fbpx
Lajmet me te Klikuara

Republikanët e Teksasit miratojnë Arrestimin e Demokratëve që ikën për të Bllokuar Projekt -Ligjin e Votimit …

Një ligjvënës i Teksasit të martën nënshkroi një urdhër -arresti për 52 demokratë në mungesë të cilët dolën nga Dhoma e Përfaqësuesve të shtetit muajin e kaluar në një përpjekje për të bllokuar një projekt -ligj kufizues të votimit, raportuan mediat amerikane.

Ligjvënësit republikanë të shtetit në Teksas votuan herët në mbrëmje për të lejuar arrestimet.

Garancitë, të nënshkruara nga kryetarja e Dhomës së Teksasit, Dade Phelan, ju dorëzuan rreshterit të Dhomës në mëngjes ditën e mërkurë, raportonte Dallas Morning News, duke cituar zëdhënësin e Phelan.

Mocioni për të kthyer ligjvënësit në mungesë kaloi 80 me 12, me vetëm një republikan që votoi kundër.

Dhjetëra ligjvënës demokratë u larguan nga Teksasi në korrik, duke udhëtuar për në Uashington me synimin për të mbaruar orët në një seancë të posaçme të thirrur nga Guvernatori Greg Abbott në përpjekje për të kapur ligjin e votimit.

Sesioni special u thirr pasi ligjvënësit dolën në maj për të torpeduar planet republikane për kufizimet e votimit që Presidenti Joe Biden i kishte cilësuar si shtypje të votuesve dhe një “sulm ndaj demokracisë”.

Mungesa e tyre e la Shtëpinë e Teksasit të kuorumit të nevojshëm për të kaluar çdo gjë.

Të paktën dy grupe të ligjvënësve demokratë mbeten në Uashington, sipas Morning News.

Lideri i Grupit Demokratik të Dhomës së Teksasit Chris Turner tha se është “plotësisht brenda të drejtave tona si ligjvënës të heqim kuorumin për të mbrojtur votuesit tanë”, sipas Morning News.

“Demokratët e Dhomës së Teksasit janë të përkushtuar të luftojnë me gjithçka që kemi kundër sulmeve të republikanëve mbi lirinë tonë të votës,” tha ai në një deklaratë.

Ligji në fjalë do ta bënte votimin me postë më të vështirë duke kërkuar nga votuesit të japin informacion shtesë, të ndalojë zyrtarët lokalë që të dërgojnë aplikime në fletëvotime në mungesë për këdo që nuk ka kërkuar një të tillë dhe të përfundojë pas orarit dhe votimit me makinë.

Përkrahësit thonë se Senati Bill 7 është krijuar për ta bërë votimin më të sigurt, por kritikët thonë se synon ta bëjë atë më të rëndë për votuesit e pakicave etnike, të cilët priren të votojnë demokratë.

Garancitë vijnë disa orë pasi Gjykata e Lartë e Teksasit tërhoqi një vendim të mëparshëm që thoshte se Abbott dhe Phelan nuk kishin autoritetin për të arrestuar ligjvënësit e zhdukur, sipas New York Times.

Demokratët nga Austin kanë kaluar kohën e tyre në Uashington duke kërkuar nga ligjvënësit federal ndihmë në bllokimin e ligjeve kufizuese të votimit në nivel shtetëror.

Demokratët në mbarë vendin argumentojnë se pas humbjes presidenciale të Donald Trump në nëntor, dhe mes pretendimeve të tij të përsëritura të rreme për mashtrim në zgjedhje, legjislaturat republikane në të gjithë vendin paraqitën ligje të ngjashme për të kufizuar qasjen në votim.

Edhe nëse ligjvënësit që janë kthyer në Teksas arrestohen dhe sillen në Dhomë, është e paqartë nëse do të ketë mjaft zyrtarë të zgjedhur të pranishëm për të krijuar kuorumin, veçanërisht pasi policia e Teksasit nuk do të ketë juridiksion për të tërhequr anëtarët ende në Uashington.

Burimi: https://www.breitbart.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post THIRRJE: e Fondacionit Albana për Organizatat dhe Aktivistët patriotë : Ta krijojmë Bashkarisht Aleancën Mbarëkombëtare kundër Minishengenit…
Next post Studimi: Vaksina MRNA mund të Shkaktojë efekte Anësore “Tragjike dhe madje Katastrofike”.(VIDEO)
error: Materiali eshte i mbrojtur !!