fbpx
Lajmet me te Klikuara

Krimi Shqiptarë & Siguria Amerikane ( Gijotina e Ligjit)

Read Time:3 Minute, 39 Second

Nga Jofiel Koco –

Mund te duket si nje eksagjerim por nuk eshte ashtu.

Ne Bote egzistojne shume Politikane, Lider te Korruptuar, Bisnesmene qe e duan kaq shume PARANE sa qe do te flinin dhe me mamate e tyre po te ishte fitimprurese.

Nderkohe Amerikes nuk i plas shume “trapi” kur ti pasurohesh qofte dhe me korrupsion per sa kohe ti nuk prek INTERESAT e saj. Eshte e vertete qe Amerika “skedon” gjithshka por eshte si “nishani” qe nuk te trazon po nuk e trazove.

Sikurse puna e Gjarprit :

Askush nuk interesohet se sa gjarprinj fshihen neper ferra, por kur Gjarpri del ne rruge atehere ai “bie ne sy” dhe cdokush tenton ta vrase me gure.

E njejta paradigem po ndodh me Politikanet Shqipetare. Ata kane Dale si “Gjarpri ne rruge” dhe Amerika deshiron qe ti shtype me “rroten e makines”…. KRIMI I ORGANIZUAR SHQIPETAR nuk eshte si dikur, nje Problem Rajonal por tashme nje Problem Global.

Bota e Civilizuar e ka MAFIEN nen kontroll dhe e perdor per te Mbushur Buxhetin e SHTETIT. Amerika, Hollanda, Gjermania, Anglia Rusia, Kina kane Mafiet e tyre qe kontribojne ne Buxhet.

Psh KINA eshte prodhuesi me i madhe i Adrenokromit, qe shperndahet ne gjithe Boten por Kontrollohet nga Shteti.

Problemi I madhe ne Bote me MAFIEN Shqipetare eshte se ajo ka Evoluar me shpejtesi Marramendese dhe po tenton te ze TREGJET dhe te sfidoje Organizatat e tjera. Por nuk eshte vetem ketu Problemi. NUK behet fjale me per nje Mafie te “cunave te Londres” qe mbjellin Hashash ne bodrumet e shtepive te Londres. Kete e bejne “pecentet” e vegjel.

Ketu behet fjale per veprimtari me te Rrezikshme qe cenojne Sigurine Globale si :

1-Hapja e Bankave Private ne Perendim & Lindje per Pastrimin e Parave Duke perfshire dhe Organizatat TERRORISTE.

2-TRAFIKU I MBUSHJEVE BERTHAMORE ne Tregun e Zi nje kerkese ne rritje dhe me Fitime Miliardash.

3- Bashkeveprime te fshehta me IRANIN ne Pastrimin e Parave, Trafikun e Uraniumit ose MBUSHJEVE Berthamore.

4-Bashkepunim I Fshehte me RUSINE ne Trafiqe me Rrezikshmeri te Larte.

5-Kur dikush CENON Interesat Gjeo-Politike te USA qe lidhen me Mbrojtjen & SIGURINE………….. Kur dikush kerkon Kontrollin e Drogerave ne Bote ai demton INTERESAT e Shteteve te Fuqishme sepse Parate e DROGERAVE shkojne ne Buxhetet e Shteteve te tyre. Por kur dikush pastron Parate e Organizatave TERRORISTE ose Trafikon Uranium ose Lende te Rrezikshme , ose destabilizon nje Vend-Strategjik per USA, atehere ai cenon SIGURINE e SHBA.

Pra se me cfare Trafiqesh apo Veprimtari po merren keto “kurvat ” e Politikes Shqipetare, prapa kurrizit tone ne NUK e Dime.

Por Amerika nuk flet kot.

Poltikanet Shqipetare nuk eshte se dalin vete ne Aferat-Kriminale. Ata “leshojne” Djemte, Niperit, Kuneterit, Kusherinjte, Baxhanaket, Bodyguardet e tyre.

A nuk u njojtem Ne me “Fenomenin” e Ermalit?

Ermali, nje cop kalama, Nipi Enver Hoxhes, me Laborator–Droge me vlere 200 Milion Euro ne Xibrake?

Politikanet pra “leshojne” soj dhe sorollop por vete nuk dalin ne Skene.

Pse Amerikes duan tia hedhin keta?

E gjitha eshte nje “SHOW–alla-Shqiptar” sepse po guxohet te sulmohet Mediatikisht dhe Ambasada Amerikane dhe Ambasadorja. Por PROGRAMET e Ambasades Jane per perfitimin e Popullit Shqipetar dhe Jo per KASTEN E KRIMIT dhe per keto “shkerdhatat” qe jane ne Politike.

Prandaj beju INTELIGJENT dhe kupto ate qe po ndodh. “Kokat e Gjarprit” te Mafies Shqipetare jane ne Tirane, jane ne Politiken Shqipetare.

Kush ka vjedhur: Floririn, Naften, Kromin, Ujin e Hidrocentraleve, etj

Politikane apo Oligarke qe do tju “priten” gishterinjte e Kembes, te duarve dhe kjo ka per te ndodhur.

Nga ana tjeter, nje Fenomen Negativ gjithashtu eshte se ne Shqiperi Jane krijuar ELITAT -PARAZITARE ku perfshihen : Politikane, Oligarke, Bisnesmene, Bashkiake, Prefekt, Pronare – Mediash, Shefa-Rendi, Administrate, Analiste, Publiciste, Individe qe marrin nga 5-Rroga ne Institucione te ndryshme.

Nje ARMATE E TERE TE KORRUPTUARISH. PARLAMENTI i Shqiperise i mbushur me Emra-Mbiemra NEVOJTORESH, Individe pa identitet dhe pa kontribut ne Shoqeri.

A i futen Partite keto “Nevojtore” “ne Parlament???

Pse nuk futen Akademiket ose Prof-Doktoret, Ekselentet e Dipllomuar jashte ?

Sepse Partive nuk j’u intereson.

Sot Jane me mijra Familje Shqipetare qe po largohen PERFUNDIMISHT, pa kthim nga Shqiperia, vetem e vetem se Partite Politike Jane kthyer ne Sipermarrje-Kriminale qe kane provokuar tashme nje APOKALIPS–SOCIAL……… A duhet vazhduar keshtu???

A eshte Shqiperia ne Pragun e nje “Revolucioni – Frances” ne Permbysjen e ELITAVE–PARAZITARE???

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!