fbpx
Lajmet me te Klikuara

Shepard vs. New Shepard: Zbuloni Dallimet …

Read Time:1 Minute, 8 Second

Nga Massimo Mazzucco –

Ishte si sot kur 60 vjet më parë, kur Alan Shepard u qëllua në qiell në një tapë shampanje të quajtur “Mërkuri”.

I njëjta eksitim i komentuesit, i njëjti ton epik, e njëjta pritje drithëruese, e njëjta duartrokitje çliruese në momentin e uljes, gjithçka u përjetua si një deja-vu e çuditshme nga ata që dëshmuan, në vitin 1961, nisjen e parë amerikane në hapësirë.

Na ndiqni në Telegram / Patriotik Media

Sepse kjo ishte pikërisht ajo që ndodhi dje.

Një fluturim i thjeshtë nën orbital, i cili zgjati rreth dhjetë minuta, në të cilin një kapsulë lëshohet nga atmosfera dhe më pas kthehet menjëherë, e varur nga parashutat.

Pikërisht si gjashtëdhjetë vjet më parë.

Dallimi i vetëm është se këtë herë raketa e lëshimit është gjetur dhe se në kapsulë, në vend të një astronauti të trajnuar, kishte katër civilë mburravecë në kërkim të lavdisë së kësaj bote.

Por substanca mbetet e njëjtë. Asnjë përparim i vërtetë nuk është bërë përpara.

Nëse, në fakt, nisja e djeshme nuk shënon atë që është e destinuar të bëhet përfundimisht pushtimi i vërtetë i hapësirës.

Në këtë pikë, prisni të njëjtin entuziazëm, të njëjtin dridhje dhe të njëjtën dëshirë për të pretenduar se “është hera e parë” kur ndoshta në vitet e ardhshme, më në fund, dikush do të përpiqet vërtet të arrijë në Hënë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!