fbpx
Lajmet me te Klikuara

Njerëzit e Vaksinuar përbëjnë 75% të Infeksioneve me Koronavirus në Singapor …

Read Time:4 Minute, 6 Second

Individët e vaksinuar përbënin tre të katërtat e infeksioneve të Singaporit në Wuhan (Covid-19) në katër javët e fundit, duke lënë një dëmtim në programin e vaksinimit të vendit.

Singapori, i cili ka shpërndarë vaksinat Pfizer dhe Moderna, tashmë ka vaksinuar gati 75 përqind të popullatës gati 5.7 milion njerëzve të tij-shkalla e dytë më e lartë në botë. Gjysma e popullsisë së vendit është plotësisht e vaksinuar.

Nga 1,096 infeksionet e Singaporit në 28 ditët e fundit, 484 ose rreth 44 përqind ishin në njerëz plotësisht të vaksinuar, ndërsa 30 përqind ishin pjesërisht të vaksinuar dhe pak më shumë se 25 përqind ishin individë të pavaksinuar, sipas të dhënave të siguruara nga qeveria të enjten, 22 korrik.

Të dhënat gjithashtu treguan se infeksionet në 14 ditët e fundit midis njerëzve të vaksinuar më të vjetër se 61 vjeç ishin rreth 88 përqind, më e lartë se shifra prej pak më shumë se 70 përqind për grupin më të ri.

Linfa Wang, një profesore në Shkollën Mjekësore Duke-NUS, tha se njerëzit e moshuar kishin pasur reagim më të dobëta në imunitetit gjatë vaksinimit.

Në Izrael, i cili gjithashtu ka një shkallë të lartë vaksinimi, rreth gjysma e 46 pacientëve të shtruar janë në gjendje të rëndë,deri në fillim të korrikut ishin vaksinuar dhe shumica ishin një nga grupet e rrezikuara.

Senatori Ron Johnson Brough përcjell një numër shumë më të lartë: Të dhënat nga Izraeli tregojnë se 84% e rasteve të reja me COVID janë individë të vaksinuar.

Singapori ndalon Qytetarët të futen në restoranteve, apo të organizojnë tubime ku nuk lejohet me më shumë se dy persona.

Duke filluar nga dita e enjte, Singapori ndalon ngrënien në restorante dhe tubimet e më shumë se dy personave ndërsa vendi u kthye në Fazën 2, i njohur gjithashtu si alarmante.

Të dy institucionet e brendshme dhe të jashtme të ushqimit dhe pijeve, përfshirë qendrat e shitësve dhe gjykatat e ushqimit, do të jenë në gjendje të ofrojnë vetëm mundësi për marrje dhe shpërndarje gjatë kësaj periudhe. Kufizimet do të zgjasin deri më 18 gusht. Vetëm 10 ditë para fillimit të kufizimeve, qeveria i lejoi banorët të darkojnë në grupe prej pesë vetash.

Ministria e Shëndetësisë e vendit (MSH) tha në një njoftim për shtyp se njerëzit duhet të vazhdojnë të kufizojnë numrin e tyre të përgjithshëm të tubimeve shoqërore jo më shumë se dy veta në ditë. Çdo familje gjithashtu mund të marrë vetëm dy vizitorë të veçantë në ditë. Kjo nuk vlen për nipërit dhe mbesat që kujdesen çdo ditë nga gjyshërit e tyre.

Puna nga shtëpia do të mbetet e paracaktuar në vendet e punës dhe tubimet shoqërore në vendin e punës nuk do të lejohen. Punëdhënësit duhet të vazhdojnë të masin kohën e fillimit të punonjësve që kanë nevojë të kthehen në vendin e punës dhe të zbatojnë orë fleksibël pune.

Gjithashtu nuk lejohen klasa të stërvitjes së brendshme. Aktivitete të tjera që kërkojnë që maskat të jenë të vendosura në fytyre në disa ambiente përfshi shërbimet e personalizuara si mayhatoret, saunat dhe shërbimet e grimit, të kënduarit dhe luajtja e instrumenteve të frymës prej bronzi-janë gjithashtu të ndaluara.

MSH tha se këto kufizime nuk do të zbatohen për konsultat mjekësore dhe dentare, por trajtimet jo-mjekësore të fytyrës nuk do të përjashtohen nga këto kufizime

Kufizimet përsëri mbahen Singapor.

Numrat e rasteve të reja ditore të Singaporit janë vetëm një pjesë e atyre që raportohen diku tjetër në Azinë Juglindore, por shtrëngimi i masave është vetëm disa ditë pasi të lehtësohen pasi është një pengesë për një qendër biznesi aziatike e etur për të lëvizur nga pandemia.

Ndërsa vendi ka një nga nivelet më të ulëta të vdekshmërisë në botë nga pandemia e koronavirusit, njerëzit e tij nuk janë kursyer nga kufizimet e tubimeve shoqërore përsëri-jashtë, përsëri sa herë që shfaqet një shpërthim.

“Ne duhet ta bëjmë këtë shtrëngim paraprak në mënyrë që të mund të ulim nivelet e përgjithshme të aktivitetit tonë dhe të ngadalësojmë transmetimin”, tha Lawrence Wong, bashkë-kryetar i forcës së koronavirusit të vendit.

“Objektivi tani është të na blejë kohë në mënyrë që të mund të vaksinojmë sa më shumë njerëz, veçanërisht të moshuarit tanë.”

Wong tha se kufizimet më të rrepta do të rishikohen brenda dy javësh dhe grupi i punës do të vendosë nëse do të përditësojë masat bazuar në situatën e COVID-19 në atë pikë. Sapo të stabilizohet situata, Singapori do të ketë masa më të buta për ata të vaksinuar, tha Wong.

Singapori ka rritur provat pas grupeve të infeksioneve që përfshijnë operacione në karaoke, të cilat janë të njohur për lehtësimin e prostitucionit dhe bixhozit. Ata u lejuan përkohësisht të vepronin si restorante.

Vendi ka raportuar më shumë se 63,000 infeksione koronavirus në përgjithësi, pjesa më e madhe e atyre që lidhen me shpërthimet në konviktet e punëtorëve migrantë vitin e kaluar.

Burimi: NaturalNews.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!