fbpx
Lajmet me te Klikuara

Studimi Izraelit: Ivermectin mund të trajtojë Covid-19 për më Pak se 1 Dollarë në ditë …

Read Time:3 Minute, 4 Second

Hulumtimet e reja nga Izraeli kanë gjetur se administrimi i ilaçit anti-parazit ivermectin për pacientët Wuhan coronavirus (Covid-19) mund të ndihmojë në uljen drastike të kohëzgjatjes së infeksioneve-dhe të gjitha për më pak se 1 dollarë në ditë.

Prof. Eli Schwartz, themelues i Qendrës për Mjekësi dhe Sëmundjeve Tropikale në Qendrën Mjekësore Sheba në Tel Hashomer, nisi një verifikim të rastit për të kontrolluar, të verbërit e dyfishtë majin e kaluar që vlerësoi efikasitetin e ivermectin për zvogëlimin e përhapjes virale në Wuhan.

Ky gjykim përfundoi kohët e fundit, duke treguar se ilaçi, i cili u miratua për herë të parë nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA) në 1987, mund të ndihmojë në minimizimin e ndikimit të Gripit që shpiku Fauci si një mënyrë të sigurt dhe efektive.

Zbuluesit të ivermectin, ju dha një Çmim Nobel në 2015-tën për përdorimin me sukses të ivermectin për të trajtuar onkocerciasis, një sëmundje e shkaktuar nga infeksioni nga një krimb parazitar.

Me kalimin e viteve, është zbuluar më tej se ivermectin është një ilaç efektiv kundër zgjebes dhe morrave të kokës, si dhe një sërë virusesh që variojnë nga HIV dhe deri tek gripi i zakonshëm si dhe Zikën në Nilin Perëndimor.

Meqenëse një kurs pesë-ditor i ivermektinës kushton rreth 60 cent në botën e tretë, dhe rreth 10 dollarë në Izrael, është një ilaç shumë ekonomik që mund t’i japë fund pandemisë dhe t’i kthejë të gjithë në normalitet.

Meqenëse funksionon shumë mirë dhe nuk kushton asgjë, FDA dhe Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thonë asnjë mënyrë nuk duhet përdorur sipas José!

Meqenëse Ivermectin duket se funksionon në mënyrë efektive, qeveria nuk dëshiron që ju ta përdorni atë.

Nga studimi i Schwartz, 89 vullnetarë mbi moshën 18 vjeç të cilët rezultuan “pozitiv” nga mikrobi Wuhan u ndanë në dy grupe: njëri që mori ivermectin dhe tjetri që mori placebo. Të gjithë pjesëmarrësit morën pilulat e tyre për tre ditë rresht një orë përpara çdo vakti.

Çdo dy ditë dhe në fund të ditës së gjashtë, secilit vullnetar iu administrua një test standard PCR i shpinës nazofaringeale, i cili supozohet se identifikon ngarkesat virale të gripit të shpikur nga Fauci.

(SHENIM: Kjo është shumë e diskutueshme tani që është zbuluar se testet e PCR nuk u krijuan kurrë për të kërkuar virusin Wuhan, por më tepër për gripin sezonal.)

Edhe kështu, ajo që gjeti ky proces është se rreth 72 përqind e të gjithë vullnetarëve që morën ivermectin rezultuan negativë për Virusin Wuhan deri në ditën e gjashtë. Në të kundërt, vetëm 50 përqind e atyre që morën placebo rezultuan negativë.

Përsa i përket qëndrueshmërisë shëndetësor të secilit pacient, që do të thotë se sa infektivë ishin ata deri në fund të regjimit, vetëm 13 përqind e grupit të ivermektinës ishte akoma infektiv pas gjashtë ditësh në krahasim me 50 përqind në grupin e placebo.

“Studimi ynë tregon para së gjithash se ivermectin ka aktivitet antiviral,” tha Schwartz.

“Gjithashtu tregon se ka pothuajse një shans 100% që një person të jetë jo infektiv në katër deri në gjashtë ditë, gjë që mund të çojë në shkurtimin e kohës së izolimit për këta njerëz. Kjo mund të ketë një ndikim të madh ekonomik dhe social. ”

Studimi i Schwartz është publikuar në faqen e ndarjes së kërkimeve shëndetësore MedRxiv, ku ende nuk është shqyrtuar nga kolegët. Një studim tjetër që arriti në përfundime të ngjashme, megjithatë, është rishikuar dhe botuar në American Journal of Therapeutics.

Megjithëse pretendimet e institucionit për ta kundërshtuar, ivermectin nuk tregoi ndonjë efekt anësor të rëndësishëm në gjykimin e Schwartz, duke sugjeruar se nuk është vetëm i lirë, por edhe i sigurt dhe efektiv.

Burimi: AFinalWarning.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!