtypi është si një magjistar rruge, nëse doni të kuptoni se çfarë kanë të bëjnë me ju, duhet të shikoni përtej dorës që ai tund në fytyrën tuaj dhe të shikoni atë pas shpinës së tij.

Mua më duket fare qartë, gjithsesi, se SHBA u dha armë dhe automjete talebanëve në këmbim të një premtimi për të vazhduar prodhimin e heroinës (dhe ndoshta akses në minierat minerale, ende asnjë fjalë për këtë).

Ndërkohë, “rënia” e “kaosit” totalisht të prodhuar po përdoret për të ndezur flakët e pornografisë së frikës. Promovimi i ndarjes mbi azilkërkuesit dhe përhapja e panikut për terrorizmin.

Me pak fjalë, historia e Afganistanit, siç tregohet nga shtypi i zakonshëm, është një top i pështjelluar i pështjelluar i konfuzionit, që synon të sigurojë lëndë djegëse për tregimet e ardhshme të kontrollit.

… E cila është shumë e vërtetë për gjithçka në lajme, këto ditë.

Burimi: Off-Guardian.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Kampet CDC Covid nuk kanë Plane për të Lejuar që Njerëzit e Shëndetshëm të largohen …
Next post Un jam Hibrid …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!