fbpx
Lajmet me te Klikuara

Kuriozitet: Misteret Okulte të Paraleleve 33 …

Read Time:2 Minute, 47 Second

Ne të gjithë e dimë se numri 33 nuk është vetëm një numër, dhe ne nuk mund të mos e lidhim atë me shumë fakte interesante që japin pak mister për të.

Për shembull, 33 ishte mosha e Jezusit ditën e vdekjes se tij, kjo është shkalla më e rëndësishme që i jep Frimasoneria dhe është numri i rruazave që përbëjnë shtyllën kurrizore të njeriut, dhe këmba e njeriut ka 33 nyje, ndër të tjera.

Paralelet 33 Veri dhe 33 Jug janë një tjetër temë interesante diskutimi.

Studiuesit shpesh i referohen qarqeve të gjerësisë gjeografike si paralele sepse ato janë paralele me njëra -tjetrën – domethënë, çdo dy paralele janë kudo në të njëjtën distancë.

Shumë studiues argumentojnë se vendndodhja e ndërtesave në këtë linjë ka lidhje të ngushta me masonerinë, bashkësitë fetare dhe shoqëritë sekrete, por ka fakte të shumta historike që i atribuohen vendeve misterioze si këto.

Në hemisferën veriore, paralelja në fjalë kalon nëpër qytetet kryesore amerikane si Los Angeles, Phoenix, Dallas ose qytetin Roswell, një zonë e njohur për historinë e saj me subjekte të lidhura me UFO -t.

Çuditërisht, John F. Kennedy u vra në paralel 33, në qytetin e Dallas. Disa besojnë se paralelja e tij u zgjodh posaçërisht për vrasjen e Kenedit.

Çuditërisht, vëllai i tij Robert gjithashtu u vra në paralel 33, në Hotel Ambassador në Los Angeles.

Presidenti amerikan Franklin D. Roosevelt gjithashtu vdiq pranë paralelit 33. Në Cezarea të Filipit, në afërsi të Paralelit të 33 -të, Jezu Krishti parashikoi vdekjen e tij.

Dritat e Feniksit të cilat u raportuan nga mijëra njerëz në qiellin mbi qytet ishin një nga pamjet më masive të UFO -ve në histori, sipas dëshmitarëve në dy ngjarje të ndara me ufo-t. Qyteti i Feniksit ndodhet në Paralelin 33.

Por ka më shumë mistere rreth paralelit 33. Shpërthimi i parë bërthamor ndodhi në Alamogordo, New Mexico në paralelin 33.

Në kontinentin Afrikan, në qytetin Casablanca të vendosur në Marok, një shesh i madh dhe një ndërtim piramidal gjashtëkëndor janë të vendosura në paralelin e 33 -të.

A e dini se ishte Presidenti i 33 -të i SHBA -së ai që shënjestroi dy qytete japoneze me bomba bërthamore?

Të dy këto qytete shtriheshin paralelisht 33.

Gjiri Persik ka disa cilësi interesante, në Mesopotaminë e lashtë tani Iraku i sotëm, ku ishte djepi i qytetërimit Sumerian, është vendi ku veriu i 33-të paralelit vepron si një kryqëzim i dy lumenjve, Tigrit dhe Eufratit.

Disa tekste biblike sugjerojnë se ishte në këtë vend ku ndodhej Kopshti i Edenit. Aktualisht, zona nuk duket si klasa e Edenit për shkak të konflikteve të shumta të zonës.

A e dini se Bagdadi ndodhet në gjerësinë gjeografike 33 ° 33’N dhe pallati i Sadam Huseinit është ndërtuar pikërisht në këtë pozicion? Qyteti antik i Damaskut, Siri gjithashtu korrespondon me atë paralele. Vende si Irani dhe Afganistani përshkohen nga paralelja 33.

Cape Town, Afrika e Jugut dhe Sidnei në Australi gjithashtu korrespondojnë me misteret.

Çfarë, pamë tek Piramida?

Epo nëse udhëtojmë përgjatë paralelit të 33 -të nga Lindja e Mesme deri në Lindjen e Largët, në të vërtetë mund të gjejmë Piramidën e Bardhë përrallore e cila ndodhet rreth 60 milje në jugperëndim të X’ian.

Trekëndëshi i Bermudës ka gjithashtu një lidhje misterioze me Paralelin 33.

Burimet: Ancient-Code.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!