fbpx
Lajmet me te Klikuara

Kompanitë e Mëdha Teknologjike bien Dakord të Punojnë së Bashku që të Godasin Lirinë e Fjalës në Internetit …

Read Time:2 Minute, 20 Second

Një lëvizje e njëkohshme e kompanive të Big Tech për të punuar së bashku për të luftuar “terrorizmin e krahut të djathtë” duke koordinuar censurën, së bashku me Paypal duke njoftuar se do të jetë partner me grupin politik famëkeq të majtë, Lidhja Anti-Shpifje, i bëri kritikët të paralajmërojnë për një lëvizje të përtërirë për të shtypur lirinë e fjalës në internet.

Reuters njoftoi të hënën se “Një organizatë kundër terrorizmit e formuar nga disa nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë amerikane përfshirë Facebook (FB.O) dhe Microsoft (MSFT.O) që po zgjeron ndjeshëm llojet e përmbajtjes ekstremiste të ndarë midis firmave në një bazë të dhënash kryesore, poshtë materialit nga supremacistët e bardhë dhe milicitë e ekstremit të djathtë. ”

Facebook, Twitter, YouTube, Microsoft dhe të tjerët do të ndajnë aktivisht informacionin nën Forumin Global të Internetit për Kundër Terrorizmit (GIFCT), një organ i rezervuar më parë për shënjestrimin e përmbajtjes së Talibanëve dhe Al Kaedës.

Siç ndodh gjithmonë, nuk ka përkufizim se çfarë është “përmbajtja ekstremiste”, ose çfarë janë “supremacistët e bardhë” ose “e djathta ekstreme”, por mund të jeni të sigurt se përvojat e kaluara kanë vërtetuar se këto terma do të përfshijnë çdo gjë për të bërë me të qenit i bardhë, i krishterë, jo marksist dhe të kesh një mendim që nuk shqetësohet me të majtët në Silicon Valley.

Siç e kemi parë, Facebook është në thelb një krah i administratës së Biden në këtë pikë, dhe ka punuar me organizatat virulente të majta për të censuruar ‘mendimin ndryshe’ prej vitesh.

Për më tepër, LKD njoftoi të hënën se ata po bashkëpunojnë me PayPal “për të luftuar ekstremizmin dhe urrejtjen” duke u bashkuar për të analizuar “se si ekstremistët përdorin platformat financiare për të financuar aktivitetet kriminale”.

Me fjalë të tjera, mbyllja e llogarive të njerëzve me të cilët ata nuk pajtohen, siç bën shteti në Kinën komuniste.

https://twitter.com/KeithWoodsYT/status/1419654935818473477?s=20

Reuters vëren se “Iniciativa do të udhëhiqet nga Qendra e ADL për Ekstremizmin dhe do të përqëndrohet në zbulimin dhe prishjen e flukseve financiare që mbështesin organizatat supremaciste të bardha dhe antiqeveritare.”

Reuters vëren se “Iniciativa do të udhëhiqet nga Qendra e ADL për Ekstremizmin dhe do të përqëndrohet në zbulimin dhe prishjen e flukseve financiare që mbështesin organizatat supremaciste të bardha dhe antiqeveritare.”

Kjo është larg nga e paprecedenta dhe ka vazhduar për ca kohë. Shitave si Infowars u ishin pezulluar llogaritë e tyre Paypal shumë kohë më parë.

Tani është koha që të gjithë të tjerët të bëhen objektivi:

Burimi: Summit.news

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

rreth autorit

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Materiali eshte i mbrojtur !!