fbpx
Lajmet me te Klikuara

Zhvillimi i madh i Auditimit të Zgjedhjeve të PA: Senatori i GOP deklaron “Le të fillojë argëtimi”

Read Time:3 Minute, 49 Second

Ndërsa auditimi i zgjedhjeve në Arizona po i afrohet fundit, një ligjvënës republikan po përgatitet të marrë një fitore të një rruge të gjatë.

Senatori i shtetit të Pensilvanisë, Doug Mastriano mund të ketë qëlluar së pari në një betejë midis Legjislaturës së Shtetit dhe qarqeve që po refuzojnë të bashkëpunojnë për një kontroll të mundshëm.

Në Arizona, Senati shtetëror i kontrolluar nga republikanët u përplas në mënyrë të përsëritur me zyrtarët në Maricopa County para se të arrinte më në fund të kalonte kontrollin ligjor, rezultatet përfundimtare të të cilit ende nuk janë publikuar.

Mastriano, i cili udhëtoi në Arizona këtë verë për të vëzhguar auditimin, bëri hapat e parë drejt një kontrolli të shtetit të tij muajin e kaluar, raportoi The Epoch Times. Ligjvënësi kërkoi fletëvotime dhe qasje në makinat e votimit në tre qarqe të Pensilvanisë: Tioga, York dhe Filadelfia.

Qarqet, të cilave iu dha një afat deri në 31 korrik për t’u pajtuar, por ato refuzuan.

Përsa i përket Mastrianos, kjo do të thoshte vetëm një gjë: që situata është ndezur.

“Sapo të marr kuorumin, do të kemi një takim, dhe do të votojmë për thirrjet dhe le të fillojë argëtimi,” tha ai javën e kaluar, sipas Times.

Pasi Mastriano bëri kërkesat e tij në korrik, Sekretarja e Shtetit në Pensilvani, Veronica Degraffenreid filloi ta sulmojë atë që kjo mund të përshkruhet si kërcënim për qarqet në fjalë, duke paralajmëruar se ajo do të decertifikojë çdo pajisje zgjedhore që i është dorëzuar një pale të tretë.

Ajo e ka bërë atë që atëherë kur sistemet zgjedhore të Qarkut Fulton u çertifikuan pasi u krye një vlerësim i palëve të treta të makinave.

Qarqet e tjera nuk ishin të gatshme të merrnin këtë rrezik.

“Ne nuk mund të jemi në një pozicion kur nuk kemi makinat zgjedhore sepse duhet të bëjmë zgjedhjet e ardhshme. Këto janë makina jashtëzakonisht të shtrenjta dhe pozicioni ynë është që ne duhet të ndjekim drejtimin që na ka dhënë [Degraffenreid], ”tha avokati i Qarkut Tioga Christopher Gabriel.

Më 30 korrik, komisionerët e Qarkut të Filadelfias votuan kundër pajtueshmërisë me kërkesën e Mastrianos, duke iu referuar entiteteve shtetërore dhe federale që kanë përcaktuar se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 u zhvilluan pa incidente.

Komisionerja Demokratike Lisa Deeley pohoi – disi ironike – se shqyrtimi i mëtejshëm do t’i vendoste zgjedhjet e ardhshme në rrezik.

“Pjesëmarrja e Qarkut të Filadelfias në analizën tuaj të propozuar do të ishte dyfishim i përpjekjeve të gjera tashmë të ndërmarra nga Bordi Zgjedhor i Qarkut Filadelfia, Departamenti i Shtetit i Pensilvanisë, gjykatat shtetërore dhe federale dhe kolegët tuaj në Senatin e Shtetit të Pensilvanisë. Pjesëmarrja gjithashtu mund të dëmtojë aftësinë tonë për të kryer zgjedhje të drejta dhe të sigurta në Filadelfia, ”shkroi ajo në një letër drejtuar Mastrianos.

Senatori shtetëror ka akuzuar guvernatorin demokrat Tom Wolf dhe Degraffenreid për “përpjekjen për të kërcënuar” qarqet e Pensilvanisë me refuzimin e një bashkëpunimi për një kontroll.

Komisioneri i Qarkut Fulton, Stuart Ulsh, një republikan, tha se vlerësimi në qarkun e tij u krye nën mbikëqyrje të rreptë dhe të sigurt dhe pretendoi se zyrtarët nga Departamenti i Shtetit i Pensilvanisë i kishin kërkuar atij të hiqte raportin nga faqja e internetit e Fulton.

“Të bën të pyesësh veten se çfarë po përpiqesh të fshehësh,” tha Ulsh.

Dega ekzekutive e Pensilvanisë që lufton me thonj dhe me dhëmbë kundër kërkesës së Mastrianos gjë që nuk e bën më të fortë çështjen e integritetit të zgjedhjeve.

Siç vuri në dukje Gjenerali Michael Flynn në një Op-Ed të fundit për The Western Journal, të dhënat e zgjedhjeve të Pensilvanisë treguan disa ndryshime shumë të çuditshme në modelet e votimit.

Zgjedhjet e vitit 2020 patën një rritje të konsiderueshme të votuesve republikanë, e cila zakonisht është në përputhje me një fitore të mëvonshme të republikanëve. Ish -Presidenti Donald Trump e ktheu shtetin në vitin 2016, fitoi votot dhe më pas humbi Pensilvaninë në vitin 2020.

Qarku Maricopa, i cili përbën pothuajse dy të tretat e votave të hedhura në Arizona, nuk kishte votuar për një demokrat për president që nga viti 1948. Kjo përfshin 1996, kur Bob Dole u bë republikani i parë që humbi shtetin në gati gjysmë shekulli dhe prapë mori Maricopa.

A është vërtet kaq e çuditshme që ligjvënësit të kenë ende pyetje në lidhje me zgjedhjet e vitit 2020? A është vërtet kaq e rrezikshme të shkosh të kërkosh përgjigje?

Nëse Pensilvania shkon në rrugën e Arizonës, së shpejti mund të zbulojmë pse ka kaq shumë demokratë që po luftojnë kaq shumë për të parandaluar shqyrtimin e mëtejshëm të një zgjedhjeje shumë të pazakontë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!