fbpx
Lajmet me te Klikuara

Hetuesit: Guvernatori Cuomo Ngacmonte Seksualisht Punonjëset …

Read Time:4 Minute, 43 Second

Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo “ngacmonte seksualisht shumë gra duke shkelur ligjin shtetëror dhe federal”, deklaroi prokuroria e përgjithshme e shtetit në një konferencë për shtyp të martën që shoqëroi dhe publikimin e një raporti që detajonte rezultatet e një hetimi të pavarur mbi pretendimet se Cuomo ishte përfshirë në sjellje të pahishme me punonjëset femra.

“Hetimi i pavarur zbuloi se Guvernatori Cuomo ngacmonte seksualisht gra të shumta, shumë prej të cilave ishin gra të reja, duke u përfshirë në sharje të padëshiruara, puthje, përqafime dhe duke bërë komente të papërshtatshme,” tha Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut Letitia James.

Pas gati pesë muaj hetimesh që përfshinin intervista me 179 persona duke përfshirë edhe Cuomo-n, hetuesit “thanë se gjetën 11 akuzues të besueshëm, duke vënë në dukje se akuzat u vërtetuan në shkallë të ndryshme, përfshirë nga dëshmitarë të tjerë si dhe mesazhet me tekst bashkëkohor,” raportoi Associated Press.

Midis akuzuesve ishin dy asistentet ekzekutivë të cilat akuzuan se Cuomo u ka bërë komente të pahijshme ndaj tyre, duke i quajtur ata “mamat e përzier”. Njëra deklaroi se guvernatori e ka puthur vazhdimisht dhe e ka kapur nga pas dhe një herë arriti nën bluzën e saj dhe i preku gjoksin.

Ish-ndihmësja e Cuomo-s, Charlotte Bennett, e njohur për guvernatorin si një e mbijetuar e sulmit seksual, tha se ajo gjithashtu iu nënshtrua komenteve të papërshtatshme duke filluar nga gatishmëria e atëhershme 62-vjeçarit Cuomo për të takuar gra të reja deri në atë kohë 25-vjeçare. Përvoja e Bennett me burra të moshuar ka të bëjë me një tatuazh në pjesën e pasme të saj.

Të paktën dy nga akuzueset e Cuomo-s duket se janë punësuar me kushte shumë të favorshme në mënyrë specifike në mënyrë që “Qeveria e Dashurisë” të mbajë një sy – dhe ndoshta një dorë – mbi to.

Pasi u takua me një punonjëse shtetëror femër në një eveniment, Cuomo e transferon atë në varesine e tij të sigurisë personale pavarësisht mungesës së kualifikimeve të saj për punë, ku ajo vazhdonte ta prekte, puthte dhe te bënte komente sugjestikisht për të në mënyrë të papërshtatshme.

Një grua tjetër mori një punë 120,000 dollarë në vit nga stafi i Cuomo-s për nëntë ditë pasi takoi guvernatorin, në atë kohë “ai bëri fotografi me të në një vallëzim”, thuhet në raport.

Gjatë kohës së saj e punësuar tek Cuomo, ajo iu nënshtrua komenteve në lidhje me pamjen e saj, veçanërisht nëse nuk ishte aq femërore sa t’i përshtatet atij, dhe “në një rast, [Cuomo] i kërkoi asaj të kërkonte pjesë të makinave në eBay tek kompjuterin e tij, për të cilën ajo duhej të përkulej për ta bërë, ndërsa kishte veshur një fund dhe taka, ndërsa Guvernatori ishte ulur direkt pas saj në zyrën e tij. “

E veshur me një këmishë me emrin e punëdhënësit të kompanisë së saj të energjisë e cila i shtypte gjoksin, Virginia Limmiatis takoi Cuomo në një ngjarje konservimi në 2017.

Atje, Cuomo e kaloi nëpër gishtat duke abuzuar me emrin e kompanisë. Pastaj ajo u përkul dhe i tha:

“Unë do të them se shoh një merimangë tek shpatulla juaj”, para se të fërkonte dorën midis shpatullës dhe gjoksit të saj.

Ish -punonjësi i shtetit dhe guvernatorit Lindsey Boylan pretendoi se guvernatori i bëri komente sugjestive, me prekje në pjesë të ndryshme të trupit të saj dhe e puthi.

Kur ajo doli me akuzat e saj në Dhjetor, zyra e Cuomo “u angazhua në mënyrë aktive në një përpjekje për ta diskredituar atë, duke e shpërndarjen në shtyp të gjitha dokumentat konfidenciale që e pikturuan atë në një dritë negative dhe që qarkulluan në mesin e një grupi punonjësish të tanishëm dhe të mëparshëm të Dhomës Ekzekutive … Një propozim i përpiluar ose një letër që nënçmon Znj. Boylan që Guvernatori mori pjesë personalisht në hartim, ”thuhet në raport.

Duke pasur një shans për të mbrojtur veten, Cuomo nuk arriti të fitonte mbi hetuesit.

“Në dëshminë e tij, Guvernatori sugjeroi që akuzat janë Politike – dhe duhet të jenë – të motivuar nga politika, armiqësia, ose ndonjë arsye tjetër,” duke shtuar se ai i ngriti të njëjtat akuza ndaj tyre.

“Mohimet e plota të Guvernatorit dhe mungesa e kujtesës për incidentet specifike ishin në kontrast të plotë me forcën, specifikën dhe vërtetimin e kujtimeve të ankuesve, si dhe raportet e shumë individëve të tjerë që ofruan vëzhgime dhe përvojat e sjelljes së Guvernatorit, “

Ata gjithashtu zbuluan se “kultura” në zyrën e Cuomo, “e mbushur me frikësime”, mundësonte që Cuomo të ngacmonte dhe të “krijonte një mjedis armiqësor pune në përgjithësi”.

Edhe pse hetimi arriti në përfundimin se Cuomo kishte thyer ligje të shumta shtetërore dhe federale, James tha që ajo nuk po planifikonte ta ndiqte penalisht. Sidoqoftë, autoritetet lokale mund të përdorin ende materiale për të nisur ndjekjen penale, dhe raporti me siguri do të luajë një rol të madh në hetimin e Asamblesë Shtetërore nëse Cuomo duhet të fajësohet, në përpjekjen me të cilën James tha se do të bashkëpunonte.

Por Cuomo nuk do të zbresë pa u mbrojtur. Pavarësisht thirrjeve nga ligjvënësit e të dyja palëve që guvernatori të japë dorëheqjen në ditën e raportit të James, ai e ka refuzuar një gjë të tillë.

Në vend të dorëheqjes Cuomo bëri një konferencë për shtyp ditën e martë, ku ai mohoi akuzat e raportit dhe, sipas Daily Caller, luajti “një shfaqje mohuese me ato që e tregonin atë duke puthur burra dhe gra të të gjitha moshave” gjoja për të provuar se akuzat – të paktën kur bëhet fjalë për një përqafim apo dhe një puthje – është mëse normale,por këtu po bëhet shumë zhurmë për asgjë deklaroi Cuomo.

Burimi: TheNewAmerican.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!