fbpx
Lajmet me te Klikuara

Ofensiva e PD-së Kundër Salvinit: “Qëndroni me Dhunë dhe mos u Vaksinoni”

Leckat vazhdojnë të fluturojnë midis Partisë Demokratike dhe Lidhjes. Pas konfrontimit në distancë që ndodhi në mëngjes, PD po ngre tonin dhe akuza të ashpra që bëhen kundër Carroccio. Konkretisht, është Matteo Salvini ai që përfundon në fokusin e burimeve të nazareasit, të cilët nuk përdorin fjalë mince për ta sulmuar atë nga përpara dhe për të ndezur më tej shpirtrat. Demokratët theksojnë se është pikërisht partia Via Bellerio ajo që ka vënë një çelës në punët e qeverisë Draghi: referenca është për abstenimin e ministrave të Ligës së Veriut në CDM për rihapjen. Dhe ata gjithashtu vërejnë se si “udhëheqës të rëndësishëm kombëtarë” marshuan “përkrah jo-vaksinës, mohuesve dhe atyre që janë kundër kalimit të gjelbër”, edhe pse Lidhja në Këshillin e Ministrave “votoi në favor të masës”.

Na ndiqni në Telegram /Patriotik Media

Prandaj Partia Demokratike nuk kthehet dhe denoncon se Carroccio është loja e zakonshme e “luftës dhe qeverisjes me të cilën jemi mësuar”. Megjithatë, i shtohet një vërejtje me rëndësi jo të vogël, e cila dëshmon se si situata është vërtet delikate, e brishtë dhe eskandeshente: “Këtë herë me ngjitjen të Salvinit të dhunshëm dhe pa vaksinë ka kaluar shenja”. Një kritikë shumë e rëndë e cila më pas çon në akuzën që drejtuesit e lëvizjes Io Apro, të pranuar nga udhëheqësi i Lidhjes së Veriut, “disa ditë më vonë ishin në shtëpinë e koordinatorit të Kryetarëve të Bashkive PD Matteo Ricci, duke kërcënuar familjen e tij”.

Asnjë anëtar i Partisë Demokratike nuk merr pjesë në festën e Partisë Lega

Sikur të mos mjaftonte kjo, edhe hapi i Alessia Moranit prapa mblidhet. Deputeti i Partisë Demokratike nuk merrë pjesë më në debatin për emigracionin në festën e Lega di Milano Marittima që do organizohet nesër “Unë tashmë e kisha anuluar praninë time dje për shkak të votave të planifikuara në Dhomë për reformën në drejtësi. Por sot, duke lexuar deklaratat e Salvinit, pjesëmarrja ime do të ishte e papërshtatshme”, shpjegoi demokrati eksponent. Ish -ministri i brendshëm Salvini komentoi kthesën si më poshtë: “Unë mendoj se do të mbijetoj. Ne do ta kapërcejmë atë. Ne i ftuam ata.”

Në orët e para të ditës së sotme u organizua një zënkë dialektike midis Salvinit dhe Letës: ish -akuzuari sekretari i Partisë Demokratike po vepronte si me “kunj” ndaj “Kontit sabotator”; i dyti ju përgjigj, duke argumentuar se ai përdorte “gjuhën në të cilën ju jeni mësuar të flisni me këshilltarët tuaj të armëve”. Numri një i Ligës më pas e rriti dozën: “Në debutimin e qeverisë, Letta veshi xhupin e djemve që më dërgojnë në gjyq. Ai është prekës, ka nervat e zbuluara”.

” Papeete ecën me kokën e vet “

Burimet e Partisë Demokratike janë lëshuar dhe duan të përsërisin tek Adnkronos se Partia Demokratike ka luftuar për të gjetur një ndërmjetësim me të gjitha partitë e shumicës për reformën në drejtësi. Pa e lënë Salvinin të humbasë goditjet e zakonshme: “Papeete ecën me kokën e vet. Në vend që të flasë për” polet “dhe” sabotimet “, me një gjuhë që ndoshta ai po e përdor me menaxherët e tij të armatosur, Salvini është më serioz”. Për demokratin Francesco Boccia “Papeete ka këtë efekt tek ai”, ose më saktë “mashtrime të bëra nga fraza ofenduese dhe të zbërthyera”.

Burimi: ilgiornale.it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Qendra e Djathtë është Unike / Vaksina me Detyrim edhe për Mësuesit …
Next post Ylli Dylgjeri: Babëzi, Neveri, Kurvëri …Ptuuu! Racë e Pështire që Ju gjënde këtij Populli Naiv.
error: Materiali eshte i mbrojtur !!