fbpx
Lajmet me te Klikuara

Studimi në Mbretërinë e Bashkuar: Pacientët e shëruar nga Covid po Vuajnë nga “Mangësia e të njohurit Covid”

Read Time:1 Minute, 46 Second

Mbi 190 milionë njerëz janë prekur zyrtarisht me sëmundjen SARS-CoV-2, me një fjalë virusi që shkaktoi Covid-19. Prej kësaj, shumica dërrmuese e njerëzve janë shëruar-ndërsa një e treta e tyre thuhet se vuajnë akoma nga simptoma të ndryshme, të njohur si ‘covid i gjatë’.

Ka shumë ankesat nga të prekurit me covid që ndjejnë mungesën e erës dhe të shijes, e cila ju është krijuar si “mjergull në tru” gjë për të cilën të sëmurët shpesh herë ankohen për konfuzione të vazhdueshëm, mungesë të përqendrimit dhe migrenë – edhe pasi janë “shëruar” plotësishtë nga covid-19.

Javën e kaluar, The Independent raportoi se Covid-19 mund të përshpejtojë fillimin e sëmundjes Alzheimer tek pacientët që vuajnë nga simptoma neurologjike, ndërsa një studim tjetër i vërejtur nga raporti zbuloi se pacientët me koronavirus “janë më të ndjeshëm ndaj problemeve të kujtesës dhe të menduarit afatgjatë”.

Shtatorin e kaluar, një studim ofroi dëshminë e parë të qartë se Covid-19 ‘rrëmbente’ qelizat e trurit për të bërë kopje të vetes-duke uritur qelizat e oksigjenit. Të njëjtët studiues zbuluan korrikun e kaluar se disa pacientë me Covid-19 kanë zhvilluar komplikime serioze neurologjike duke përfshirë dëmtimin e nervave.

Tani, një studim në shkallë të gjerë në Mbretërinë e Bashkuar me më shumë se 80,000 pjesëmarrës “ofron prova bindëse se COVID-19 me të vërtetë mund të rezultojë në deficite njohëse afatgjata-edhe tek ata që vuajnë nga sëmundjet e lehta”, sipas Dr. Rhonda Patrick.

Ndërkohë, Patrick gjithashtu tregon se pas një studimeve të ndryshme ajo gjeti një humbje të konsiderueshme në lëndën gri.

Bret Weinstein sjell një provë të shkëlqyer, të formuluar me kujdes për përgjigjen e sa më sipër, duke e postuar në Twitter: Kjo “është jetike dhe që përcaktohet si shfaqje e deficiteve njohëse që ndërveprojnë me ndërhyrjet e hershme dhe masat parandaluese.”

Në të vërtetë, a do të ndikonte ndërhyrja e hershme,le të themi psh, Ivermectin në këto gjetje?

Burimi: ZeroHedge.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!