fbpx
Lajmet me te Klikuara

Studimi i CDC: 74% e Njerëzve të Infektuar me Covid-19 në Masaçusets ishin të Vaksinuan plotësisht …

Read Time:2 Minute, 39 Second

Rreth tre të katërtat e njerëzve të infektuar nga Covid-19 në Massachusetts janë vaksinuan plotësisht kundër koronavirusit dhe një nga katër prej tyre përfundoi në spital, sipas të dhënave të reja që u publikuara të Premten nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Të dhënat e reja, të publikuara në Raportin Javor të Agjencisë Amerikane të Morbiditetit dhe Mortalitetit, zbuluan se njerëzit e vaksinuar plotësisht që infektohen mbajnë po aq virus në hundë sa njerëzit e pavaksinuar dhe mund ta përhapin atë tek individët e tjerë.

“Ky zbulim është shqetësues gjë që çoi në rekomandimin e përditësuar të CDC për maskën,” tha Drejtori i CDC Dr. Rochelle Walensky. “Rekomandimi i maskimit u përditësua për të siguruar që publiku i vaksinuar nuk do të transmetonte virusin tek të tjerët, përfshirë të dashurit e tyre të pavaksinuar ose të kompromentuar me imunitet.”

Të martën, CDC ndryshoi kursin në udhëzimet e tij paraprake dhe rekomandoi amerikanët e vaksinuar plotësisht që jetojnë në zona me përqindje të larta të infeksionit Covid të rifillojnë të mbajnë maskat brenda ambienteve të mbyllura. Udhëzimet mbulojnë rreth dy të tretat e popullsisë amerikane, sipas një analize të CNBC.

CDC thotë se të vaksinuar mund të jenë super-përhapës të virusit dhe po kërkojnë kthimin e maskës për të gjithë (A po dështojnë vaksinat?)

Ndërsa varianti delta vazhdon të godasë njerëzit më të pavaksinuar më së shumti, disa njerëz të vaksinuar mund të mbajnë nivele më të larta të virusit nga sa kuptohej më parë dhe potencialisht po e transmetojnë atë te të tjerët, u tha Walensky gazetarëve në një telefonatë të martën. Ajo shtoi se varianti sillet “në mënyrë unike ndryshe nga llojet e kaluara të virusit”.

Një dokument i CDC që u rishikua nga CNBC paralajmëroi se varianti delta që fshihet në të gjithë vendin është po aq ngjitës sa lisi i dhenve, ka një dritare më të gjatë transmetimi sesa lloji origjinal i Covid dhe mund t’i bëjë njerëzit e moshuar më të sëmurë, edhe nëse ata janë vaksinuar plotësisht.

Delta, tani në të paktën 132 vende dhe tashmë forma mbizotëruese e sëmundjes në Shtetet e Bashkuara, është më e transmetueshme sesa ftohja e zakonshme, si gripi spanjoll i vitit 1918, lija, Ebola, MERS dhe SARS, sipas dokumentit. Vetëm fruthi duket se përhapet më shpejt se varianti.

Të dhënat e publikuara të Premten u bazuan në 469 raste të Covid të lidhura me ngjarje të shumta verore dhe tubime të mëdha publike të mbajtura në korrik në Barnstable County, Massachusetts, i cili përfshin Cape Cod dhe që është vetëm jashtë Martha’s Vineyard. Ngjarjet u mbajtën në Provincetown, sipas NBC News.

Përafërsisht tre të katërtat, ose 74%, e rasteve ndodhën tek njerëzit e vaksinuar që kishin marrë dy dozat e vaksinave të ARNi ose kishin marrë një vaksinë të vetme të Johnson & Johnson’s.

Në përgjithësi, 274 pacientë të vaksinuar me një infeksion të përparuar ishin simptomatikë, sipas CDC. Efektet anësore më të zakonshme ishin kollë, dhimbje koke, dhimbje të fytit, dhimbje të muskujve dhe ethe. Ndër pesë pacientët me Covid që u shtruan në spital, katër u vaksinuan plotësisht, sipas agjencisë. Asnjë vdekje nuk është raportuar deri tani.

Burimi: Berkeley Lovelace Jr., CNBC.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!