fbpx
Lajmet me te Klikuara

Talibanët hipin në vakumin e lidershipit të Bidenit deri në majë …

Nju Jork – Kthimi mahnitës i talibanëve në tirani në Afganistan është një dështim tjetër epik, me mirësjellje të paaftës që të lë pa frymë Joseph Robinette Biden. Vakumi i lidershipit të presidentit, të cilin talebanët e mbushën me shpejtësinë e zërit, përmban aspekte të shumta, secila më shqetësuese se e fundit.

Së pari, në vend që të marrë përgjegjësinë për këtë fatkeqësi, Biden tregoi gishtat. Ai fajësoi tjetër Njeri dhe kush tjetër është ky? – ish Presidenti Donald J. Trump.

Siç shpjegoi e deklarata e Biden të Shtunën:

Kur erdha në detyrë, trashëgova një marrëveshje të prerë nga paraardhësi im – të cilin ai i ftoi talebanët të diskutonin në Camp David në prag të 11 shtatorit 2019 – që i la talebanët në pozicionin më të fortë ushtarakisht që nga viti 2001 dhe vendosi një maj Afati 1, 2021 për Forcat Amerikane. Pak para se të largohej nga detyra, Trump gjithashtu tërhoqi forcat amerikane në një minimum prej 2,500 forcash.

Prandaj, kur u bëra President, u përballa me një zgjedhje – të vazhdojë marrëveshjen, me një zgjatje të shkurtër për të nxjerrë në mënyrë të sigurtë Forcat tona dhe Forcat e aleatëve tanë, ose të rrisë praninë tonë dhe të dërgojë më shumë trupa amerikane për të luftuar edhe një herë në një tjetër konflikti civil brenda vendit. Unë isha Presidenti i katërt që kryesoja një prani të trupave amerikane në Afganistan – dy republikanë, dy demokratë. Unë nuk do, dhe nuk do ta kaloja këtë luftë në një të pestën.

E habitshme!

Biden pohon sot se ai u burgos nga “një marrëveshje” e negociuar nga Presidenti Trump. Çfarë gënjeshtre e hidhur! Biden tani pretendon se ishte i pafuqishëm për të krijuar atë që ai e konsideron si një marrëveshje më të mirë. Sikur të ishte kështu. Biden në mënyrë të shpërndarë ka copëtuar gjithçka që preku Trump, pak nga libri i mysafirëve në Shtëpinë e Bardhë. Biden çmontoi fjalët e Trump:

  • Marrëveshja e tubacionit Keystone XL me Kanadanë
  • sanksione kundër gazsjellësit rus Nord Stream 2 për në Gjermani
  • Pakti “Qëndroni në Meksikë” në lidhje me azilkërkuesit

-traktatet e parandalimit të imigrimit-karvanit me Guatemalën, El Salvadorin dhe Hondurasin

-heqja dorë nga marrëveshja bërthamore me Iranin

-refuzimi i paktit të Parisit mbi të ashtuquajturën “ngrohja globale”

Nëse Biden nuk do të kishte kaluar shtatë muajt e fundit duke anuluar çdo veprim të Trump, ai mund të kishte shfuqizuar dhe zëvendësuar marrëveshjet e Afganistanit që ai tani thotë se e mbajnë peng.

Së dyti, siç kanë vërejtur gjenerali në pension Jack Keane dhe të tjerët, talebanët fshihen në shpella në dimër. Pra, Biden duhet të ishte tërhequr atëherë, jo në kulmin e sezonit të sotëm të luftimeve, kur është ngrohtë, e thatë dhe keqbërësit lëvizin me lehtësi.

Së treti, në vend që të tërhiqej nga kudo, njëherësh, Biden mund të kishte ndjekur planin e tërheqjes të Trump-it “të bazuar në kushte”: Largohuni nga një krahinë, lejoni forcat afgane të vendosin siguri, pastaj-dhe vetëm atëherë-të largohen nga krahina tjetër.

Biden hodhi poshtë durimin dhe disiplinën e Trump. Në vend të kësaj, Biden veproi në mënyrë të pamatur dhe impulsive, me rezultate katastrofike.

Së katërti, Biden me sa duket nuk u shqetësua t’u thoshte afganëve se SHBA planifikonte të braktiste Bazën Ajrore Bagram dhe objektet e tjera. Biden urdhëroi GI -të amerikane të ngriheshin dhe të largoheshin. Afganët nuk ishin atje për t’i lehtësuar ata. Në vend të kësaj, ata u shfaqën dhe xhaxhai Sam nuk ishte më. Kjo i la afganët të trullosur, të hutuar dhe të mbushur me ankthin e ndarjes.

Së pesti, afganët që ndihmuan Amerikën që nga viti 2001 tani përpiqen të ikin para se ta therin talebanët. GOP e shtyu Biden që t’u jepte viza këtyre njerëzve, t’i transferonte ata në një vend të tretë të sigurt, apo edhe t’i zhvendoste përkohësisht në bazat amerikane jashtë Afganistanit. Në vend të kësaj, për muaj, Biden qëndroi i zënë duke fshirë kufirin jugor dhe duke kryer fatkeqësi të tjera në këtë anë të Tokës. Ata afganë që ndihmuan Amerikën tani pyesin veten se sa kohë kokat e tyre do të qëndrojnë mbi supet e tyre.

Siç vërejti në mënyrë shkatërruese kolumnisti i Washington Post, Marc Thiessen, amerikanët ranë fatalisht nga Qendra Botërore e Tregtisë ndërsa iu nënshtruan flakëve të urrejtjes të Al-Kaedës më 11 shtator 2001. Sot, gati 20 vjet më vonë, afganët bien fatalisht nga mjetet e uljes së ushtrisë amerikane aeroplanët ndërsa përpiqen të shpëtojnë nga talebanët që ushqenin Al-Kaedën para masakrës së 11 Shtatorit.

Së gjashti, ton dhe ton armë amerikane u lanë pas, përfshirë dronët. Ata tani kanë rënë në duart e talebanëve. Çfarë mund të shkojë keq? Kjo pajisje duhej të qëndronte në vend për përdorimin e ushtrisë afgane. Biden duhet të kishte zhvilluar një plan emergjence për të riatdhesuar këtë pajisje ose për ta shkatërruar atë, sapo të bëhej e qartë se afganët humbën kontrollin mbi të.

Së shtati, ndërsa kushtet materiale u përkeqësuan, Biden punoi në Camp David. Shtëpia e Bardhë publikoi një fotografi të Biden të ulur në një dhomë konferencash, krejtësisht i vetëm, duke folur në një telefonatë të stilit Zoom me këshilltarët e tij. Ai nuk kishte asnjë ndihmës, ushtarak apo tjetër, pranë tij. Biden dukej po aq i dobët dhe i izoluar sa ish presidenti Jimmy Carter në gusht 1979, kur u ul në një varkë me vete dhe luftoi me një lepur nga uji.

A po kërkonte shumë që Biden të dilte para kamerës dhe të thoshte diçka? Ndonje gje? Edhe nëse ai deklaroi, “Unë e dua Afganistanin!” Amerikanët dhe bota do ta dinin që Presidenti i Shteteve të Bashkuara ishte zgjuar. Për shumicën e pesë ditëve të fundit, ai duket se ka qenë duke fjetur.

Pasi u përplas në të majtë, të mesëm dhe të djathtë, Biden më në fund u kthye në Shtëpinë e Bardhë për të bërë një deklaratë të hënën në 3:45 pasdite. ET

Kohë e lartë.

Duajeni ose urreni Trumpin, madje Don Lemon do të pranonte se nëse Komandanti i Përgjithshëm i 45-të do të ishte në këtë situatë, Trump do të kishte qenë në të gjithë TV, duke shprehur politikën amerikane, ndoshta për faj.

E teta, dhe më shqetësuese: Qendra e Paraburgimit e Bazës së Forcave Ajrore Bagram mbajti qindra, në mos mijëra vrasës të al-Kaedës dhe ISIS. Talibanët u paraqitën vetëm disa ditë më parë dhe hodhën qelitë e burgut. Tani, këto qeliza njerëzore të kancerit janë të lira të kthehen në xhihad. Kërkojini ata, përfundimisht, në një lagje pranë jush

“Grupet terroriste si a-Kaeda mund të rindërtohen në Afganistan më herët se dy vjet që zyrtarët e mbrojtjes kishin vlerësuar më parë në Kongres për shkak të marrjes së fundit të shpejtë dhe të shpejtë të talebanëve nga vendi”, tha gjeneral Mark Milley, Kryetar i Shefave të Shtabit të Përbashkët.

“Ajo që ndodh në Afganistan nuk mbetet në Afganistan,” tha Kongresmeni Michael Waltz (R – Florida) për Fox News të Dielën mbrëma. Ish -Bereta e Gjelbër shtoi: “Do të përhapet dhe do të na ndjekë në shtëpi.”

Faleminderit, O Gërhitësi Joe !

Biden duhet t’i kishte zhvendosur këta kasapë në Guantanamo, Diego Garcia, apo ndonjë tjetër

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Njerëzimi po e pranon vetë Diktaturën e Vaksinimit të Detyrueshëm edhe pse ju thuhet e vërteta.(VIDEO)
Next post Ish – Republikani Paul Mitchell, i cili u largua nga GOP mbi Pretendimet e Zgjedhjeve të Trump, po kalon …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!