fbpx
Lajmet me te Klikuara

Kandidati i mbështetur nga Donald Trump fiton Zgjedhjet Paraprake të Ohio …

Lobisti i energjisë i mbështetur nga Trump, Mike Carey u shpall fitues i zgjedhjeve paraprake republikane të Ohajos të martën mbrëma.

Fitorja nuk është vetëm një fitore për partinë, por edhe për ish -presidentin. Javën e kaluar, kandidatja e tij Susan Wright humbi një zgjedhje speciale në Teksas ndaj një republikani tjetër Jake Ellzey, pavarësisht se kishte miratimin e ish -presidentit.

Mërzitja nxiti disa në dyshimin e popullaritetit dhe ndikimit të Trumpit brenda Partisë Republikane, megjithatë, fitorja e Carey e forcon Trump-in që të mbajë një kontroll të ngushtë në parti.

Associated Press e quajti garën menjëherë pas orës 21:00. ET Carey udhëhoqi grupin me më shumë se 37 përqind të votave.

Carey ishte një i panjohur përpara se të fitonte mbështetjen e Trump dhe bëri fushatë kryesisht me mbështetjen e ish -presidentit. Ai ndihmoi një grup prej afro një duzine pretendentësh të tjerë kryesorë për të kandiduar për vendin që u lirua nga ish -deputeti Steve Stivers (R), i cili doli në pension për të drejtuar Dhomën e Tregtisë në Ohajo.

Pas fitores së Carey, ish -Presidenti Trump lëshoi ​​një deklaratë duke e uruar atë përmes PAC -it të tij Save America.

“Fitore e madhe republikane për Mike Carey. Numra të mëdhenj! Faleminderit Ohio dhe të gjithë patriotët tanë të mrekullueshëm amerikanë. Urime Majk dhe familjes së tij. Ai kurrë nuk do t’ju zhgënjejë! ” Tha Trump në një deklaratë.

Carey falënderoi Trump për mbështetjen e tij gjatë fjalimit të tij të fitores, duke theksuar se ishte miratimi i ish -presidentit që e shtyu atë drejt fitores.

“Sonte, republikanët në rrethin e 15 -të të Kongresit të Ohajos i dërguan një mesazh të qartë kombit se Presidenti Donald J. Trump është, pa dyshim, udhëheqësi i partisë sonë. Unë i jam mirënjohës për mbështetjen e tij dhe jam krenar që e dha këtë fitore për të çuar përpara axhendën e tij Amerika e Parë, “tha Carey.

Carey do të përballet me republikanen e shtetit demokrat Allison Russo në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Shumica e Amerikanëve nuk besojnë se Biden do të Kandidojë për Mandatin e dytë …
Next post Konservatori Mark Levin thotë se Joe Biden Duhet të fajësohet …
error: Materiali eshte i mbrojtur !!