fbpx
Lajmet me te Klikuara

Qeveria e Tunizisë u mbush pas Protestave të Dhunshme të Covid-19 .(VIDEO)

Presidenti i Tunizisë ka shkarkuar kryeministrin dhe ka pezulluar parlamentin duke u bërë qeveria e parë në botë e rrëzuar pas protestave masive të dhunshme mbarëkombëtare COVID-19.

Presidenti i Tunizisë shkarkoi qeverinë dhe ngriu parlamentin pas trazirave për sistemin politik “jofunksional” dhe të kujdesit shëndetësor të shkatërruar. Kundërshtarët e tij e mohuan masën si një “grusht shteti” dhe bënë thirrje për protesta në rrugë.

Pas një takimi urgjent në pallatin e tij të Dielën në mbrëmje, Presidenti Kais Saied njoftoi vendimin e tij për të shkarkuar Kryeministrin Hichem Mechichi dhe pezulluar parlamentin.

Në një fjalim televiziv, ai premtoi të konsolidojë pushtetin dhe të “shpëtojë” vendin me ndihmën e një kryeministri të ri.

Ne i kemi marrë këto vendime … derisa paqja sociale të kthehet në Tunizi dhe derisa të shpëtojmë shtetin.

Qindra njerëz që ishin mbledhur kundër qeverisë më herët gjatë ditës festuan lëvizjen drastike në rrugë, duke brohoritur, duke u rënë borive dhe duke kënduar, ndërsa automjetet ushtarake rrethuan ndërtesën e parlamentit dhe TV shtetëror.

Kryetari i parlamentit dhe udhëheqësi i partisë ‘moderuar’ islamike Ennahda i frymëzuar nga Vëllazëria Muslimane, Rached Ghannouchi, kundërshtoi urdhrin, por u bllokua nga hyrja në parlament.

Ghannouchi denoncoi lëvizjen e Saied si “një grusht shteti kundër revolucionit dhe kushtetutës”, dhe bëri thirrje për protesta në rrugë në një video mesazh për mbështetësit.

Ne i konsiderojmë institucionet ende në këmbë dhe mbështetësit e Ennahda -s dhe popullit tunizian do të mbrojnë revolucionin.

Saied, megjithatë, paralajmëroi kundërshtarët e tij politikë kundër vërshimit të dhunës në rrugë, duke thënë se ushtria nuk do të hezitojë të përdorë armë për të shuar trazirat nëse protesta bëhet vdekjeprurëse.

Unë paralajmëroj këdo që mendon të përdorë armë … dhe kushdo që gjuan një plumb, nga forcat e armatosura do t’ju përgjigjen me plumba.

Sipas kushtetutës, presidenti është përgjegjës i drejtpërdrejtë për çështjet ushtarake dhe marrëdhëniet me jashtë, por javën e kaluar, ai e vendosi ushtrinë në krye të përgjigjes ndaj pandemisë Covid-19-pasi kryeministri Mechichi shkarkoi ministrin e shëndetësisë, duke e fajësuar atë për rënien e sistemin e kujdesit shëndetësor.

I lavdëruar si djepi i Pranverës Arabe, Tunizia miratoi një kushtetutë të re në 2014, por ende nuk ka një gjykatë kushtetuese për të zgjidhur mosmarrëveshjet dhe vazhdimisht nuk arrin të formojë një qeveri të qëndrueshme. Presidenti Saied dhe parlamenti u zgjodhën të dy me votim popullor në vitin 2019, ndërsa Mechichi mori detyrën vitin e kaluar.

Ennahda e Ghannouchi -t, e cila u ndalua para kryengritjes së 2011, që atëherë është bërë forca dominuese në parlament, e mbyllur në rivalitet të vazhdueshëm politik me presidentin dhe kryeministrin.

Të zemëruar nga sistemi politik “jofunksional” dhe ekonomia në kolaps, mijëra protestues, të cilët nuk mbështeten hapur nga asnjë prej forcave kryesore politike, u mblodhën përsëri në kryeqytet, Tunis dhe qytete të tjera të Dielën.

Përleshjet shpërthyen mes protestave kur njerëzit u përpoqën të sulmonin zyrat e partisë Ennahda, duke detyruar policinë të përdorë gaz lotsjellës. Me sa duket dhuna ishte pika e fundit për Saied, duke e shtyrë atë të marrë masa drastike.

Burimi: GreatGameIndia.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Arbër “Bamirësi” apo Hajdar Sheiku i Shqipërisë?
Next post Kjo është LuftË ndërmjet Jetës dhe Djallit,Informohuni,Informohuni dhe Zgjohuni dhe Zgjoni kë të Mundeni.
error: Materiali eshte i mbrojtur !!