fbpx
Lajmet me te Klikuara

Qendra e Djathtë është Unike / Vaksina me Detyrim edhe për Mësuesit …

Read Time:2 Minute, 55 Second

Nga Francesco Boezi –

Presidenti Silvio Berlusconi foli gjatë festimit të Lega di Milano Marittima. Udhëheqësi i Forza Italia ishte në një lidhje telefonike. Shumë nga fjalët e shpenzuara kishin të bënin me qendrën e djathtë.

Ish -kryeministri bëri debutimin e tij, duke thënë se i vinte keq që nuk mund të ishte fizikisht i pranishëm. Por Berlusconi gjithashtu deklaroi se ishte i lumtur të merrte pjesë, duke theksuar “marrëdhënien tridhjetëvjeçare” me Lidhjen: “Sot ne qeverisim së bashku shumicën e rajoneve italiane dhe kemi qeverisur gjithashtu Italinë për një kohë të gjatë”, saktësoi ish-kryeministri .

Na ndiqni në Telegram / Patriotik Media

Deklaratat e para janë të rezervuara për të kaluarën e afërt, domethënë atë që Forza Italia dhe Lega bënë gjatë viteve të qeverisjes.

Pastaj Berlusconi kaloi në të ardhmen e afërt, duke u përqëndruar në mënyrën sesi qendra e djathtë duhet të bashkohet për zgjedhjet e ardhshme politike: “Ne jemi koalicioni i vetëm që kemi një program të përbashkët dhe krejtësisht homogjen,” deklaroi ai. Fushata zgjedhore nuk është aq larg.

Për çështjen e vjetër të Bordit të Drejtorëve të Rai, e cila ka ngjallur polemika brenda koalicionit të qendrës së djathtë, Berlusconi foli për një “të vrazhdë” kundër Vëllezërve të Italisë: “Ne do ta rregullojmë së shpejti”, vuri në dukje ai, duke iu referuar edhe ankesave të Giorgia Meloni. Ende mbi presidentin e Fratelli d’Italia dhe mbi atë që ndodhi rreth Rai, sipas asaj që u deklarua nga Adnkronos, Berlusconi vazhdoi të theksojë unitetin, i cili është përparësia absolute: “Qendra e djathtë është unike, me Melonin ne të gjithë ndajmë vlerat thelbësore, me aleatët nuk duhet të qëndrojmë dhe të shohim gjëra të vogla … “, tha ai.

Në lidhje me vaksinimin dhe temat më të diskutuara të këtyre kohërave, Berlusconi tha se ishte në favor të detyrimit për të vaksinuar: “Vaksina – argumentoi ai – është arma e vetme efektive për të kufizuar dëmin e pandemisë: si të gjitha gjërat njerëzore, është një mjet i përsosur dhe mund të krijojë vuajtje, madje edhe disa viktima, por kjo është më pak se vuajtja dhe pikëllimi i Covid-10 “. Udhëheqësi i qendrës së djathtë tha gjithashtu se ishte në favor të Green Pass, duke vënë në dukje megjithatë – siç vëren Lapresse – se “ne mund të diskutojmë instrumentet”, vuri në dukje gjithsesi. Detyrimi i vaksinimit duhet të prekë profesorët dhe mjekët.

Udhëheqësi i Lidhjes Matteo Salvini bëri nderimet. Bruno Vespa moderoi ngjarjen. Gazetari Rai bëri debutimin e tij, në një atmosferë festive, duke thënë se ai shkoi në Romagna dhe pa për herë të parë Papete, vendin që është bërë emblematik i krizës së qeverisë verdhë-jeshile. Pak para fillimit të debatit, ish -ministri i brendshëm tha fjalën e tij në la7, veçanërisht gjatë In Onda. Samiti i Lidhjes së Veriut mohoi zërat se Ministri i Zhvillimit Ekonomik Giancarlo Giorgetti është në prag të dorëheqjes nga qeveria Draghi. Berlusconi, siç raporton Agi, përdori fjalë lavdërimi për Salvinin: “Unë kam një marrëdhënie të dashur dhe absolutisht të sinqertë me Matteo Salvini. Unë e njoh atë që ka aftësi të mëdha drejtuese”, komentoi themeluesi i qendrës së djathtë.

Sa i përket organizimit të koalicionit, Berlusconi tha se po punonte në një projekt federativ: “Matteo Salvini filloi të mendojë për këtë federatë. Prej aty fillova të mendoj si një parti e vetme. Këto gjëra na afruan më shumë. Ne jemi duke punuar në të këto ditë kësaj federate “. Kjo mund të jetë baza për t’i dhënë jetë, në të ardhmen, një partie të vetme të qendrës së djathtë.

Burimi: ilgiornale.it

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!